Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Fokus

Slušný Čech kárá webové diskutéry

I za výroky na internetu člověk nese odpovědnost, říká Jan Jablunka, který nastavuje vtipné zrcadlo on-line diskusím

Slušný Čech Jan Jablunka
Slušný Čech Jan Jablunka • Autor: stream.cz

„Ať si táhnou, máme dost problémů se zdejším náboženstvím a další bandou Indočechů,“ říká procítěně do webkamery světlovlasý mladík a pokračuje v citování z internetové diskuse pod článkem, který čtenářům sděluje, že dvě dívky, kterým česká škola zakazovala nosit do výuky hidžáb, dotyčnou instituci opouštějí. „Ať odejdou nejen ze školy, ale z republiky – a s nimi všichni jim podobní. A noví ať se sem nestěhují. Tahle zem si to nezaslouží,“ říká Jan Jablunka procítěně. Koulí očima, pak se zvedne, vyvalí z šedých tepláků pupek a slastně si po něm přejede.


Jablunkův projekt Slušný Čech navazuje na sérii pokusů, jak se postavit se humorem a ironií nesnášenlivosti, která v poslední době ve větší síle opět ovládla český veřejný prostor. Po iniciativě Čechy v ČR nechceme, sabotážních akcích proti loňským protiromským pochodům - někteří aktivisté stříkali na trasy neonacistů parodická hesla Jako nic než nádor, jiní na nich pořádali pikniky - přišla s Janem Jablunkou vloni na scénu on-line satira Slušný Čech.

K nápadu točit videa, v nichž se směsí lehké ironie a předstíraného spravedlivého rozhořčení čte nenávistné příspěvky z on-line diskusí, ho přivedla facebooková skupina Obludárium, kam jeho přátelé už nějakou dobu vyvěšovali „hardcore ukázky“ ze zdejších internetových fór.

https://www.youtube.com/watch?v=HlZRtT3ngeM#t=59

„Pod dojmem anonymity spousta lidí napíše věci, které by se naživo říct styděli. Propadnou dojmu, že jde v podstatě o soukromou konverzaci, nemají pocit trvalé odpovědnosti za svoje příspěvky. Obludárium tento pocit falešného soukromí nabourává – a já to chtěl ještě dál rozvinout,“ říká Jablunka, který se v minulosti aktivně zapojil například do recesistické skupiny Žít Brno.

Vzpomněl si na videa, v nichž američtí herci čtou s procítěným výrazem banální filmové recenze (příklady lze nalézt na webu pod heslem „actors reading yelp“) nebo nenávistné a přisprostlé tweety na svou osobu. A tak ho loni na podzim napadlo, že by se mohl o něco podobného sám pokusit. Sedl před webkameru a koncem října natočil svůj první „hraný komentář“.

„Ten problém je v tom, že Romy známe,“ cituje jistého Jiřího Kvapila z Žatce. „Přechovávají geny, které nám, bílým, vadí. A to je nepřizpůsobivost, lajdáctví, nechodí do školy, jsou nesnesitelně spontánní, vulgární a kradou. Je to svoloč jedna,“ čte jednatřicetiletý Jablunka s polovážným výrazem do kamery. První videa věšel na Youtube a propagoval přes facebookový profil, který Slušnému Čechovi založil. A už koncem roku se z něj stal internetový hit.

Jedním z nejoblíbenějších videí se stal zmiňovaný příspěvek k zákazu hidžábů. Brzy si Jablunka všimla i webová televize Stream.cz a nabídla mu smlouvu. Dnes pro Stream točí videa jednou až dvakrát týdně a sledovanost některých příspěvků se blíží třem stům tisícům. Paradoxem je, že pro ně využívá podklady z diskusí na serveru Novinky.cz, které patří portálu Seznam stejně jako Stream.

https://www.youtube.com/watch?v=Hcmz74AaXHs

Terčem jeho videokomentářů se nestávají jen rasisté; příspěvky, které zparoduje, vybírá algoritmus, který si coby programátor sám vytvořil. Prochází za něj i diskuse na dalším portálu iDnes.cz - to aby získal ohlasy „průměrné populace“ - a hledá ty, které získají nejvíc „palců“ ze strany čtenářů. Mezi videi se tak kromě diskusí o Romech objevily i komentáře k aktuální politice či celebritám.

V jedné z předvánočních nahrávek běhá v přírodě po kopci, zamilovaně hledí do krajiny, v ruce drží notebook a do kamery odříkává: „Bohdalka je odporná rakovina, fena jedna nakažená, estébačka, káže víno, ale pije chcanky a žere hovna.“ Na pozadí hrají koledy, pak se Jablunka pousměje a s radostí se znovu rozeběhne z kopce.

Každý videokomentář opatřuje jménem diskutéra, což věci dodává napětí. Příspěvek najednou nezahučí v obrovském objemu on-line diskusí; navíc dostane tvář a hlas. „Doufám, že si lidi uvědomí, že za to, že někam něco napíšou, nesou odpovědnost, i když to je jen webová diskuse,“ říká.

Projekt je geniální ve své jednoduchosti: na webkameru se natáčí sám a záznam i sám stříhá. V podstatě by se o něco podobného mohl pokusit kdokoliv. Což ostatně platí takřka pro každý internetový fenomén - stejně jako to, že víc než moralizování a kazatelství se na síti počítá kreativita, poťouchlost a humor.

A pokud tady k uvědomění odpovědnosti diskutérům humorná videa stačit nebudou? Pak se prý chystá Jablunka na nejhrubší diskutéry podat trestní oznámení. Zcela vážně.

https://www.youtube.com/watch?v=p42PSH4hegw&list=PLK4F6kA8TrKoZieCHhQGy3BI5ZXMNR46–

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte