0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Agenda8. 5. 20084 minuty

Část senátorů kritizuje ODS kvůli vydání Janáčkové

Senátoři Klubu otevřené demokracie si stěžují na kolegy z ODS. Tvrdí, že svým postupem poškozují obraz Senátu. Senátoři ODS kritiku odmítají.

  • Autor: ČTK
• Autor: ČTK

Senátoři z Klubu otevřené demokracie (KOD) si stěžují, že ODS poškozuje obraz horní komory parlamentu na veřejnosti. Senátoři z nejsilnější vládní strany prý neberou v potaz námitky ostatních senátorů a „válcují“ svou většinou jakékoliv námitky ostatních.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Ilustrují to na případu senátorky Liany Janáčkové, kterou Senát nezbavil imunity za její rasistické výroky o Romech.

Nesouhlasím s jakoukoliv integrací Cikánů po obvodu, bohužel jsem rasistka, vybrali jste Bedřišku, takže tam budou klidně s vysokým plotem, elektrikou, mně je to jedno. Klidně to budu křičet do celého světa,“ řekla Janáčková na bytovém odboru jako starostka části Ostravy.

Janáčková tak za své výroky nebude souzena, na rozdíl od svého kolegy místostarosty Jiřího Jezerského, který má tu „smůlu“, a není chráněn senátorskou imunitou. Ten na jednání odboru řekl: „Vystavte mi potvrzení, že mohu mít střelnou zbraň, že mi dáte svolení, abych to vystřílel, a já to půjdu udělat.“

Předsedkyně klubu KOD Soňa Paukrtová zdůraznila, že Janáčková je stále místopředsedkyní výboru pro lidská práva. „Vnímáme to jako problém,“ řekla. Klub však nemá reálnou sílu ji k odchodu donutit.

Je to hanba Senátu, že ji nevydal,“ uvedl Jaromír Štětina na tiskové konferenci. Z přítomných 53 senátorů bylo pro vydání pouhých třináct. „Bylo to v režii ODS. Ta se vystavuje nebezpečí, že může být obviněna z politické korupce.“ Podle Štětiny nejde pouze o „odměnu“ Janáčkové, že hlasovala v prezidentské volbě pro Václava Klause, jde především o volbu nového předsedy Senátu po podzimních volbách. Na dotaz Respektu.cz uvedl, že by fungování Senátu prospělo, kdyby občanští demokraté po volbách již nedisponovali absolutní většinou.

Imunita je to poslední, co senátor má

Poslanec za ODS Josef Pavlata, který hlasoval proti vydání Janáčkové, svůj postup obhajoval tím, že vždy v minulosti hlasoval proti vydání všech senátorů. „Můj postoj je takový, že nikdy nehlasuji pro vydání nikoho,“ řekl na dotaz Respektu.cz Pavlata. „Imunita je to poslední, co senátor má.“

Podle senátora se v případě Janáčkové jedná o jasný politický podtext, protože se tato kauza objevila v souvislosti s jejím členstvím ve výboru pro lidská práva. Odmítl i to, že byla Janáčková nevydáním odměněna za volbu Klause. „Liana Janáčková byla rozhodnuta volit Václava Klause již několik let před volbou.“

Nesouhlasí ani s tím, že by ODS nenaslouchala hlasům ostatních senátorů. „V Senátu jsem od roku 1996 prožil všechna období. Od totální dehonestace ODS až po její vítězství. Nemám pocit, že by ODS zneužívala toho, že má nadpoloviční většinu,“ prohlásil Pavlata. Kritika je dle něj účelová, souvisí s podzimními volbami do třetiny Senátu.

Předseda senátorského klubu ODS Jiří Střítecký odmítl, že by klub zaujal nějaké společné stanovisko k vydání Janáčkové. „Nebylo to rozhodnutí senátorského klubu, ale rozhodnutí každého senátora podle jeho svědomí,“ řekl Respektu.cz Střítecký. Na obhajobu Janáčkové dodal, že její výroky nezazněly na veřejnosti, ale na uzavřeném jednání.

Pravdou zůstává, že pro vydání Janáčkové hlasoval z ODS pouze Přemysl Sobotka. Z 32 přítomných senátorů ODS se 18 zdrželo hlasování, 13 jich bylo proti vydání. (jak kdo hlasoval – ZDE)

Senátor Jiří Zlatuška již během debaty před hlasováním uvedl: „Svoboda je nedělitelná i tam, kde se tímto způsobem mluví o Rómech, svoboda je nedělitelná i tam, kde jeden z obecních činovníků je popotahován v trestním řízení a jiná by si měla využít imunity, kterou má čistě náhodným způsobem kvůli tomu, že je senátorkou. Svoboda je nedělitelná i tam, kde by měla platit rovnost před zákonem. Pro všechny lidi v této zemi.“ (Stenozáznam rozpravy ZDE)

Čtěte glosu Petra Třešňáka Prokletá imunita.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].