0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Agenda5. 9. 20084 minuty

Češi se učí platit jinak. Rychle, moderně a zbytečně?

Jako houby po dešti vznikají v Česku nové platební systémy. Jak se jim povede?

Astronaut
 
Autor: ČTK
Autor: ČTK

PayPal, PaySec, mPeníze, superCASH… Česko zažívá boom elektronických platebních systémů. Když k nám na konci roku 2006 konečně dorazil mezinárodně uznávaný systém PayPal, vypadalo to na malou revoluci v platbách na internetu.

↓ INZERCE

Očekávání se ale nenaplnila, a v Česku jej začala využívat pouze hrstka internetových obchodů. PayPal tak využívají Češi hlavně při platbách do zahraničí. „Hledáme zde místní náhradu pro PayPal, který nemá českou lokalizaci,“ upozornil na hlavní lákadlo nových českých systému Respekt.cz publicista Jiří Macich.

První se v květnu do boje o internetové obchody pustil PaySec od ČSOB a Poštovní spořitelny. Systém funguje na principu předplaceného účtu, na který si vložíte prostředky bez ohledu na to, v jaké bance máte svůj účet. „ČSOB do toho svým PaySecem řízla, a ostatní banky se mezi sebou budou hlídat, co dále podniknout,“ tvrdí Macich.

S trochu jinou službou (mPeníze) přišla mBank ve spolupráci s portálem Seznam.cz. „Přinesli jsme ucelený systém online bankovnictví. Možnost převodu peněz je pouze první službou. Chystají se například online půjčky a další možnosti,“ představil Respektu.cz další plány banky její tiskový mluvčí Tomáš Vyšohlíd.

Ve vývoji nechce zaspat ani PaySec a nedávno umožnil uživatelům platby přes mobilní telefon. „Na příští týden chystáme přelomové ohlášení o zahájení spolupráce s mimořádně významným partnerem pro platby PaySec,“ prozradila Respektu.cz tisková mluvčí Poštovní spořitelny Denisa Salátková. Podle ní navíc lidé využívají PaySec nejenom v internetových obchodech. „Nad očekávání roste placení mezi uživateli v internetových aukcích, přes PaySec se už vyplácí i kapesné v rodinách.“

Nabídka mBank přišla relativně krátce po spuštění PaySecu. Podle Vyšohlída ale spuštění služby mPeníze nebylo reakcí na platební systém ČSOB. „Plánovali jsme to dlouhodobě. V Polsku tento systém provozujeme již několik let,“ tvrdí. Stejně jako u PaySecu jsou transakce převedeny v reálném čase a zdarma. mPeníze jsou ale integrovány s bankovním účtem, takže odpadá nutnost využití nějakých „meziúčtů“. Na druhou stranu musí mít uživatel konto v mBank. Trochu mimo hlavní soupeře stojí nový systém superCASH, který umožňuje platit prostřednictvím terminálů Sazky.

Jeden, maximálně dva

A který systém je zatím úspěšnější? Podle vyjádření Salátkové má PaySec již desetitisíce klientů. mBank zatím počet klientů využívajících mPeníze nezveřejnila. „Služba je v ostrém provozu pouze dva týdny. Navíc v půli září se znatelně rozšíří počet obchodů, kde lze přes naši službu platit,“ vysvětlil Vyšohlíd. Zatímco mPeníze tak zatím můžete využít pouze v obchodech Kasa.cz, tak PaySecem se dá platit už ve více než stovce internetových obchodů. „Původně jsme plánovali 100 e-shopů do 1 roku, toto bude splněno nejméně na 200 procent,“ tvrdí Salátková.

Je těžké odhadnout, který systém bude do budoucna úspěšnější, nebo zda na to zareagují další banky, a představí své vlastní systémy. „Vykrystalizuje se jeden až dva systémy, které budou všeobecně přijímané. V tuto chvíli je ale těžké odhadnout, které to budou,“ myslí si Macich. Samotní provozovatelé nemají konkrétní plány, kolik klientů by ve finální fázi mělo jejich služeb využívat. „Číselně nemáme cíl stanovený, chceme se ale stát nejrozšířenějším platebním systémem,“ tvrdí Vyšohlíd s tím, že by rádi vytlačili také nejpopulárnější způsob platby dobírkou. „Chceme změnit chování lidí, to je náš další cíl.“

Potřebujeme je?

Rostoucí počet elektronických platebních systémů sebou ale nepřináší pouze pozitiva, nýbrž také zvýšené náklady pro internetové obchody. „Podmínky pro jednotlivé obchodníky jsou většinou individuální, takže je těžké hodnotit, jestli to je pro ně obecně výhodné. Každopádně čím víc takových systémů existuje, tím více jim to zvyšuje náklady,“ upozorňuje Macich.

Podle publicisty Daniela Dočekala dokonce žádný takový systém nemá pro obchodníky ani uživatele smysl. „Jediné co má smysl, aby převládlo, je to, že internetový uživatel prostě vezme běžnou platební kartu a zaplatí kdykoliv cokoliv. Všechny ostatní systémy jsou jenom komplikovaný prostředník,“ sdělil Respektu.cz.

Každý obchodník musí implementovat nový software do svých informačních systémů, pro každý platební systém jiný. Proč by to měli vlastně vůbec dělat,“ ptá se Dočekal. Podle něj tak jdeme slepou uličkou, která je předem odsouzena k zániku. „Lidé by se přestali bát o svá osobní data při platbě kartou, kdyby jim banka ručila za to, že o nic nepřijdou. Tak jak je to běžné na západ od nás,“ dodal.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].