Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Agenda

MŽP: Plastové tašky zdarma musí skončit

Ministerstvo životního prostředí se chystá tvrdě zakročit proti plastovým taškám, které jsou v supermarketech rozdávány zdarma. Pokud obchodníci neprovedou změny dobrovolně, chystá se změnit zákon.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Plastové tašky, do kterých si většina lidí v supermarketech ukládá svůj nákup, se nyní dostaly do hledáčku ministerstva životního prostředí. Vadí mu jejich rozdávání zdarma, což vede k plýtvání a jejich jednorázovému použití. „Bedlivě sledujeme aktivitu řetězců zejména v posledním roce. Ještě do konce tohoto roku začneme jednat se Svazem obchodu a cestovního ruchu, který maloobchodní řetězce zastřešuje, aby přistoupily na dobrovolnou dohodu o ukončení praxe plastových tašek zdarma,“ potvrdil aktivity ministerstva pro Respekt.cz tiskový mluvčí Jakub Kašpar.

Pokud s rozdáváním tašek zdarma řetězce do konce roku samy nepřestanou, je ministerstvo připraveno novelizovat zákon o obalech. „Varianty by byly tři. Buď zavést na tyto tašky obdobu spotřební daně, nebo by se z nich platil recyklační poplatek, popřípadě bychom v zákoně rozdávání zdarma přímo zakázali,“ doplnil Kašpar s tím, že je zatím předčasné spekulovat o tom, která varianta je pravděpodobnější.

Problematické tašky

České ministerstvo se nejspíše inspirovalo od britské vlády, která také řetězcům pohrozila zavedením daně na tyto tašky. To v Británii odstartovalo neoficiální závod mezi řetězci o to, kdo uspoří více plastových tašek. Například britský řetězec Tesco v Británii podle serveru Businessgreen.com uspořil už dvě miliardy těchto tašek. Firma totiž v říjnu 2006 spustila program, pomocí kterého mohou lidé sbírat body na jejich věrnostní kartu, pokud použijí své vlastní tašky. Podle údajů firmy tak klesl počet vydaných plastikových sáčků měsíčně o 40 procent, tedy na 200 milionů. Jiné britské řetězce začaly tašky zpoplatňovat, nebo je úplně stáhly.

V Česku dochází také pomalu ke změnám. Například několik let plastové tašky zpoplatňuje řetězec Albert, podobně je na tom Billa. „V Albertu tašky prodáváme. V Hypernově jsou ještě zdarma, ale připravujeme projekt zaměřený na hospodárnější využívání těchto sáčků. Je to pro nás ale významný projekt, takže jej zatím nemůžu blíže komentovat,“ prozradil Respektu.cz Libor Kytýr, tiskový mluvčí společnosti Ahold, která vlastní zmiňované řetězce. Projekt Aholdu by měl být spuštěn do konce roku. Jen v Hypernově se ročně rozdají desítky milionů plastových tašek.

Řetězce vychází vstříc

Tesco chce v Česku zavést recyklovatelné tašky vyrobené ze stoprocentní juty. Podobný plán připravuje Interspar, který už plastové tašky zdarma nenabízí. Na konci září svým zákazníkům nabídne tašku, která bude nejen recyklovatelná, ale zároveň bude vyrobená z obnovitelných zdrojů. Taška bude vyráběna na bázi bramborového škrobu a neměla by stát více než papírová taška (do deseti korun). Řetězec Globus podle dřívějších vyjádření žádné změny nechystá, a minimálně do konce tohoto roku tak bude rozdávat plastové tašky zdarma dál.

A co vlastně ekologům na chování řetězců vadí? „Když vezmete sáček, který pak hned vyhodíte, tak na celou populaci to udělá obrovskou spotřebu. Dají se třídit a poté znovu zpracovat, ale na výrobu jedné takové tašky spotřebujete hromadu jiných. Zbytečně to pak zatěžuje zdroje,“ vysvětlil pro Respekt.cz Martin Mach ze serveru Ekolist.cz.

Řetězce podle Macha nakupují plastové tašky v Číně v miliardových množstvích, což jim dovoluje získat velmi výhodnou cenu. „Podle informací, které jsem zaslechl, řetězce používají tašky, které mají garantovanou výdrž jeden rok,“ tvrdí Mach s tím, že obecně existují tašky rozložitelné do dvou týdnů i do pěti let.

Pokusy zavést biologicky odbouratelné tašky podle něj zatím nevycházejí, protože řetězce na ně nemohou zadat obrovskou zakázku do Číny. „Je to taky o té ekonomické motivaci. Pokud po vás někde chtějí za tašku tři koruny, příště vás to motivuje donést si třeba vlastní. Je to ale zároveň o pohodlnosti. Lidi nechtějí, aby je někdo buzeroval platbou za tašku, a radši to zaplatí v ceně zboží,“ doplnil.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].