0:00
0:00
Agenda9. 2. 200816 minut

Klaus nebyl zvolen o jediný hlas

Václav Klaus i Jan Švejnar jsou ochotni kandidovat i ve druhé volbě. Tři volitelé chyběli kvůli zdravotním potížím.

Astronaut
Autor: Respekt

Podle oficiálních výsledků získal v první volbě prezidenta Václav Klaus 139 hlasů. Ke zvolení mu tak chyběl jediný hlas. Jan Švejnar získal 113 hlasů. Ve sněmovně získal Klaus 92 hlasů, v Senátu 47. Švejnar pak 81 hlasů ve sněmovně a 32 v Senátu. Komunisté se zdrželi hlasování.

Dojde tak k druhé volbě. Formálními vítězi se stali komunisté, kteří usilovali o druhou volbu, aby mohli navrhnout vlastního kandidáta.

↓ INZERCE

Nejprve byly vyhlášeny výsledky hlasování druhého kola, které proběhlo v pátek večer. Po téměř čtyřech hodinách odkladů došlo k třetímu kolu první volby prezidenta. Oba kandidáti bedlivě sledovali, jak kdo hlasoval. Skrutátoři pozorně a opakovaně sčítali hlasy.

Ačkoliv závěr pátečního jednání provázelo mnoho emocí, v sobotu dopoledne již politici nebyli ve svých výrocích tak urputní. Nikdo nenavrhl zpochybnit páteční jednání.

Během dne však napětí opět stoupalo. Předseda ČSSD Jiří Paroubek v České televizi uvedl, že Klaus získal o dva hlasy méně, než byl oficiální výsledek, volbu však zpochybňovat nebude, neboť nemá pro svá tvrzení důkazy. "Budeme si dělat paralelní součty," řekl. Později však nařkl ministra Ivana Langera (ODS), že vyvíjel nátlak na poslance ČSSD Evžena Snítilého.

Komunisté uvedli, že se ve třetím kole první volby zdrží hlasování.

Senátor Martin Mejstřík nařkl ODS, že brutálně ovlivňuje volitele. Konkrétní důkazy však neuvedl.

Místopředseda ODS Pavel Bém sdělil, že se jednalo celou noc. Pro Klause je nyní připraveno hlasovat 140 volitelů, řekl v ČT pražský primátor.

Jedná se o případném vypárování. Senátor Karel Barták (KDU-ČSL) není kvůli zdravotním potížím přítomen, rovněž poslanec ČSSD Evžen Snítilý. Chybí také lidovecký senátor Josef Kalbáč.

Předseda sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD) vyhlásil výsledek druhého kola první volby. Klaus získal v obou komorách 142 hlasů. To by ve třetím kole stačilo na zvolení.

V kuloárech se hovoří o nátlaku na volitele během noci z pátku na sobotu. Nyní se ukazují limity veřejné volby.

Jak probíhala volba v pátek

V pátek po deseti hodinách se konečně začalo volit. Předseda sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD) nechal hlasovat o svém návrhu, o tajné volbě, tu sněmovna neschválila a začalo se rovnou hlasovat veřejně.

V prvním kole získal Václav Klaus v Senátu 47 hlasů. Ve sněmovně pak Jan Švejnar 106 hlasů. Poté následovalo druhé kolo, kam postoupili oba kandidáti.

Po druhém kole, aniž byly vyhlášeny výsledky, se začali politici hádat, zda je možné hlasovat po 21:00 a dokončit první volbu prezidenta ve třetím kole.

Podle neoficiálních výsledků Klaus získal v Senátu 48 hlasů, ve sněmovně 94. Švejnar v Senátu získal 31 hlasů, ve sněmovně 104 hlasů. Získal tak méně hlasů než v prvním kole. Klaus tak celkem získal 142 hlasů, což by mu ve třetím kole mělo ke zvolení stačit.

Předsedající Vlček, který v závěru zasedání nezvládal jednací řád a nevěděl komu může a komu nemůže udělit slovo, na výzvu spolustraníků přerušil jednání.

Celodenní tahanice o způsob volby prezidenta skončily absurdním vyvrcholením. Výsledky oficiálně vyhlášeny nebyly a bude se ve volbě pokračovat v sobotu.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek v České televizi prohlásil, že bude do soboty s politickými partnery ještě jednat. Nebyl překvapen kolik hlasů získal Klaus, naopak vyzdvihl kolik hlasů získal Švejnar. "Jan Švejnar je morálním vítězem". Faktickým vítězem tak bude podle všeho v sobotu Václav Klaus.

Předchozí vývoj

Volba prezidenta, která se koná ve Španělském sále Pražského hradu, stále může skončit fiaskem a dokonce i ústavní komplikací. Politici se i přes čtvrteční horečná jednání nedokázali shodnout, zda se bude volit tajně, nebo veřejně. (Více ZDE) Po více než 10 hodinách společného zasedání obou komor se však politici stále na volbě neshodli.

ODS prosazuje tajnou volbu, ostatní strany zastoupené ve sněmovně pak veřejnou. Předseda sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD) ani v pátek ráno nechtěl prozradit, jakým způsobem bude společnou schůzi řídit a o jakém návrhu se bude hlasovat dříve.

Během pátečního dopoledne však navrhl, že by se nejprve mělo hlasovat o tajné volbě a pokud by nebyla schválena, mělo by se automaticky hlasovat veřejně.

Senátoři ODS již pohrozili, že v případě přehlasování sněmovnou podají stížnost k Ústavnímu soudu. Experti na ústavní právo nemají jednotný názor na to, zda sněmovna Senát může přehlasovat. Všichni politici se prozatím zaklínají tím, že případnou nedohodu nebudou občané akceptovat. Jak to vše dopadne sledujeme v on-line reportáži.

Komentátor Respektu Erik Tabery ze Španělského sálu informuje, že pár minut před zahájením schůze to podle vyjádření několika volitelů vypadá na to, že se strany nedohodnou. Doufá však, že slavnostní atmosféra donutí senátory a poslance, aby se na formě volby shodli. Rozhovor s Erikem Taberym čtěte ZDE.

Podle kuloárních informací panuje přesvědčení, že bude zvolen Václav Klaus i při veřejné volbě. ODS zvažuje, že ostatním ustoupí a bude souhlasit s volbou veřejnou.

Reportér Respektu Jan Brabec si stěžuje na nedostatečně připravené zázemí pro akreditované novináře (kolem pěti set), kteří mají k dispozici pouze jednu obrazovku ke sledování rozpravy. Volba by se mohla podle neoficiálních informací protáhnout až do pozdních večerních hodin. Podle Brabce v kuloárech začíná převládat přesvědčení, že se politické strany na způsobu volby nedohodnou.

21:04

Miloslav Vlček přerušil jednání do soboty do 10:00, aniž by se vyhlásily výsledky druhého kola.

20:50

Hlasuje se ve druhém kole.

20:41

V prvním kole získal Václav Klaus v Senátu 47 hlasů. Ve sněmovně pak Jan Švejnar 106 hlasů.

20:35

Čeká se na potvrzení výsledků volby prvního kola první volby.

20:25

"Svodobná volba, běžte do pr****," komentuje premiér Topolánek hlasování sněmovny o Klausovi. Nelíbí se mu, že se poslanci navzájem kontrolují, kdo jak zvedá ruku.

20:11

Začíná veřejná volba prezidenta.

20:06

"Při veřejné volbě mohl být prezident zvolen před dvěma hodinami," reagoval předseda poslaneckého klubu KSČM Kováčik.

20:03

Sněmovna nesouhlasila s Tluchořovým návrhem, aby se hlasovalo o tajné volbě. Pro bylo 57 senátorů a 97 poslanců. Tluchoř na to reagoval slovy: "To je ten nový politický styl, který sjednocuje a nerozděluje."

19:56

Poslanci a senátoři se shodli na tom, že budou jednat a hlasovat v sobotu 9. února od 10:00.

19:46Hlasuje se pouze o návrhu jednat a hlasovat po 21:00. Senát souhlasí. Sněmovna nesouhlasí, pro bylo pouze 97 poslanců.

19:44

Sněmovna nesouhlasila s prodloužením hlasování po 21:00 a také o prodloužení volby na sobotu 9. února. Poslanci navrhují opakování hlasování.

19:35

Tluchoř stahuje svou námitku na postup předsedajícího sněmovny. Navrhuje, aby o způsobu volby hlasovaly zvlášť jednotlivé komory. Pokud nedojde ke shodě, bude parlament hlasovat jako celek. K přijetí bude stačit většina přítomných poslanců a senátorů.

19:30

Předseda ČSSD Jiří Paroubek tvrdí, že ODS blokuje jednání. Nadále však trvá na veřejné volbě prezidenta.

19:21

Předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř v České televizi uvedl, že občanští demokraté trvají na tajné volbě. Jsou však pro to, aby jednotlivé komory nejprve hlasovali zvlášť a pokud se neshodnou, bude parlament hlasovat jako celek. Přestávka byla prodloužena do 19:30.

19:03

Přestávka prodloužena do 19:15.

18:38

Topolánek podle serveru iHNed.cz vyčinil lidoveckým volitelům ještě před procedurálním hlasováním a pohrozil rozpadem koalice, pokud nebude zvolen Klaus.

18:17

Přestávka byla prodloužena do 19:00.

17:44

Předsedající Vlček přerušil jednání do 18:15. Politologové Tomáš Lebeda a Jan Kubáček se v České televizi shodli na tom, že ČSSD blokuje další jednání. ODS totiž ustoupila alespoň v tom, že souhlasila s kompromisem, že obě komory budou hlasovat o způsobu volby společně.

17:42

Předseda KSČM Vojtěch Filip navrhl, aby se vedení parlamentu vrátilo k dohadovacímu jednání.

17:39

Petr Tluchoř, předseda poslaneckého klubu ODS, vyslovil námitku proti hlasování.

17:36

Sněmovna nevyslovila souhlas s tajnou volbou. Pro bylo 96 poslanců, proti 77.

17:34

Senát souhlasil s tajnou volbou. 56 senátorů bylo pro, 17 proti.

17:22

Severa požádal o prodloužení přestávky do 17:30.

16:59

Předseda sněmovny Vlček oznámil, že prodlužuje přerušení jednání do 17:15 na žádost poslaneckého klubu ČSSD.

16:42

Ministr vnitra Ivan Langer (ODS) je přesvědčen, že se po 17:00 začne volit. Uvedl to v České televizi.

16:36

Schůze byla přerušena do 17:00.

16:24

Předseda legislativní rady vlády Cyril Svoboda (KDU-ČSL) se domnívá, že příznivci i odpůrci jedné z forem volby prezidenta jsou mezi všemi politickými subjekty. Nicméně potvrdil, že většina volitelů KDU-ČSL chce volit Václava Klause.

16:06

Diskuse zabíhá do technických detailů procedurální debaty. Zaorálek navrhuje přerušit jednání na hodinu. Vlček přerušuje debatu na 15 minut, chce hovořit s vedením parlamentu a šéfy klubů. Žádá vypnout mikrofony předsedajícího.

15:55

Předseda poslaneckého klubu Pavel Severa (KDU-ČSL) se vyslovil pro okamžité hlasování, podpořil jej i spolustraník Jan Kasal.

15:48

Komunistický poslanec Václav Exner se domnívá, že v případě nejasností se má společná schůze řídit jednacím řádem sněmovny.

15:35

V diskusi pokračují David Rath (ČSSD), Milan Štěch (ČSSD), Votěch Filip (KSČM). Podle Ivana Langera (ODS) by měl zvítězit zdravý rozum.

15:23

Zdeněk Jičínský (ČSSD) zdůraňuje, že se volitelé sešli proto, aby byl zvolen prezident. Navrhl, aby se nejdřív hlasovalo o tajné volbě, pokud nebude přijata, mělo by se hlasovat veřejně.

15:21

Marek Benda (ODS) zdůraznil, že všichni v roce 1989 bojovali za to, aby mohla být tajná volba.

15:20

Ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) upozorňuje na to, že existuje v případě nejasností v zákoně i takzvaná ústavní tradice. Podle ní se prezident volí tajně.

15:16

Senátor Martin Mejstřík (ODS) vyzývá, aby se volilo veřejně. "Jsme pouze prodlouženou rukou občanů." Přemysl Sobotka za ním dodává, že to ODS nevylučuje.

