0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Agenda6. 9. 20085 minut

Zelení zvolili Bursíka

Delegáti volebního sjezdu Strany zelených po bouřlivé debatě zvolili svého dosavadního předsedu. Bursík získal podporu téměř 65 procent delegátů. Prvním místopředsedou se stal Liška, druhým Jacques.

Astronaut

Delegáti volebního sjezdu Strany zelených po dlouhé bouřlivé debatě zvolili svého předsedu. Bursík získal podporu téměř 65 procent delegátů. Na vyhlášení výsledků se čekalo téměř o hodinu déle, než bylo oficiálně avizováno.

Martin Bursík získal již v prvním kole 227 hlasů z 350 vydaných volebních lístků. Dana Kuchtová pak dostala 109 hlasů. Během sobotního večera se ještě volí předsednictvo strany, v neděli se bude hlasovat o stranických stanovách. (Více o změně stanov v článku Zelení nad propastí) Kuchtová nakonec neobhájila ani post první místopředsedkyně strany. Podobně jako na ministerstvu školství ji nahradil Ondřej Liška. Druhou místopředsedkyní SZ se pak stala poslankyně Kateřina Jacques.

↓ INZERCE

Vláda si oddechne

Co zvolení staronového předsedy Strany zelených znamená pro vládu a pro samotnou stranu? „Koaliční vláda si určitě oddechne. Topolánkovi je Bursík lidsky blíže,“ zhodnotil pro Respekt.cz okamžitý dopad sjezdu politolog Jan Kubáček. Podle něj však nyní Bursíka čeká velký úkol, aby uklidnil poslanecký klub zelených. Ten je totiž rozdělen na čtyři poslance, kteří podporují Bursíka a dvě poslankyně, které se hlásí ke křídlu Kuchtové.

Politolog Josef Mlejnek Jr. zvolení Bursíka téměř dvoutřetinovou většinou nepřeceňuje. „Nic moc se nezmění. Většina pro Bursíka je sice překvapivě vysoká, ale Bursík nebude moci předstoupit před koalici a říci: Já ručím za šest koaličních hlasů,“ řekl Respektu.cz Mlejnek.

Podle Mlejnka bude nyní záležet, jak dopadnou pro stranu krajské a senátní volby. „Bude to těžký úkol. Budou rádi, když se dostanou v jednotlivých krajích nad pět procent,“ zhodnotil aktuální šance Strany zelených. Aby strana v následujících volbách uspěla (příští rok se navíc konají volby do Evropského parlamentu, v roce 2010 do sněmovny), bude se muset sjednotit. „Bursík by měl části vnitrostranické opozice vyjít vstříc a nabídnout jim část funkcí, i ve státní správě,“ nabídl recept Mlejnek.

Kubáček naopak varuje, že by mohla nyní vzniknout pevnější opoziční platforma, která bude Bursíkovi znepříjemňovat politický život. „Bursík však byl během soboty smířlivější,“ všiml si nicméně Kubáček. „I když je solitér, je zároveň i pragmatik,“ dodal s tím, že právě pravověrní voliči zelených by mohli rozhodnout o dalším politickém osudu strany.

Byla jsem pouze ve Straně zelených

Kuchtová, která kandidovala proti Bursíkovi, před samotnou volbou řekla, že Strana zelených byla jedinou politickou stranou, ve které kdy byla, ve zjevné narážce na Bursíka, který byl členem Občanského fóra a později Občanského hnutí. “Pokud mě nikdo nevyloučí, tak v ní (straně) zůstanu,“ řekla delegátům. Zdůraznila, že v případě zvolení nebude mít žádné personální požadavky na složení vlády. Bursík totiž naopak v průběhu týdne pohrozil, že v případě zvolení Kuchtové vládu opustí.

Bývalá ministryně školství rovněž nechce, aby předsednictvo strany bylo pouze pro Kuchtovou, nebo jen pro Bursíka. „Když nebudeme schopni sebereflexe, nebudeme schopni ve vládě uspět," varovala ve svém kandidátském projevu.

Bursík naopak těsně před volbou řekl, že nové předsednictvo bude respektovat, ale měl by to být jednotný tým, který bude podporovat předsedu. Vyjádřil i podporu Karlu Schwarzenbergovi,Michaelu KocáboviJaromíru Štětinovi, které Bursík prosadil jako kandidáty na ministerské a senátorské funkce.

První kroky po zvolení budou dle staronového předsedy mířit do krajů a jejich podpoře před podzimními volbami. „Budu chtít i hovořit s těmi zelenými, kteří v případě mého zvolení budou odjíždět ze sjezdu zklamáni,“ řekl těsně před hlasováním Bursík. „Jak se mohou zapojit do společné práce strany,“ nabídl svým ideovým odpůrcům.

Topolánkův projev

Největší událostí sjezdu, alespoň mediální, byl emotivní projev Mirka Topolánka, který pronesl již v pátek na úvod zasedání. „Chci zůstat v takovéto špíně?“ řečnicky hřímal před zelenými delegáty a mínil tím politiku. Okamžitě si však odpověděl, že je bojovník a v politice zůstává. Hodlá vyčistit "tento Augiášův chlév“.

Jedná se totiž o to, že poslanec Vlastimil Tlustý měl nabídnout kompromitující materiály médiím na sebe sama. Tlustý naopak tvrdí, že byl pouze "volavkou" a byl kontaktován novináři. Následně poslanec Jan Morava (oba ODS) o materiály projevil zájem a nechal sledovat dceru zelené poslankyně Olgy Zubové. Během soboty se vedení ODS od obou poslanců distancovalo a vyzvalo je, aby složili poslanecké mandáty. Každopádně o co přesně se v případu jedná, bude jasné až po odvysílání reportáže TV Nova v neděli večer.

Kauza Morava

Mohla kauza poslance Moravy ovlivnit rozhodování delegátů Strany zelených? Kubáček se domnívá, že ano. „Byl to emocionální projev, který mohl být atraktivní pro nerozhodnuté delegáty. Topolánek ukázal, že ODS je rovněž citlivá a není pouze arogantní stranou ve vztahu ke koaličním partnerům.“

Také Mlejnek míní, že Topolánkovo vystoupení mohlo delegáty ovlivnit. Hlavně se podle něj rozhodovalo o další existenci celé koalice. „Byla to kritická situace pro celou koalici. Topolánek to dokázal otočit,“ prohlásil s tím, že v pátek dopoledne vyznění celé kauzy nahrávalo křídlu Kuchtové. „I Topolánek si uvědomil, že má na kahánku.“ Podle Mlejnka se Tlustý svým podílem na případu totálně zdiskreditoval pro další působení v politice.

Více o sjezdu Strany zelených čtěte v pondělním vydání Respektu.

Ve středu 10. září bude na dotazy čtenářů odpovídat předseda poslaneckého klubu SZ Přemysl Rabas.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].