0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Diskuse10. 8. 20082 minuty

Proč je najednou zájem o zaměstnance starší padesáti let?

Astronaut

Dynamické stáří

Na Západě to propuklo na začátku tisíciletí. Všechno nastartoval fakt, že zhruba tehdy zestárla silná generace poválečné populační exploze. Říká se tomu různě („padesát plus“ či „třetí kariéra“), ale princip je stejný – jak zaměstnat a udržet v práci lidi nad padesát.

↓ INZERCE

Důvodů, proč je generace „padesát plus“ najednou v kurzu, je celá řada. Prim hraje silná poptávka po kvalitní pracovní síle, prodlužující se délka života a nejistá budoucnost důchodových systémů. Firmy, vlády, Evropská unie i OECD přišly na to, že řešením problému může být větší zapojení lidí nad padesát. Je kde brát – právě oni obvykle představují velký díl nezaměstnaných.

Kupříkladu ve Velké Británii ještě v polovině sedmdesátých let mělo práci 90 procent mužů mezi padesáti a čtyřiašedesáti, o dvacet let později už jich pracovalo o třetinu méně. A dnes, po sérii vládních kroků na podporu firem zaměstnávajících „50+“ i po vlně programů zavedených firmami, jako je Tesco, se čísla přibližují někam k sedmdesáti procentům zaměstnaných. Podobnými ciframi se chlubí skandinávské země či Irsko.

A trend podporují rovněž nejrůznější studie. Například analytici Centra pro studium penzí na Bostonské univerzitě Alicia Munnellová (někdejší spolupracovnice Billa Clintona) a Steven Sass v knize Working Longer vydané letos v květnu vidí v prodloužení pracovně aktivního života hlavní řešení problémů s důchodovým systémem. „Devatenáct procent mužů a třicet tři procent žen, kteří se teď dožijí pětašedesáti, budou žít až do devadesáti a více let, to znamená, že potřebují prostředky pro dalších třicet let života,“ píší autoři. „A nejjednodušší způsob, jak je získat, je déle pracovat.“ A jsou tu i další, na první pohled banální věci. Starší lidé mají své hodnoty, na něž se v éře „dynamického mládí“ pozapomnělo – loajalitu k firmě či zkušenosti a schopnost zaučovat mladší kolegy. A ještě se ukázalo, že věkově smíšené týmy také lépe fungují – mladší přinesou energii, starší rozvážnost a zkušenosti.

(Více v článku Silvie Lauder Třetí kariéra.)


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].