15:14

Podle senátora Jiřího Zlatušky (KOD) by se mělo rozhodnout o hlasování přímo v sále.

15:11

Přemysl Sobotka navrhuje hodinové jednání o proceduře hlasování vedení sněmovny a Senátu. "Je třeba politické dohody."

15:07

Politici se dostávají do sporu, jak se má hlasovat o proceduře hlasování. Předseda Senátu Přemysl Sobotka i místopředsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (oba ODS) trvají na tom, že sněmovna nemůže přehlasovat Senát. Předseda poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek upozorňuje na fakt, že pro veřejnou volbu jsou čtyři politické subjekty.

14:59

Poslanec Marek Benda (ODS) podává námitku proti procedurálnímu postupu, že se bude nejdřív hlasovat o tajné volbě a následně o veřejné. "O obou způsobech volby musí být hlasováno v obou komorách."

14:50

Šéf poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek kritizuje Václava Klause. "Nikdy se nestal nadstranickým prezidentem," řekl Hašek. "Nikdy se nestal sjednotitelem názorových proudů ve společnosti," dodal. Naopak podle něj Jan Švejnar chápe politiku v souvislostech. Vyzval přítomné, aby skončilo "kuloární přatahování o každý hlas".

14:48

Senátor Jan Horník (KOD) vyzval ke změně ústavy ve prospěch přímé volby.

14:36

Předsedkyně poslaneckého klubu zelených Kateřina Jacques pokračuje v rozpravě. "Zvolme toho, kdo politické spektrum sjednotí," vyzvala přítomné. "Nepotřebujeme bulvárního prezidenta, potřebuje prezidenta, který ctí vědecké poznatky," řekla Jacques.

14:35

Volitelé se scházejí po polední přestávce do Španělského sálu.

12:58

Miloslav Vlček vyhlásil přestávku od 13:00 do 14:30.

12:42

Martin Mejstřík (KOD) prokládá svůj proslov častými citáty z latiny. Kritizuje Klause "našeho kandidáta" za jeho přístup k vymahatelnosti práva především během ekonomické transformace.

Podle Mejstříka nastolil Klaus v české společnosti "zákon džungle, kde vyhrává právo silnějšího". "Nám všem v tomto sále dobrou ruku," dodal Mejstřík. Domnívá se, že by se mělo volit veřejně.

12:32

Předseda ČSSD Jiří Paroubek obhajuje svou strategii podpory Jana Švejnara. "Chceme za prezidenta člověka, který bude s námi diskutovat." Ke Klausovi cítí respekt, ale vyčetl mu, že neumí odejít včas.

12:26

Senátor Josef Novotný (SNK) podpořil kandidaturu Jana Švejnara.

12:05

Expředseda KSČM Miroslav Grebeníček připomněl, že před pěti lety byl zvolen Václav Klaus především díky rozhádanosti ČSSD. Grebeníček působení Klause vyzdvihl oproti jeho předchůdci Václavu Havlovi, který byl podle něj odtržen od společnosti. Kritizoval KSČM i ČSSD, jež nebyly schopny najít svého levicového kandidáta.

11:57

Senátor a předseda KDU-ČSL Jiří Čunek oceňuje oba kandidáty, jakým způsobem vedli předvolební kampaň. Ostatní politici by si z nich měli vzít příklad, dodal. "Přesvědčené házení bláta nepřesvědčí," komentoval Čunek dění kolem prezidentské volby. "Každý bychom měli hlasovat opravdu ve svobodě, podle svého přesvědčení," vyzval Čunek.

11:44

Předseda KSČM Vojtěch Filip zdůraznil, že jejich strana je demokratickou stranou se širokou stranickou základnou. Filipovi se u Klause nelíbí postoj k referendu, reformě veřejných financí a národní suverenitě. Otázky si klade i u kandidáta Jana Švejnara. "Nejlepším řešením pro KSČM by byla druhá volba s novými kandidáty."

Ve Španělském sále nejsou všichni volitelé přítomni, mnoho z nich je v předsálí.

11:40

Senátorka Soňa Paukrtová z Klubu otevřené demokarcie (KOD) podpořila ve svém vystoupení Jana Švejnara.

11:32

Bursík otevřeně kritizuje Klause, za jeho „extrémní“ názory ohledně názorů na klimatické změny planety. "Nechceme prezidenta, který bude tvrdošíjně obhajovat své extrémní názory proti většině," řekl Bursík. Připomněl, že na Hradě nevlaje vlajka EU. Otázal se, proč volbu prezidenta ovládl strach. "Copak jsme republikou jednoho muže?"

11:27

Do rozpravy se přihlásil Martin Bursík (SZ). Odsoudil, že politici nebyli schopni se dohodnout již dříve na přímé volbě prezidenta.

11:16

Předsedkyně senátorského klubu ČSSD Alena Gajdůšková uvedla, že se "nic vážného neděje, pokud není prezidetská funkce obsazena". Vysvětluje, proč by měl být zvolen Jan Švejnar.

11:08

Koho prezident vždycky štval? "Trpaslíky na špičkách, generály po bitvách, génia průměrnosti," vyzdvihl Topolánek kvality Klause, který je podle premiéra silnou osobností, ale rozhodně ne tím, který vyhovuje všem. Topolánek cituje ze svého projevu před pěti lety, proč ODS podporuje Václava Klause. Je "dobrým českým vlastencem". "Zvažte rozdíl mezi jistotou a skokem do neznáma," vyzval Topolánek přítomné.

11:03

Premiér Mirek Topolánek (ODS) kritizuje tahanice před prezidetskou volbou. "Občané mají právo na volbu důstojnou a svobodnou."

10:58

"Budu čitelný a předvídatelný," řekl Švejnar. Jeho projev je odměněn potleskem stejně tak jako Klausův.

10:55

Švejnar nastínil, kdyby použil prezidetského veta. Například u důchodové reformy, pokud s ní nebude souhlasit opozice, která by ji případně v budoucnu zrušila.

10:44

Jan Švejnar uvedl, že jeho tématem bude "Česká republika bez bariér„. Nechce být soupeřem politických stran, nebo moci soudní, ale jejich partnerem. “Politika by měla být služba," řekl. Podle Švejnara by prezident neměl být "hlavním ekonomem země."

10:39

Současný prezident zdůraznil, že z Hradu nechce dělat mocenské centrum. "Chci, abychom byli v Evropě pevně zakotveni," řekl. Na druhou stranu varoval nad komplexem, že za nás někdo něco udělá. "Nemůžeme se spoléhat na pomoc zvenčí," uvedl. Dodal, že bychom měli být důvěryhodným spojencem NATO i transatlantickým partnerem. Vyslovil se proti politické korektnosti, která znemožňuje otevřenou diskusi. Podpořil tradiční rodinu. "Chci nabídnout kontinuitu," zakončil svůj projev Klaus.

10:29

Klaus obhajuje svůj postup během jmenování ústavních soudců. Jako dvě klíčové věci během posledních pěti let jmenuje vstup do Evropské unie a ekonomický růst.

10:26

Klaus si postěžoval na to, že za pět let v prezidetské funkci uvedl do funkce čtyři premiéry. "Ve všech těchto okamžicích jsem postupoval podle ústavy," zdůraznil.

10:23

Jako první vystupuje s kandidátským projevem Václav Klaus. "Nezačínám od nuly, ani naše země od nuly nezačíná," řekl Klaus.

10:21

Obě komory souhlasily s tím, že se prezidetští kandidáti mohou účastnit schůze. V sále je cítit určité napětí.

10:15

Skrutátoři potvrdili, že přítomných senátorů je všech 81. Senát souhlasil s tím, že ověřovateli hlasování bude senátor Karel Barták (KDU-ČSL), poslankyně Kateřina Konečná (KSČM) a poslanec Petr Bratský (ODS). Následně i Poslanecká sněmovna s tímto návrhem vyslovila souhlas. Přítomno je všech 200 poslanců.

10:06

Vlček zahájil schůzi. Uvedl, že volitelé se mohou hlásit do rozpravy pouze písemně.

10:04

Do Španělského sálu přišel současný prezident Václav Klaus a zdraví se s předsednictvem obou komor a členy vlády. Vlček tvrdí, že to je proti dohodě. "Oni měli přijít až později," stěžuje si Vlček.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].