(Ne)bezpečná Praha
Americká vláda varuje turisty: V Praze si dávejte pozor na kapesní krádeže, podvodné taxikáře a přimíchávání drog do nápojů. CzechTurism a pražský magistrát kontrují: Patříme mezi nejbezpečnější země světa.

Vláda Spojených států vydala před několika týdny zprávu pro turisty upozorňující na bezpečnostní rizika v Česku. Varuje v ní před kapesními krádežemi, podvodnými taxikáři a nebezpečím přimíchávání lehkých drog do nápojů v barech a klubech. Na studii reagovala vládní agentura CzechTurism i Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA).
Agentura CzechTurism považuje zprávu za přehnanou. „Je rozhodně správné, že turisté jsou před cestou upozorňováni na možné problémy, které by mohly jejich pobyt v České republice znepříjemnit. Neznamená to ale, že bychom měli turisty před pobytem u nás strašit,“ uvedl šéf agentury Rostislav Vondruška. Kapsáři podle agentury trápí všechny evropské metropole a úroveň kriminality tak odpovídá významu Prahy jako turistické destinace.


Celou zprávu americké vlády si můžete přečíst ZDE.
„Pokud by takové informace o naší zemi a Praze vymizely, tak by to byla samozřejmě ideální situace. Ale přes veškerou snahu se to nedaří,“ upřesnila pro Respekt.cz tisková mluvčí agentury Markéta Chaloupková. V případě kapsářů se to nedá podle ní vyřešit jinak, než že budou turisté opatrnější na své věci. „U taxikářů je otázkou, zda by nemohl magistrát postupovat lépe,“ tvrdí.
Problematičtí taxikáři
Na jednání taxikářů si stěžuje také AČCKA. „Ani 19 let po sametové revoluci nedokázali politici upravit legislativu tak, aby byl taxametr přemístěn nahoru na palubní desku, aby byl vidět i ze zadních míst a taxikář měl tak ztíženou manipulaci,“ postěžoval si Respektu.cz tiskový mluvčí asociace Tomio Okamura.
Pražský magistrát ale o změně neuvažuje. „Dosavadní vyhlášky jsou a fungují. Nevím o tom, že by se připravovala vyhláška o změně umístění taxametru,“ reagoval pro Respekt.cz tiskový mluvčí magistrátu Jiří Wolf.
Podobně jako CzechTurism také Wolf tvrdí, že Praha je na tom s kriminalitou podobně jako jiná velkoměsta. „S taxikáři se jedná, ale to procento taxikářů, kteří okrádají, je mizivé. Řešíme to pokutou nebo správním řízením,“ tvrdí.
Cestovní kanceláře a agentury si ale také stěžují na přítomnost erotických klubů v centru města. „Už dávno tady měla být přijata vyhláška jako třeba ve Vídni o zákazu erotických klubů v centru města. Místo toho tady každý den černoši za bílého dne rozdávají letáky na erotické služby,“ upozorňuje Okamura. „Je to běžnou součástí města, stejně jako v Berlíně, Budapešti nebo v Londýně,“ řekl Wolf. Nicméně pražští zastupitelé chtějí sněmovně předložit návrh zákona, který by prostituci upravoval.
Silná koruna není hlavním problémem
Nízká bezpečnost, neodpovídající služby a posilující koruna podle AČCKA likviduje turismus v Česku. „Silná koruna pouze ukázala, že zde služby neodpovídají cenám,“ řekl k tomu Okamura. Pro turisty tak otázka kriminality může být tím rozhodujícím, proč do Česka neodcestují. „Téměř každá žena si drží v metru kabelku v podpaží. Starší lidé a ženy se kvůli špatné bezpečnosti bojí jít i od 19 hodiny večer do divadla, aby pak nemuseli jít zpátky noční Prahou sami. To je naše realita. To je marasmus, ve kterém žijeme.“
Home">www.visionofhumanity.org) a Praha 71. nejbezpečnějším městem na světě (www.mercer.com). Takový ukazatel ale Okamura zpochybňuje. „Kriminalitu bere do úvahy pouze jako jeden z asi dvaceti faktorů, vedle hrozby válečného konfliktu, výdajů na zbrojení a podobně.“
Bezpečnost v hlavním městě bude hrát klíčovou roli zejména do budoucna. V současnosti totiž dobíhá období takzvaných prvních návštěv západoevropských turistů. V tomto období u turistů zvítězila zvědavost před negativy, která je zde čekají. Pokud by zde ale chtěli jet podruhé, bude hrát otázka bezpečnosti v jejich rozhodování zásadnější roli. „Přilákat turisty podruhé je mezi konkurencí dalších dvě stě nebo tři sta míst velmi složité,“ potvrdila Chaloupková.
Celkem Česko v loňském roce navštívilo 6,7 milionu turistů. Nejvíce bylo Němců (1,5 milionu), Britů (přes 500 tisíc) a Italů (přes 400 tisíc). Prahu navštívily přibližně 4 miliony lidí, tedy 60 procent všech turistů.
O vlivu silné koruny na příjezdovou turistiku čtěte v článku Turisté nechtějí v Česku utrácet.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].