0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Agenda26. 3. 20084 minuty

Bitva o daně teprve začne

Změny daňového zákona ještě nestačily „zaschnout na papíře“ a už se nejspíš schyluje k další úpravě. Zásadní diskuse nad daněmi v Česku ale začne až za pár týdnů.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) představil v tomto týdnu svůj nápad, jak upravit zákon o dani z příjmů. Původní koaliční dohoda počítala se snížením daně pro domácnosti z 15 na 12,5 procenta, a tak byl schválen i příslušný zákon. Kalousek se ale přiklání ke změně, která by zachovala patnáctiprocentní daň, a snížil by se odvod na sociální pojištění o jedno procento.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Podle ministra je snížení pojistného šetrnější k veřejným rozpočtům, je namířeno na nižší a střední příjmové skupiny a nesnižuje rozpočty krajů a obcí. Výpadek v případě snížení daně by činil 35 miliard, u sociálního pojištění by šlo „pouze“ o 13 miliard korun.

ODS je proti

Kalouskův návrh by znamenal snížení nemocenského pojištění placeného zaměstnancem z 1,1 na 0,5 procenta a zrušení platby na politiku zaměstnanosti ve výši 0,4 procenta. Důchodového pojištění by se tato změna nedotkla. „Příspěvek na státní politiku zaměstnanosti je třeba přehodnotit,“ reagoval pro Respekt.cz prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek. Propočty ministerstva financí naleznete ZDE.

Proti Kalouskově návrhu se ale postavili poslanci ODS. „Snížení pojistného by bylo porušením dohody předsedů koaličních stran ze srpna loňského roku. V ODS je jednotný názor zachovat stávající úpravu,“ uvedl například v České televizi poslanec a exministr financí Vlastimil Tlustý. Podle Tlustého má od 1. ledna 2009 dojít i díky tomu konečně ke skutečnému snížení daňové zátěže.

Trojčlenka na daně neplatí

Tlustý také kritizuje odhad dopadu na státní rozpočet. „Slyšeli jsme před rokem, že pokles daně z 25 na 15 procent povede k výpadkům příjmů z rozpočtu, ale podle aktuálních čísel vidíme, že se to nestalo. Nelze na to uplatňovat trojčlenku,“ tvrdí.

V lednu stát vybral na dani od fyzických osob 7,6 miliardy korun, počítal přitom s ani ne sedmi. „Jde o zálohy na daň. Navíc u nás není efektivní daňová sazba 15 ale spíše více než 20 procent,“ oponoval Tlustému v ČT další exministr financí Jiří Rusnok.

Bitva o daně

Současná diskuse je ale do jisté míry okrajová. „Je dobře, že se otevřela otázka sociálního pojištění. Doteďka se mluvilo jen o daních, a to je jen zlomek toho, co občan odvádí státu. Je to ale ta jednodušší, mediálně chytlavější část,“ uvedl pro Respekt.cz analytik ČSOB Tomáš Sedláček.

Skutečné daňové změny se odehrají nejspíše od roku 2010, kdy by měl začít platit kompletně nový zákon o dani z příjmů. „Nejpozději v řádu týdnů vyvěsíme prvotní návrh na web a dáme to k debatě politickým klubům i všem zainteresovaným stranám. Na základě připomínek uděláme věcný záměr zákona, který do konce roku předložíme do vlády,“ prozradil Respektu.cz tiskový mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Bez výjimek

Nový zákon by sebou měl odnést řadu ze stovek daňových výjimek. Představitelé podnikatelů se ale obávají, že na diskusi o výjimkách bude málo času. „Samotné snižování daní vnímáme pozitivně, ale pro plánování podnikatelské činnosti je problémem nejistota ohledně odpočitatelných položek. Uvítali bychom, kdyby se diskuse už odstartovala. Bojíme se, že na diskusi bude málo času,“ upozornila Respekt.cz tisková mluvčí Svazu průmyslu a dopravy Blanka Růžičková.

Podle Růžičkové by se pak mohly opakovat stejné problémy jako při jednání o zrušení státní podpory stravenek. „Kdyby se to pořádně prodiskutovalo, tak by k tomu možná nedošlo,“ dodala.

Podobně to vidí i prezident Hospodářské komory Drábek. „Neustálé změny daňového systému působí podnikatelům v jejich plánování problémy a to dokonce problémy jedny z nejvýraznějších,“ sdělil pro Respekt.cz. „I proto doufám, že rok 2010 bude milníkem, od něhož bude možné plánovat s minimálně střednědobou vyhlídkou,“ dodal.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].