Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Fokus

Zadržená radikálka: Policie chce jenom vykázat činnost

Rozhovor s Katarínou Z. - jednou z deseti lidí zadržených při rozsáhlém zátahu. Podle policie plánovali teroristický útok

Policejní zásah v pražském squatu Cibulka
Policejní zásah v pražském squatu Cibulka • Autor: Ludvík Hradilek

Před dvěma týdny bylo při rozsáhlém zátahu protimafiánského útvaru na několika místech Česka zadrženo deset radikálů, kteří byli součástí radikální Sítě levicových buněk. Tři z nich skončili ve vazbě a byli obviněni z plánování teroristického útoku na vojenský vlak, další tři jsou stíháni na svobodě. Šlo o největší podobnou akci policie v novodobé historii Česka. Až dosud nikdo z obviněných veřejně nemluvil. Týdeníku Respekt se nyní podařilo získat vyjádření od jedné z podezřelých, Kataríny Z.

Mladá žena s jemným slovenským přízvukem je v posledních dnech v jednom kole. Na konci týdne policie po čase znovu vyklidila usedlost Cibulku v pražských Košířích, k níž měla blízko. Život se jí však otřásl již o deset dní dříve, kdy ji detektivové obvinili právě při zátahu na levicové radikály.

Podle policie se měla účastnit schůzky, při níž další aktivisté mluvili o útoku na vlak. Žena se s nimi setkávala - jak tvrdí policie - v „konspiračním bytě“ v Praze. Hlavním iniciátorem myšlenky hodit zápalné lahve na vojenský vlak měl být Petr Sova, civilní profesí zaměstnanec berounského nádraží.

Policie tvrdí, že jste věděla o plánu útoku na vojenský vlak. Byla jste na nějaké schůzce, kde o tom další obvinění Petr Sova mluvil a plánoval to? Jestli ano, proč jste to neohlásila?
Na společných schůzkách se bavili různí lidé o různých věcech; kecy, které nikdo ani nebral vážně. Plány žádné nebyly.


Co přesně za řeči jste vedli o útoku na vlak? Co o tom říkal pan Sova?
Na našich setkáních se řešilo všechno možné od koncertů přes promítání a přednášky až protesty proti rasismu, fašismu a kapitalismu. Každá skupina lidí se na podobných setkáních baví o hodně věcech a probíhají různé vtípky… Od různých kapel a různých lidí jsem tolikrát slyšela, že by zapálili celý parlament atd. Řeči, které vyslovíte při záplavě emocí, ale nikdy byste je neudělali.

Policie si rozhovor o plánech na zničení vlaku nahrála. Jak si vysvětlujete, že ho interpretuje jinak než vy? Tedy jako reálnou a nebezpečnou akci?
Jestli si něco nahráli, tak je jasné, že to interpretují jinak, protože zjevně potřebují vykázat nějakou „protiextremistickou“ činnost. Kdybych něco z toho, na co se mě ptáte, slyšela, tak bych se jen zasmála, protože představa, že chce někdo zápalnou lahví zapálit jedoucí železniční vlak, je fakt vtipná a nejde to brát vážně.

Jak byste popsala pana Sovu?
Pana S. bych popsala jako skvělého člověka, který by neublížil ani mouše; vždy s čímkoliv každému pomohl.

Akce na vlak měla být provedena v rámci tzv. Sítě revolučních buněk, radikální organizace levicových anarchistů, která má za sebou útoky na policejní auta, mýtné brány, soukromé firmy. Schvalujete jejich akce? Jste jejich součástí?
O Síť revolučních buněk jsem se nikdy nezajímala, o žádných útocích nevím, naopak jsem si myslela, že jsou to výmysly, protože jsem to neviděla ani ve zprávách. Nikdo z lidí okolo mě tomu nevěnoval pozornost, takže ani já. Jestli policie věděla, že někdo útočí na jejich auta, dokonce věděli o plánování, proč takových útoků proběhlo sedm a útočníky nezastavili?

Bojíte se odsouzení, nebo jako slovenská občanka vyhoštění?
Nebojím, protože jsem nespáchala žádnou trestnou činnost ani jsem o žádné nevěděla. A věřím, že pan S. je obviněný za věci, které nespáchal.

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

vedoucí rubriky, Fokus

kundra 300
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte