0:00
0:00
Agenda18. 7. 20144 minuty

Podle americké rozvědky boeing sestřelili proruští rebelové

Tragédie by paradoxně mohla otevřít cestu Putinovi, aby ukončil otevřený konflikt

Trosky malajsijského letadla - ilustrační foto
Autor: ČTK, AP

Situace okolo sestřeleného letounu malajsijských aerolinií MH 17 se vyvíjí, klíčové informace ale zůstávají nejasné. A je pravděpodobné, že pokud americké tajné služby náhle nevytáhnou na světlo fotografii ze špionážní družice zachycující přesné místo odpálení rakety země-vzduch, ještě nejasné zůstanou. 

Ve hře je opravdu hodně: pokud se ukáže, že téměř tři stovky zničených lidských životů mají na svědomí proruští separatisté, bude jejich další podpora ze strany Ruska neudržitelná. I pokud za tragédií stojí ukrajinská nebo ruská vláda, konflikt se dostal do stádia, když jej není možné ignorovat. Co tedy víme?

↓ INZERCE

Na palubě byli z větší části Evropané a Australané. Velký počet Nizozemců a dalších obyvatel starého kontinentu tak ještě zvýší tlak na země EU, aby konflikt přestaly nechávat vyšumět do ztracena. Není náhodou, že první reakce bývalé ministryně zahraničí USA (a pravděpodobné prezidentské kandidátky) Hillary Clintonové mířila právě na Evropany s výzvou, aby začali ruské chování na Ukrajině brát skutečně vážně.

Stále není jasné, kdo má v rukou černé skřínky; na druhé straně experti tvrdí, že tentokrát toho záznamy z letounu asi mnoho neukážou. Spojené státy potvrdily na základě satelitních snímků, že letadlo skutečně poslala k zemi raketa země-vzduch. Klíčová informace - odkud přesně byla raketa vypálena - však zatím chybí. A je docela možné, že nebude k dispozici nikdy.

Online zpravodajství naleznete zde

Ukrajina v každém případě tvrdí, že v oblasti žádné takové zbraně nemá. To snad ověřit lze, pochybnosti ale vždy zůstanou. Povstalci rovněž tvrdí, že tak sofistikované zbraně nemají, v jejich neprospěch ale mluví to, že se jimi v minulosti vychloubali. Jejich snímky kolovaly po internetu a povstalci se také na Twitteru chlubili, že nějaké letadlo sestřelili. Podle CNN americká rozvědka nejnověji uvedla, že střela byla s vysokou pravděpodobností vypálena proruskými rebely.

Příbuzná oběti neštěstí malajsijského letadla, které spadlo na Ukrajině. Autor: Globe Media / Reuters

Zcela subjektivně pro autora těchto řádek: zatím nejsilnější ukazováček mířící na ukrajinské separatisty je prohlášení Vladimira Putina, který z odpovědnosti za útok obvinil „rozhodnutí Ukrajiny přerušit příměří“. Jinými slovy, Putin neřekl, že letoun sestřelila ukrajinská armáda, pouze to, že Ukrajina vytvořila atmosféru, v níž k tragédii došlo. Kdyby Putin chtěl říct, že letoun sestřelili Ukrajinci, řekl by to. Jde ale samozřejmě o spekulaci a berte ji, prosím, s velkou rezervou.

Nakolik je ale „autorství“ třísetnásobné vraždy vlastně důležité? Na východě Evropy probíhá válka. Před několika měsíci si nikdo z nás téměř neuměl představit, že by se podobné věci mohli dít jinde než na Blízkém východě. Dnes vnímáme zprávy o bojích, sestřelených letounech a občanské válce na půdě téměř sousední slovanské země téměř samozřejmě.

Tragédie ukončila zdání, že jde o izolovaný konflikt někde na okraji. K zemi šlo letadlo mířící z Amsterodamu do Kuala Lumpuru plné lidí, kteří nemají se spory na východě Ukrajiny nic společného. Evropská bezpečnost je ohrožená, vzdušný prostor není bezpečný, zemřely stovky lidí.

Jaké jsou možné reakce? Ostřejší sankce? Mezinárodní intervence? Paradoxně je možné, že tragédie otevře cestu pro ruského prezidenta Putina, aby otevřený konflikt ukončil. V posledních týdnech se z podpory povstalcům alespoň částečně stáhl, s anexí Krymu a vystupňovanou vlnou národoveckého nadšení se ale dostal do situace, kdy dost dobře nemůže hodit “hrdinné kozáky” úplně přes úplně palubu - už kvůli domácímu veřejnému mínění.

Sestřelení letu MH 17 by mu tedy takovou cestu mohlo otevřít. Byla by to však hodně vysoká cena za mír, který sám zničil.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].