Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda, Politika, Společnost

Češi, navalte Labe, zlobí se Němci. Nebo ne?

Deník Bild vyrobil kauzu o tom, jak zadržujeme vodu, a česká média ji převzala

P201507010793801 • Autor: Respekt
P201507010793801 • Autor: Respekt

Česko-německými vztahy zamíchala zpráva, že Češi schválně zadržují vodu na Labi - a Drážďany i německé obce dál po proudu jsou kvůli tomu na suchu. Zprávu jako první přinesl 1. července bulvární deník Bild, který titulkem Češi, navalte Labe! zaujal natolik, že informaci přejalo i několik českých médií jako idnes.cz,Blesk či Aha! – a několikrát zopakovaná informace nakonec zmátla i tento časopis.

Původní článek v Bildu lamentuje nad tím, že při stavu vody pouhých 68 cm v Drážďanech trpí tamní turisté, kteří se nemohou pokochat projížďkou v lodi po řece. Reportér Dr. Juergen Helfricht se tedy vydal do Česka zjišťovat, jak jsme na tom s vodou u nás – a přinesl zprávu, že v Česku je na Labi celých 8 metrů vody, Češi ovšem vodu schválně zadržují, a tím kazí život svým sousedům. A aby si u čtenářů pojistil kýženou emoci, přidal výpověď ústeckého rybáře „Honzy, 61“, který si stěžuje, že při takovém kvantu vody se mu v řece špatně chytají lososi.

Text končí slovy tiskové mluvčí Kathrin Stegemannové ze Saské paroplavební společnosti, které se nelíbí, že „s Čechy nemá její organizace žádný kontakt“, a zrovna tak jí chybí aktuální data o stavu vody za hranicemi. V podobném duchu německý postoj interpretují i všechna zmiňovaná česká média. V Německu se však tématu kromě Bildu pozoruhodně žádní další novináři nevěnovali, a to dokonce ani list Saechsische Zeitung, který by mělo takové téma logicky akutně zajímat. To proto, že tento problém neexistuje.

VA stL TM iLlek • Autor: Respekt
VA stL TM iLlek • Autor: Respekt

Ani v jednom z textů není uvedena jediná německá státní instituce, která by potvrzovala, že Češi naschvál zadržují v Labi vodu na naší straně hranice. I když zní možná název Saská paroplavební společnost oficiálně, citovaná Kathrin Stegemannová ve skutečnosti zastupuje soukromou komerční firmu, která v Drážďanech vozí po Labi turisty (a dost možná skutečně byla červencovou vlnou veder zasažena).

Proč nemá její firma s Čechy žádný kontakt, nikdo nevysvětluje; třeba se o něj sama nepokusila? Možná by stačilo, kdyby se podívala na web Povodí Labe, kde je stav několikrát denně aktualizován a je dostupný i v němčině. A podívat se do něj možná mohl i Dr. Helfricht.

Tvrzení, že v Drážďanech mají sotva metr vody, zatímco Češi si syslí osminásobek, je totiž hrubě nepřesné - takový stav vody na Labi skutečně v Česku nalézt lze, ale jen v bezprostřední blízkosti zdymadel, kterým takto technicky umožňuje fungovat. Jen o pár set metrů dál je v Ústí něco málo přes metr a třeba v Přelouči dokonce už jen 45 cm vody.

Že by Čechům jakkoliv vyčítali nízký stav vody, však především zcela popírají příslušné státní orgány. „V žádném případě nic v tomto směru Česku nevyčítáme,“ říká Frank Meyer, tiskový mluvčí saského ministerstva životního prostředí Saska. „V oblasti vodohospodářství je naše spolupráce s Čechy výborná a jsme za to velmi rádi.“ Informaci v Bildu vysvětluje Meyer tím, že redakce ministerstvo kvůli textu vůbec nekontaktovala.

Tak tedy Dr. Juergene Helfrichte, navalte klávesnici!

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].