Evropský parlament a Rada minstrů minulý týden schválily projekt Ovoce do škol. Od školního roku 2009/10 se školáci mohou těšit na pravidelný přísun vitamínů. Unie vydá na projekt 90 mil. eur ročně. ČR navzdory počáteční skepsi s programem souhlasí.

Na počátku všeho stál bohulibý úmysl Evropské komise reagovat na alarmující zprávy Světové zdravotnické organizace. Podle jejích statistik 22 milionů dětí v Unii trpí nadváhou. Více než 5 milionů dětí je obézních a očekává se, že toto číslo se bude každým rokem zvyšovat o 400 000. V červenci tak komisařka pro zemědělství, Mariann Fischer Boelová, předložila návrh směrnice, který by školáky naučil pojídat i něco jiného než sladké tyčinky či slané brambůrky z automatů.

Poskytnout dětem správné návyky v raném věku je velmi důležité, protože si je ponesou do dalšího života,“ tvrdí komisařka Boelová. Světová zdravotní organizace doporučuje minimální denní čistý příjem 400 gramů ovoce a zeleniny na osobu. Většina Evropanů tohoto cíle nedosahuje a trend klesající spotřeby je zřetelný zejména mezi mládeží.

Češi skeptičtí

Ačkoli projekt našel poměrně nečekaně rychle konsenzuální podporu napříč Unií, český ministr zemědělství nešetřil kritikou. "V podobě, v jaké je to teď, to vybízí i k úsměvu, protože to vychází tak na jeden kus ovoce na dítě týdně," zhodnotil ještě v září návrh Evropské komise český ministr zemědělství Petr Gandalovič.

Uvolněné prostředky považovali za nedostatečné i Evropští poslanci, kteří o návrhu debatovali v úterý. Vypočetli, že 90 mil. eur umožňuje nakoupit jen jeden kus ovoce týdně pro děti od 6 do 10 let po dobu 30 týdnů. Parlament proto v úterý požádal, aby byl příspěvek společenství zvýšen na 500 milionů eur.

Navyšování financí bylo pro Česko těžko představitelné, protože považovalo celý projekt za velmi neefektivní kvůli náročné administraci. Na středeční Radě se však podařilo prosadit několik pozměňovacích návrhů.

(Článek Ovoce do škol a česká skepse - ZDE.)

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte