0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Agenda28. 4. 20084 minuty

Potřebujete reformy

OECD pochválila ekonomický vývoj Česka. Přesto vyzvala vládu k dalším reformám.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Silný ekonomický růst posledních let je povzbudivý,“ začíná Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) svou zprávu o ekonomické kondici naší země. Na dvanácti stranách přesto doporučuje Česku řadu reformních kroků v oblasti zdravotnictví, penzí nebo školství (celou zprávu čtěte ZDE).

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Podle OECD by si vláda měla vytknout mnohem ambicióznější cíle při snižování deficitů státního rozpočtu. Částečně vládě pomohl „reformní batoh“, ale v reformách by se mělo pokračovat. Samotná OECD si nicméně uvědomuje komplikovanou politickou situaci. „Vláda má jen těsnou většinu v parlamentu a uskutečnění mnoha dalších reforem je nejisté, i když by jejich zavedení dlouhodobě zlepšilo výkonnost české ekonomiky," varuje zpráva.

Motivovat lidi

Zpráva upozorňuje na nové nebezpečí v podobě nízké nezaměstnanosti. Vzhledem k nedostatku lidí by tak stát měl více motivovat k práci. Vláda by podle OECD měla zvážit větší deregulaci zákoníku práce a úplnou liberalizaci nájemného. Více pracovní síly by mohlo přinést i zkrácení rodičovské dovolené na dva roky, zlepšení podmínek pro zaměstnání na částečný úvazek a posunutí věku odchodu do důchodu.

Demografický vývoj je totiž nekompromisní. Od roku 2012 začnou odcházet do důchodu silné poválečné ročníky, za 30 let se stanou penzisty takzvané Husákovy děti. Generální tajemník OECD Angel Gurría se při představování zprávy zmínil o možné hranici odchodu do důchodu 67 let. Pro hlubší reformu je ale podle organizace nutné využít i druhý pilíř - spoření v soukromých fondech.

Analytik Poštovní spořitelny Jan Bureš návrh vítá. „Záleží na tom, jak se vyladí celý systém. OECD dává na první místo vždy stabilitu toho systému a tohle je krok dobrým směrem,“ sdělil pro Respekt.cz Bureš.

Pochvala pro Julínka

OECD pochválila ve své zprávě reformní snahy v oblasti zdravotnictví. Klíčovým pro reformu je podle organizace motivovat zdravotní pojišťovny ziskem díky jejich převedení na akciové společnosti. Pojišťovny pak budou poskytovat služby efektivněji.

Zpráva rovněž navrhuje vzhledem k demografickému vývoji zúžit vymezení hrazené péče nebo zvýšit spoluúčast pacientů. "Reforma bude muset nakonec vždy řešit choulostivý problém rozsahu zdravotnických služeb financovaných z veřejných rozpočtů," tvrdí zpráva.

Další oblastí, na kterou se OECD zaměřilo, je školství. Již delší dobu navrhuje zavést na vysokých školách platbu školného. Současný ministr školství Ondřej Liška sice připouští možnou diskusi o jeho zavedení, ale dodává, že se tak určitě nestane v průběhu tohoto volebního období.

Rozporuplná zpráva?

Zpráva OECD obsahuje řadu konkrétních doporučení na jedné straně liberalizující ekonomiku, na druhé straně posilující sociální prvky. To ale kritizuje například analytik Raiffeisenbank Aleš Michl. „Jsem k té zprávě trochu skeptický. Na jedné straně dýchá liberalismem, a na straně druhé vybízí k vyšším sociálním jistotám. Nemůžeme mít všechno,“ uvedl pro Respekt.cz.

Podle Michla navíc tyto zprávy nemají příliš vliv na praktickou politiku. „Nemá to moc váhu. Spíše jsou tyto zprávy používány tak, jak se to hodí,“ tvrdí. S tím ale úplně nesouhlasí analytik Bureš. „Zprávy od organizací jako OECD nebo Mezinárodní měnový fond mají svou váhu. Konkrétní doporučení jsou navíc formulovány s ohledem na danou politickou situaci,“ myslí si Bureš.

Oslovení analytici se nicméně shodují na tom, že jsou zprávy nezávislé. „Při hodnocení jako je tato mají země možnost vyjádřit se ještě před zveřejněním k obsahu zprávy. U velkých zemí může mít tento názor větší váhu. Ale nebude to nějak zásadní,“ dodal Bureš.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].