Má strana Hybáškové šanci na úspěch?
Před volbami do Evropského parlamentu začínají vznikat nové politické subjekty. Mohou se stát etablovanými stranami i v českém politickém prostředí?
Europoslankyně Jana Hybášková ve středu oficiálně oznámila vznik nové české politické strany. „Minulý týden zaregistrovalo ministerstvo vnitra Evropskou demokratickou stranu. Nejedná se o žádnou revoluci, ale o dlouhodobé úsilí,“ řekla přítomným na oficiální prezentaci europoslankyně v přiléhavém modrém kostýmku. Podle ní na české politické scéně chybí středopravá proevropská síla, která by hájila zájmy podobně smýšlejících občanů. Hybášková dodala, že se ve straně budou angažovat profesionálové a odborníci.
Na druhé straně názorového spektra na fungování Unie se naopak začíná formovat uskupení, které by mělo kopírovat stranu Libertas irského kontroverzního multimilionáře Declana Genleyho, který v devadesátých letech zbohatl na exportu ruského dřeva a hliníku. Pracovně se nazývá Libertas.cz a měli by se v ní angažovat lidé názorově blízcí prezidentu Václavu Klausovi.
Evropská demokratická strana (EDS) zatím nemá dánu organizační strukturu, zakládající sněm se bude konat v blízké budoucnosti. „Předsedkyní přípravného výboru je Jana Hybášková. Sněm budeme teprve svolávat, chceme se však vyvarovat chyb, které postihly podobné subjekty v minulosti,“ řekl pro Respekt.cz tiskový mluvčí EDS Lukáš Pachta.
Strana proto neuvažuje s vytvořením místních organizací, které by přijímaly nové členy. „Chceme zabránit vstupu různých kariéristů do strany,“ odůvodnil tento postup Pachta. Se vstupem případných nových členů by tak mělo souhlasit vedení strany. „Chceme spíše vybudovat neformální síť podporovatelů,“ doplnil. Podporu straně například vyjádřil bývalý rektor UK Ivan Wilhelm,Dana Drábová nebo Václav Havel.
Silná osobnost na celostátní kandidátce
Jakou mají šanci nové strany uspět ve volbách do Evropského parlamentu? Poměrně velkou, bude však velmi záležet právě na tváři, případně tvářích, nové strany. Podle politologů jsou volby do Evropského parlamentu (EP) vhodnou příležitostí, jak se může nová strana uchytit.
„Volby do EP se nabízejí pro nové projekty. Mohou oslovit liberálně orientované, městské voliče,“ vysvětlil v rozhovoru pro Respekt.cz politolog Jan Kubáček. Strany totiž staví jednu celorepublikovou kandidátku a tudíž mohou spíše získat potřebných pět procent hlasů napříč regiony. „V rámci celé republiky jsou schopny je nasbírat,“ domnívá se Kubáček.
V prvních volbách do EP v roce 2004 tomu tak skutečně bylo. Uspěly strany Evropští demokraté, za které kromě Josefa Zieleniece kandidovala právě Hybášková a Nezávislí Vladimíra Železného. Spolu s ním se do parlamentu dostala i Jana Bobošíková. V parlamentních volbách však tyto strany neuspěly. „Volební chování je jiné pro volby do EP než pro sněmovnu,“ zdůraznil naopak pro Respekt.cz politolog Tomáš Lebeda. „Ve volbách do EP si volič dovolí riskovat. Silná osobnost na celostátní kandidátce může mít šanci,“ domnívá se Lebeda ze Sociologického ústavu.
Z manifestu EDS mimochodem vyplývá, že další budoucnost strany je spojena právě s úspěchem EDS s volbami do EP. „Volby do Evropského parlamentu jsou prvým krokem, který rozhodne o dalším angažmá EDS i v českém politickém životě,“ připouští strana na svém webu.
Komu pomůže Libertas.cz?
Jaké jsou šance euroskeptiků? „Pokud vznikne euroskeptická strana, pomůže to ODS. ODS má nejvíce proevropské voliče, ačkoliv strana se tak mnohdy nechová,“ zdůraznil Lebeda s tím, že by to donutilo občanské demokraty chovat se jasně proevropsky.
Vznikající euroskeptická strana může podle Kubáčka uspět, pokud bude mít v čele výraznou osobnost. „Pokud bude v pozadí Václav Klaus, tak to by bylo málo,“ hodnotí šance euroskeptiků Kubáček s tím, že voliči nechtějí „Železného dvě“. Přitom se spekuluje, že by bývalý ředitel TV Nova mohl být rovněž spojen s Libertas.cz. „Takovéto uskupení by však mohlo oslabit premiéra Topolánka během předsednictví Unii,“ přiznává Kubáček.
EDS vznikající euroskeptiky nevnímá jako konkurenci. „Chceme se vymezit vůči ODS, nikoliv vůči euroskeptikům,“ přiblížil mluvčí strany Pachta. Podle něj se Genley chystá finančně českou odnož své strany významně podpořit. Jak mají býti financováni lidé z tábora Jany Hybáškové? „Sháníme sponzory na volební kampaň, kterou chceme vést transparentně,“ nechtěl zatím více prozradit mluvčí EDS. Dvacátého ledna hodlá strana zveřejnit, kdo za ní bude kandidovat.
Hrozí opakování situace, kdy se volby do Evropského parlamentu změní v referendum o vládě, zvláště která Unii bude předsedat? „V Evropě je to běžné, že lidé hlasují v těchto volbách proti vládě. Nemyslím si však, že strategie ČSSD, která vyšla na podzim, bude úspěšná o několik měsíců později opět,“ tvrdí Kubáček. EDS by tak mohla podle politologa těžit z případných chyb současných vládních stran. „Úspěch Hybáškové bude přímo úměrný s případným neúspěchem vysvětlovat evropské problémy ODS, SZ a KDU-ČSL.“
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].