0:00
0:00
Agenda19. 11. 20086 minut

Zdravotní reforma stojí a padá s komunikací

Největším problémem Julínkova týmu je schopnost zdravotní reformu komunikovat navenek mezi odbornou i laickou veřejnost. V poslední době vzrůstá napětí i uvnitř koalice.

Astronaut
 
Autor: ČTK
Autor: ČTK

Zdravotní reforma je v troskách. Alespoň tak se to zdá po výsledku podzimních voleb a po koaličních jednáních v minulém týdnu. Minulou středu vláda čtyři klíčové zákony z dílny ministra Tomáše Julínka do sněmovny neposlala, o víkendu se pak zástupci menších koaličních stran nedokázali s náměstky Julínka shodnout na kompromisu. Tuto středu bude vláda o reformě jednat znovu.

↓ INZERCE

Julínek již prohlásil, že například výtky KDU-ČSL jsou účelové, aby odvedla pozornost od neúspěchu své strany ve volbách. Současný předseda Jiří Čunek totiž požaduje, aby platby v podobě poplatků nezůstávaly lékařům a zdravotním zařízením, ale putovaly zpět do systému. Navíc lidovci požadují, aby se za recept platilo pouze jednou a to dvacet korun. Julínek změny odmítá. Osud reformy bude zřejmě záviset i na dalším setrvání Julínka ve vládě.

Proč je třeba reformovat

Od neúspěchu koaličních stran v senátních a krajských volbách se hovoří o tom, že ČSSD dokázala využít zavedení poplatků ve zdravotnictví jako hlavní argument pro to, proč nepodpořit ve volbách vládní strany. Množí se otázky, zda Julínkův tým správně vysvětloval, proč je nezbytné zdravotnictví reformovat.

Na svou stranu nezískal kromě laické veřejnosti ani část té zdravotnické. Například Česká lékařská komora je po svém nedávném sjezdu stále nespokojena a žádá Julínkovo odvolání. (Podrobné výtky ČLK proti reformě ZDE) Je to chyba komunikace?

Mluvčí komory Michal Sojka je přesvědčen, že chyba je rozhodně na straně Julínkova resortu. „Určitě to je chyba komunikace. Mnoho lékařů chce reformu, ale ne tuto,“ řekl pro Respekt.cz Sojka. Za pravdu mu dává i průzkum agentury STEM/MARK. Reformu na začátku listopadu podpořila více než polovina oslovených zdravotníků (více ZDE) Z průzkumu však vyplývá, že dvě třetiny respondentů jsou přesvědčeny, že ODS si reformou prohrála podzimní volby. Přitom ODS volilo o deset procent více lékařů a sester než ČSSD.

Kousání kyselých jablek

Odborník na politickou komunikaci Jan Kubáček se rovněž domnívá, že ačkoliv je Julínek jedním z nejlepších ministrů současného kabinetu a obklopil se kvalitním týmem odborníků, komunikaci nezvládá. „Začínal reformu kousáním kyselých jablek. Ze začátku své kroky ani dostatečně nevysvětloval,“ sdělil v rozhovoru pro Respekt.cz Kubáček. Podle něj je problém především v tom, že Julínek nezvládá psychologickou výbavu komunikace. „Když mluví konkurence, vznětlivě odchází, hraje si s mobilem,“ všiml si Kubáček.

Julínek si tak proti sobě poštval akademickou obec (změna statutu fakultních nemocnic), odbornou veřejnost (nedostatečné vysvětlování svých kroků), i laickou (regulační poplatky, „privatizace“ nemocnic i pojišťoven).

Podle Kubáčka je třeba nepopulární kroky prokládat těmi populárnějšími, zdůrazňovat pozitivní dopady reforem. I nepopulární kroky se však dají „prodat“ pozitivně. „Například třicetikorunový poplatek. Je třeba zdůraznit cenu jiné komodity – jedna káva, pivo, půlka krabičky cigaret,“ radí politolog. I poplatek pro novorozence se dal vysvětlit tak, aby jej veřejnost vnímala v kontextu reformy. „Říci lidem, kolik stojí jeden den pobytu novorozence v nemocnici. Je to jednoduchý argument.“

Reforma ex machina

Komoře se nelíbí, že je celá reforma prezentována jako ideologický boj mezi jejími příznivci a odpůrci. „Reformu prostě nelze zjevit jako nepopiratelnou pravdu. A vystupovat tak, že kdo nesouhlasí je nepřítel,“ zdůraznil Sojka. „Lékaři nechtějí revoluci. Ale postupné evoluční kroky. Chtějí vědět, zda se budeme ubírat směrem jako ve Spojených státech, nebo Evropě.“

Kubáček tvrdí, že Julínkovi chyběly autority v oboru, které by jeho záměry podpořily. „Vysvětlit, proč je reforma potřebná. Co se s tím změní. To podle mého na začátku chybělo. A také chyběl Julínkovi erudovaný spojenec,“ všiml si Kubáček.

Jasně vymezit standard

Nejbouřlivější diskuse se nyní týká jasně vymezené standardní péče, která bude hrazena z povinného zdravotního pojištění. Kritici Julínka tvrdí, že v současném návrhu zákona je pouze vágně formulován. „Paragraf, který navrhuje ministerstvo, je gumový a hrozí zneužití jak zdravotnickými zařízeními, tak pojišťovnami," řekl po sobotním jednání zdravotnický expert KDU-ČSL a místopředseda zdravotního výboru sněmovny Jiří Carbol. (Více k vymezení nadstandardu čtěte článek Lepší kloub bez úplatku)

Carbol následně pro Respekt.cz potvrdil, že vymezení standardu zůstává hlavní lidoveckou námitkou ke zdravotní reformě. „Na sobotním jednání se z 15 nejzásadnějších připomínek vyřešila asi polovina. Nejvážnější spor se vede o to, jakým způsobem mít v zákoně zakotven úhradový standard. Osobně jsem pro výčtovou alternativu přímo v zákoně.

I zelení chtějí mít jasno v tom, co bude standard a co nikoliv. „Není problém to definovat například na čtyři roky,“ myslí si i neurolog Petr Klepiš, který se ve Straně zelených zabývá zdravotnictvím.

Rozpad týmů

Co je podle Klepiše nejaktuálnějším problémem českého zdravotnictví? Odchod lidí. „Problémem je nespokojenost zdravotního personálu a jeho nedostatek. Například na Ústecku, kde pracuji, chybí deset procent lékařů a to nemluvím o středním zdravotnickém personálu,“ uvedl Klepiš s tím, že pak může být narušena dostupnost a kvalita péče.

S tím souhlasí i Sojka z ČLK. „Co nyní nesnese odkladu? Aby lidé ze zdravotnictví neodcházeli. Začínají se rozpadat odborné týmy,“ varoval mluvčí. „Ztratili jsem dva roky. Současné ministerstvo šlo na sílu,“ uzavřel Sojka.

Otázka důvěry

Carbol situaci kolem zdravotní reformy vnímá jako krizi důvěry mezi ministerstvem, ODS a koaličními partnery. Připodobnil to k dohodě o církevních restitucích. Vláda je schválila, ve sněmovně však narazila na tuhý odpor kolem poslanců Vlastimila Tlustého. „Uzavřely se slavnostní dohody a pak to narazilo na některé poslance. Nyní řešení církevních restitucí úplně zamrzlo,“ povzdechl si Carbol.

Podobně vnímá i současnou debatu ohledně reformy zdravotnictví. „Vláda zavádí radikální změnu celého systému. Musí ji zavést na začátku svého funkčního období, aby měla čas ji korigovat,“ dodal. To že Julínkova reforma je unikátní a není vyzkoušena nikde na světě poznamenal i Sojka z komory. „Julínkovu reformu si nemůžete nikde vyzkoušet. Například modelaci rizik dělali v Nizozemsku dvacet let.“

Kubáček hodnotí požadavky menších koaličních stran jako zkoušku soudružnosti koalice a také to, co si nechá ODS líbit. „Menší koaliční partneři se snaží ukázat, že jsou korektivem ODS. Vládě zbývá 8 měsíců, aby ještě něco dokázala. Příští léto začíná volební kampaň před volbami do sněmovny,“ tvrdí Kubáček.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].