Bezos amazonský
Bezos amazonský • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Úspěch Jeff Bezose - zakladatele, šéfa a většinového majitele Amazonu, jehož profil najdete v nejnovějším Respektu - je pochopitelně fascinující, stejně jako už zdánlivě mnohokrát opakovaný. Je to příběh ohromného talentu, ještě větší píle, stejně velkého odhodlání a trochy štěstí. Což neznamená, že nemá smysl podobné příběhy psát - a číst.

Něčím je však Jeff Bezos přece jen výjimečný i mezi výjimečnými. Samozřejmě, jeho obchodní nápad je originální - sázka na prodej obsahu, nadto velmi levně. S minimální marží, zato v obrovském množství. Ale koneckonců, pořád je to jen obchodní nápad: někdo prodává drahé dorty a někdo levné rohlíky. Uspějí oba, protože lidé obé kupují.

Jeff Bezos ovšem zásadně nevytváří zisk. Lépe řečeno, vydělává obrovské peníze, ale všechny investuje zpět do slev a výhod zákazníkům. Do technologií, které dnes ještě nejsou k užití, ale zítra možná budou, a do zdánlivě bláznivých nápadů a projektů, mimo čas a prostor. Jinými slovy, investuje je zpátky do firmy.


Je v tom kapitalistický étos v opravdovém slova smyslu: takhle nějak přemýšleli holandští kupci v sedmnáctém století. Ti by při pohledu na Bezose, tohle zosobnění protestantské morálky v praxi, jistě zaplesali. „Zisk bude, ale až v budoucnu, a mnohem větší, než by byl dnes.“ Tak Bezos uklidňuje akcionáře dožadující se každoročně dividend, které by mohly být – jak se říká - „pěkně tučné“.

Ale nejsou. Bezos pomalu buduje svou životní představu, svůj životní projekt, svou říši Amazonie. A tohle budování je pro něj mnohem větší vzrušení než si naplano užívat vydělaných peněz. Dividendy budou; už za rok, možná napřesrok… A akcionáři mu věří. 

titulka kindle
titulka kindle • Autor: Respekt

Mám takový pocit, že se svých dividend nedočkají. Bezos (a možná i jeho následníci) bude budovat donekonečna. A až jednou Amazon skončí, protože všechno jednou skončí, řekne jim: „Sorry… Ale byla to jízda, ne?“

Profil Jeffa Bezose najde v Respektu 36/2013, Běh Jeffa Bezose na krásnou dlouhou trať.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

redaktor, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1292

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte