0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Agenda25. 8. 20085 minut

Zelené karty – hrozba ghett, nebo posílení ekonomiky?

Ekonomové zavedení zelených karet pro cizince vítají. Opozice se obává vytvoření cizineckých ghett, bezpečnostních a zdravotních rizik.

Astronaut
 
Autor: ČTK
Autor: ČTK

V blízké budoucnosti by v České republice mělo pracovat daleko více cizinců z nečlenských zemí Unie než dosud. V pátek totiž sněmovna odsouhlasila zákon, který počítá se zavedením takzvaných zelených karet. České ekonomice se totiž nedostává nyní sto padesát tisíc pracovníků, především na méně kvalifikované pozice. (Více v článku Pomoc z Ukrajiny)

↓ INZERCE

Kromě Slováků, kteří jsou členy EU, tu tradičně pracuje nejvíc lidí z Ukrajiny a Vietnamu. Podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí se počet všech legálních zahraničních pracovníků pohybuje nad čtvrt milionem osob. Ukrajinců téměř 70 tisíc, Vietnamců 25 tisíc. Na černo tu však pracují další desetitisíce cizinců. To by novela zákona měla výrazně zmírnit.

Oslovení představitelé česko-zahraničních společností se shodují, že by nový systém pracovních povolení měl odstranit současný neudržitelný systém udělování pracovních víz, během kterého bují korupce a probíhá v nedůstojných podmínkách. (Více o situaci na přepážkách cizinecké policie v článku Šteml a zapomeň)

Podle návrhu zákona si zájemce o práci v Česku, která není více než 30 dnů obsazena místními nebo unijními pracovníky (předpokládá se vytvoření centrálního registru), požádá na místním českém konzulátu a zelenou kartu by měl do měsíce dostat. Takzvaná žádost o povolení k dlouhodobému pobytu za účelem zaměstnání (jak se oficiálně zelená karta nazývá) se bude vydávat v kategoriích A, B, C, podle dosaženého vzdělání. Kategorie A, tedy vysokoškoláci, mohou kartu dostat až na tři roky, ostatní maximálně na roky dva.

Transparentní prostředí

Předseda Česko-vietnamské společnosti Marcel Winter zavedení zelených karet v obecné rovině chválí. Podle něj by karty mohly odstranit současný nevyhovující sytém udělování pracovních víz v Hanoji přes českou ambasádu, kdy zprostředkovatelé zařídí za dva tisíce sedm set dolarů pracovní povolení, což si ovšem mohou dovolit pouze „stánkaři“ a dělníci chybějící v českém průmyslu na povolení nedosáhnou.

Máme tam 109 kvalifikovaných svářečů a na jednu linku vyslanectví se za tři měsíce dovolali čtyři,“ postěžoval si pro Respekt.cz Winter. Osmdesát procent víz je tak vydáváno podle Wintera pro podnikatele, tedy budoucí stánkaře. „Je to naprosto nevyhovující stav, který škodí našemu hospodářství.“

Výkonný ředitel Komory pro hospodářské styky se státy SNS (státy bývalého Sovětského svazu) František Masopust zavedení zelených karet rovněž uvítal. „Řada našich partnerů, firem, má zájem o konkrétní lidi,“ sdělil Respektu.cz Masopust. „Současný systém je velice komplikovaný a zdlouhavý, pokud varianta zelených karet celou věc zjednoduší a dá jí rozumný rozměr, tak říkám ano,“ dodal.

Záplava nekvalifikovaných dělníků

Opozice se obává, že ČR zaplaví statisíce nekvalifikovaných dělníků, kteří zde vytvoří ghetta, jež nebudou akceptovat majoritní pravidla společnosti. David Rath (ČSSD) varoval i před zdravotními riziky (roznášení chorob jako AIDS a tuberkulóza). „Dámy a pánové, chceme zaměřit nábor právě do oblastí, kde je třeba promořenost AIDS 50, 60 procent mezi aktivní populací. Dovedete si představit, co to udělá? Ti lidé nevědí často, že AIDS vůbec mají,“ varoval v pátek poslance Rath. (Hovořil dokonce o půl milionu přistěhovalců)

Lubomír Zaorálek (ČSSD) upozornil na případná bezpečnostní rizika zavedení zelených karet. „Podívejte se, vy oslovujete zemi, ve které je kupříkladu pět procent počítačově gramotného obyvatelstva. To znamená kdo si v nějaké takové potenciální zemi přečte tady tento váš návrh? Ti, na které se obracíme, se k tomu vlastně vůbec nedostanou. Dostanou se k tomu pouze ty mafiózní skupiny, které dneska z velké části ten proces organizují. To budou partneři pro český stát. A vy jste vůbec nenaznačili, jak tomu zabráníte,“ obracel se na vládu a její poslance během páteční rozpravy Zaorálek.

Ministr práce Petr Nečas (ODS) však bude považovat za úspěch, pokud se v příštích pěti letech podaří získat padesát tisíc zahraničních pracovníků. Výtky opozice odmítl s tím, že zřejmě návrh zákona nečetli. Seznam zemí možných uchazečů o práci by mělo vypracovat ministerstvo vnitra.

Masopust záplavu nekvalifikovaných dělníků z východu přímo vylučuje. „Jedna věc je zájem pracovat, druhá je zájem našich firem o pokrytí svých potřeb. Nemyslím si, že by to byly tisíce,“ odhadl Masopust. Jednalo by se řádově o stovky dělníků z Ukrajiny, případně Běloruska. Zaměstnávání ilegálních pracovníků by se tak podle něj mohlo snížit. „Každá normální solidní firma sáhne ráda po legální variantě, než aby jim tam přišla cizinecká policie,“ dodal.

Předseda výkonného výboru Česko-arabské komory George Karráa rovněž vyloučil, že by z arabských zemí hrozil masivní zájem o práci v Česku. „Je to dobrá věc, která pomůže českým i zahraničním podnikům v ČR. Směrem k arabským zemím může docházet k desítkám, pár stovkám lidí. Klademe však velký důraz na kvalifikované odborníky. Současný stav je nedůstojný pro případné zájemce, kteří sem chtějí přijet třeba jen na školení,“ sdělil Respektu.cz k zeleným kartám Karáa.

V hodnocení dopadu zavedení karet jsou oslovení zatím opatrní. Jednak zákon ještě musí schválit Senát a podepsat prezident a pak bude záviset na praxi, jak bude celá procedura probíhat. „Vše bude nakonec záviset na prováděcích předpisech. Ty zatím nikdo nezná,“ odtušil Winter.

Čtěte také glosu Jana Macháčka Zelené karty - správná věc. K tématu rovněž denní zamyšlení Erika Besta Peciválové.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].