Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Agenda

Radary do šrotu

Sněmovna minulý týden odsouhlasila kontroverzní ustanovení, že města a obce již nebudou moci měřit rychlost řidičů. Hrozí poslancům žaloba ze strany starostů za zmařenou investici?

  • Autor: ČTK
• Autor: ČTK

Poslanci těsně před prázdninami odsouhlasili nový zákon o policii. Schválili jej však v podobě, která vyvolala bouřlivé reakce. Kromě toho, že vyšetřovat policisty mohou zas jen policisté, zákon zakazuje měřit rychlost řidičů soukromým firmám a městské a obecní policii.

Mnoho měst a obcí však v posledních dvou letech investovalo do radarů miliony a proti rozhodnutí sněmovny se bouří. Starostové doufají, že zákon v této podobě nevstoupí v platnost. Někteří se chtějí dokonce obrátit na soud.

Šikana řidičů

Odpůrci měření městskou policií tvrdí, že strážníci vybírají pokuty kvůli zisku města a šikanují řidiče. Neměří tam, kde to je třeba, ale přímo za cedulí obce. S tím kategoricky nesouhlasí starosta jizerské obce Desná Marek Pieter. „Dokázali by takto argumentovat obětem dopravních nehod vinou neukázněného řidiče, který jel rychle?,“ ptá se. „To by mohli přijít s novelou, že se nebudou dělat dechové zkoušky, protože to je také buzerace.“

Svaz měst a obcí tvrdí, že státní policie nemá dostatečné kapacity, jak neukázněné řidiče kontrolovat. Pieter hovoří o zmařené investici. Poslal poslancům a senátorům otevřený dopis.

Pro Respekt.cz starosta uvedl, že zvažuje podání žaloby na konkrétní poslance, kteří změnu zákona prosadili. Úpravu navrhl Jan Klas (ODS) a hlasovalo pro ní kromě ČSSD a KSČM i několik poslanců ODS včetně ministra dopravy Aleše Řebíčka. Naopak ministr vnitra Ivan Langer (ODS) byl ostře proti. (Jak kdo hlasoval - ZDE)

Pro nás je důležité, aby byla zajištěna bezpečnost. To se nám podařilo nastolit po novele zákona o obecní policii. Opravdu jsme tu měli závodní dráhu,“ řekl Respektu.cz Pieter. Podle starosty dopravní policie nemá dostatek lidí, aby působila preventivně. „Dopravní policie má na celý okres jednoho strážníka, takže se sem dostane jednou za tři měsíce.“ Podle Pietera radar v obci zapůsobil pozitivně na řidiče, kteří začali Desnou projíždět padesátkou. Odmítl, že by si obec výběrem pokut výrazně vylepšovala svůj rozpočet. „Zásadní přínos pro nás je, že se snížila nehodovost.“

Pokud by zákon vstoupil v platnost, bude Pieter požadovat závazek od státní policie, že udrží současný režim měření rychlosti. „Stačí, když městská policie měří jednou za čtrnáct dní dvě hodiny. Řidiči se pak chovají ukázněně,“ popsal svou zkušenost starosta Desné.

Dobrý byznys

Že jde především o byznys je naopak přesvědčen Stanislav Huml. Za pravdu mu dávají čísla. Praha například vybrala minulý rok na pokutách za rychlost přes 35 milionů korun. V Turnově dokonce hovoří o tom, že přijdou za pět let o půl miliardy korun.

Bývalý ředitel středočeské dopravní policie se domnívá, že správně by městští strážníci rychlost měřit neměli. Pokud jim však byla tato pravomoc svěřena, neměla by se ze dne na den rušit. „Je to ode zdi ke zdi,“ řekl Respektu.cz Huml.

Nad tím se pozastavuje i Pieter. Nastaví se nějaká pravidla, obce se na to připraví, investují milionové částky a po dvou letech se má systém opět změnit? „Podle mého názoru městská policie spíše plnila kasu. Měla by být ponechána alespoň pravomoc obsluhovat elektronické systémy - kamerové a radarové,“ myslí si Huml. Ty by pak mohly obsluhovat dopravní odbory pověřených obcí. Problémem je podle něj především to, že od Policie ČR odchází lidé a je u ní podstav.

Peníze do státního rozpočtu

Pieter doufá, že senátoři novelu změní. „Sami ještě oslovujeme senátory a diskutujeme tuto záležitost.“ Připomenul, že ministr dopravy Aleš Řebíček již naznačil, že by souhlasil se zachováním pravomocí obecní policie, pokud pokuty půjdou do státního rozpočtu a strážníci budou svá měření koordinovat s dopravními policisty. „Je čistší, když vybrané peníze půjdou do státního rozpočtu. Nebude tam pak lobby od obcí,“ souhlasí Huml.

Sám ministr vnitra Ivan Langer by nejradši současný stav řešil novelou, která by zákon o policii upravila podle původního záměru ministerstva. Starosta Pieter přiznává, že současný stav, kdy městská policie supluje práci té státní, není ideální. „Nikdy jsem nechtěl zřizovat městskou policii. Když se ale podíváme, jaký je u Policie ČR podstav, tak města, pokud chtějí mít pořádek, musí jít cestou založení obecní policie,“ je přesvědčen Pieter. Dodal, že již nyní musí městská policie měřit rychlost v součinnosti se státní policií.

Pavel Drahovzal ze Svazu měst a obcí se nedomnívá, že by obce mohly uspět s nějakou žalobou. „Jelikož se jedná o svébytný legislativní proces, který si poslanci a senátoři připravují, je to dost obtížně napadnutelné,“ řekl pro Respekt.cz. Svaz však neodmítá pomoc starostům formou nějaké právní analýzy. „Je vůbec reálné žalovat konkrétní poslance? Byl by to neobvyklý postup,“ míní. Nejvíce mu však vadí to, že poslanci zákon změnili, aniž by to se svazem konzultovali.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].