Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

ČEZ zřejmě odevzdá celý zisk státu až příští rok

Babiš nemluví a ČNB zkoumá, zda nedošlo ke zneužití neveřejných informací v obchodech s akciemi

Andrej Babiš • Autor: Milan Jaroš
Andrej Babiš • Autor: Milan Jaroš

Nápad ministra financí Andreje Babiše, že by měl ČEZ vyplatit letos celý svůj loňský zisk formou dividendy a obohatit tak státní kasu o několik miliard korun navíc, se zdá být passé. Superdividenda, z níž by většina putovala právě státu, protože drží v ČEZ 70 procent akcií, by se zřejmě měla konat až příští rok. 

Babiš totiž říká, že pro rozpočet státu na rok 2015 počítá s přílivem zhruba 30 miliard korun z dividend několika státních firem a institucí, jako jsou kromě ČEZ třeba Lesy ČR, Státní ústav pro kontrolu léčiv, Budvar, Čepro, Mero nebo Česká pošta. Každá z nich však může do rozpočtu dodat při sebevětší snaze stovky milionů, maximálně jednotky miliard. Až na ČEZ, který bude muset dodat tu zbylou podstatnou část. Přitom pravděpodobnost, že by ČEZ vyplatil stoprocentní dividendu dva roky za sebou, tedy jak letos, tak příští rok, je velmi malá.

Podle informací Respektu sama firma ministerstvo varovala, že by při dvojí superdividendě vzrostlo její vnitřní zadlužení, čímž by jí automaticky klesl i tzv. rating, tedy ukazatel schopnosti splácet dluhy. Pokles ratingu by pak pro firmu znamenal třeba prodražení půjček nebo horší přístup k dalším úvěrům. ČEZ přitom splácí či investuje desítky miliard korun ročně.

ČEZu navíc zisk v posledních letech vytrvale klesá a firma tak bude v jeho rozdělování nepochybně opatrnější. V úterý například ČEZ potvrdil za první čtvrtletí letošního roku meziroční pokles výdělku o 44 procent na 10 miliard korun. Za celý rok pak očekává zisk 27,5 miliardy, což je nejnižší výsledek za posledních osm let. Důvodem jsou především klesající ceny elektřiny, jejichž pád se přitom nezastavuje ani ve výhledu na další roky.

S nárůstem zisku tak ČEZ může jen těžko počítat. Otázkou také je, jaké rezervy si bude muset udělat na potíže v zahraničí. Aktuálně mu hrozí pokuta v Bulharsku, a to kvůli podezření ze zneužívání dominantního postavení na trhu. ČEZ to ale odmítá. Stejně tak nepočítá s tím, že by se naplnila hrozba bulharského regulátora, že firmě odebere k působení v zemi licenci. Ztráta by pak šla do miliard korun.

ČEZký problém Prunéřov • Autor: Ilustrace Pavel Reisenauer, Ilustrace - Pavel Reisenauer
ČEZký problém Prunéřov • Autor: Ilustrace Pavel Reisenauer, Ilustrace - Pavel Reisenauer

Loni vydělal polostátní kolos 35,2 miliardy korun a akcionářům navrhl, že jim z toho letos rozdělí dividendu ve výši 61 procent výdělku, tedy stejně jako v předchozích letech. Pro stát by to znamenalo příjem 15 miliard korun. Pokud stát prosadí stoprocentní dividendu příští rok, do pokladny mu přiteče přes 19 miliard korun. Spolu s dividendami od dalších státních podniků by se pak Babiš a jeho státní pokladna mohli dostat na kýžených 30 miliard korun.

Z plánů na příliv více miliard z ČEZ v letošním roce zatím zůstává jisté jen jedno - vyšetřování České národní banky. Babiš totiž stoprocentní dividendu zmínil poprvé v březnu v rozhovoru pro Hospodářské noviny. Ty ještě před zveřejněním informace zjišťovaly názory makléřů a s akciemi se najednou začalo čile obchodovat. Když informace po víkendu vyšla v novinách, cena akcií se začala šplhat vzhůru - a ten kdo měl nakoupeno, mohl na rozdílu kurzu vydělat.

ČNB tak nyní zkoumá, zda nedošlo ke zneužití neveřejných informací v obchodech s akciemi, tzv. insider tradingu. Vysvětlení si banka v minulých týdnech vyžádala i od Babiše. Ministr financí se tak od té doby odmítá k ČEZ vyjadřovat. „Neřeknu k tomu nic,“ odpovídá jen na všechny otázky, co tedy vlastně s dividendou letos nebo příští rok zamýšlí.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].