Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Agenda

Musíme zjistit, zda je video s unesenými Češkami pravé

S mluvčí ministerstva zahraničí o první zprávě od dívek

Antonie Chrástecká a Hana Humpálová na videu, které se objevilo na internetu • Autor: HN
Antonie Chrástecká a Hana Humpálová na videu, které se objevilo na internetu • Autor: HN

Na Facebooku se před pár hodinami objevilo video českých dívek unesených v Pákistánu. „Jsme v pořádku, ale naše životy jsou v ohrožení,“ říkají Hana Humpálová a Antonie Chrástecká na prvním záznamu po březnovém únosu. O minutu a čtyřicet vteřin trvajícím videu jsme hovořili s Johanou Grohovou, tiskovou mluvčí ministerstva zahraničních věcí.

Na videu únosci zmiňují pouze požadavek propuštění doktorky Áfie Siddíkí, pákistánské neuroložky, která byla kvůli spolupráci s Al-Kajdou ve Spojených státech odsouzena k 86 letům vězení. Jakákoliv zmínka o výkupném chybí. Skutečně o žádné výkupné nepožádali?
Ministerstvo zahraničí se o existenci tohoto videa dozvědělo až dnes, z českých médií. Je to zcela nová situace, která bude vyžadovat analýzu a prověřování původu obsahu.

Máte důvod se domnívat, že video není pravé?
V takových případech je vždy nutné jeho pravost ověřit, porovnat ho s dalšími videi daných únosců. V tuto chvíli ještě pravost videa potvrdit nemůžeme.

V záznamu zaznívá, že byl natočen v půlce dubna. Dívky byly uneseny začátkem března. Žádné jiné stopy o tom, zda žijí či kdo je unesl, jste od té doby nezaznamenali?
O žádné jiné stopě nemám v tuto chvíli informace.

Únosci ve videu požadují propuštění Áfie Siddíkí. Máte nějaké informace o tom, zda se Spojené státy k podobnému kroku chystají?
Jakoukoliv možnou reakci americké strany nemohu v tuto chvíli komentovat, potřebujeme skutečně více času na rozbor situace.

https://www.youtube.com/watch?v=MIG89MI7Fdc

Video se dvěma českými ženami, které byly v březnu uneseny v Pákistánu, se podle serveru Blesk.cz objevilo na internetu. Na záběrech, pořízených podle unesených Češek v polovině dubna, se ženy přimlouvají za propuštění pákistánské neuroložky Áfíi Siddíkí vězněné v USA. Na údajně dva měsíce starých záběrech obě Češky tvrdí, že jsou zdravé, ale že jejich životy jsou ohroženy.

„Dnes je 16. dubna, den poté, co v USA vybuchla v Bostonu bomba. Vyzýváme naše rodiny, českého prezidenta a všechny lidi v Česku a Evropskou unii, aby vyvinuli veškeré úsilí pro propuštění doktorky Áfije Siddíkí,“ říká na videu Hana Humpálová.

Siddíkí je Pákistánka, která vystudovala ve Spojených státech a po dokončení univerzity se vrátila do vlasti. Tak se dostala na seznam FBI. Byla zatčena v Afghánistánu, když u sebe měla návody na sestrojení bomby.

Dvě Češky, kterým na podzim bude 25 let, Antonie a Hana cestovaly z Íránu přes neklidnou pákistánskou provincii Balúčistán a chtěly se pozemní cestou dostat až do Indie. Ve středu 13. března asi po dvou hodinách jízdy od hranic autobus zastavili ozbrojenci a ženy s sebou odvezli ve svých terénních vozech. (ihned.cz)

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].