Langer si chce posvítit na myslivce
Novela zákona o zbraních a střelivu by měla zabránit zneužití zbraní pro teroristické účely. V praxi se však dotkne především myslivců. Nyní dorazila do sněmovny.

Známý obrázek z mnoha vesnic. Muži v zeleném sedí v místní hospodě a zapíjí „poslední leč“. Na věšáku jim visí flinty mezi klobouky a kabáty. Pokud nezačnou se zbraněmi manipulovat nebo je dokonce nabíjet, je vše v pořádku. V blízké době by se však myslivci mohli dočkat změny.
Policista přijde a všem přítomným, kteří mají v krvi alkohol a zároveň drží zbraň, uloží padesátitisícovou pokutu. I tak by mohl vypadat obrázek v lovecké sezóně na mnoha místech republiky, pokud vstoupí v platnost zákon, který byl schválen v dubnu vládou v rámci Národního akčního plánu boje proti terorismu.


Nový zákon o zbraních a střelivu začíná projednávat sněmovna na červnové schůzi (Znění zákona ZDE). Počítá se zpřísněním pro držitele zbraní, samozřejmě nejen těch loveckých.
Pokud člověk požívá alkohol, nesmí se zbraní vůbec manipulovat. Toto ustanovení dosud rovněž platilo, bylo však změkčeno tím, že zbraň musí být vybitá a v pouzdru. Pokud tomu tak nebylo, hrozilo hříšníkům patnáct tisíc pokuty, nově by to mohlo být až padesát tisíc korun. Navíc podle nového zákona nesmí myslivec vystřelit jinde než v honitbě, na kterou má povolení. Rovněž sportovní střelci mohou střílet pouze na střelnicích.
Kriminalizace myslivců?
Českomoravská myslivecká jednota (ČMMJ) zpřísnění trestů pro neopatrné nimrody podporuje. Ostatně několik málo případů pochybení ročně příznivce myslivosti ve společnosti staví do nepříjemného světla bouchalů, kteří se ještě při svém koníčku rádi napijí. Statistiky však tomu neodpovídají, zdůraznil pro Respekt.cz Luděk Králíček z myslivecké jednoty.
Drobné „byrokratické“ přestupky odhadl na sto do roka, opilých myslivců na honech asi na deset případů ročně, úrazů se zbraní pak ne více než osm lidí ročně. „Bohužel tyto případy jsou téměř vždy závažné úrazy.“
I když pochválil ministerstvo vnitra, že tento zákon s nimi „vypřipomínkovali“, zákon podle něj pokračuje v trendu „kriminalizace myslivců“. Obává se tak toho, že vyznavači Hubertova cechu sedící v restauraci, ačkoliv budou mít zbraně vybité a v pouzdře, mohou být pokutováni. „Nevím, jak toto budou policisté kontrolovat, když nebudou vědět, v jaké hospodě ty myslivci skončili,“ klade si otázku Králíček.
Králíček upozornil na to, že ČMMJ naopak navrhovala přísnější režim pro prodej loveckých zbraní. Například při koupi brokové zbraně by zájemce musel předložit i lovecký lístek. „Problém je v tom, že většina loveckých lístků se neshoduje s platností zbrojních průkazů.“ Další mezera v zákoně je podle něj i v tom, že si v současné době může kdokoliv koupit i velice účinné zbraně neloveckého charakteru bez zbrojního průkazu. Novela však například počítá se zpřísněním koupě signálních zbraní.
Poslankyně Zuzka Bebarová-Rujbrová (KSČM), která je známou příznivkyní myslivosti, na dotaz Respektu.cz nechtěla předjímat, jak se k novele zákona postaví. „V obecné rovině samozřejmě se zpřísněním nemám problém, ale detailně návrh zákona neznám. Nějaké ano/ne vám nejsem schopna říci.“ Rovněž místopředseda zemědělského výboruLadislav Skopal (ČSSD) zatím nebyl schopen říci, jak se k zákonu postaví, dokud se s ním "zcela neseznámí".
Myslivec-poslanec a místopředseda sněmovního podvýboru pro myslivost Jaroslav Klein (ODS) poukázal právě na zpřísnění zákona vůči myslivcům, kteří vypijí „pět šest piv“. „Poveze mne manželka z honu autem, budu mít upito a povezu vzadu v autě zbraň i ve futrálu, tak budu mít problém,“ naznačil možný ze scénářů.
Dále Klein upozornil na to, že zákon počítá s tím, že člověk může mít u sebe najednou pouze dvě zbraně. „Co když ale někdo jede pro prodloužení zbrojního průkazu a má zbraní víc,“ řekl Respektu.cz Klein. Zbytek zákona považuje za dobrý, podvýbor však navrhne, aby zákon byl přikázán k projednání hospodářského výboru. Obecně se domnívá, že současná legislativa je k myslivcům „přísná až až“.
Zákon počítá s tím, že lidé budou moci po šest měsíců od nabytí účinnosti novely odevzdat nelegálně držené zbraně do policejní úschovy. Také zpřísňuje znehodnocení zbraní, aby se nemohly opětovně použít. Přísnější ustanovení se rovněž týkají přechovávání munice. Zpřísnění by se měli dočkat také účastníci rekonstrukcí historických bitev. Z veškerých historických zbraní by mělo být znemožněno vystřelit ostrým nábojem.
Králíček se obává, aby vládní návrh zákona, který považuje za vyvážený, příliš neměnila poslanecká tvořivost. „Máme pozitivní zkušenost, co vychází od vlády. Pak ale poslanci z toho dost často udělají guláš.“ Jako příklad uvedl zákon proti týrání zvířat a diskusi kolem kontaktního norování, které pro myslivce nebylo klíčové a původní návrh jej neobsahoval (Více ZDE)
V současné době je v České republice zhruba sto třicet tisíc držitelů loveckých zbraní. Aktivních myslivců Králíček odhadl na sto tisíc. Podle něj jejich počet v posledních letech zůstává konstantní.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].