Kam s nimi?

Podle řady oslovených politiků ODS se během zimního kongresu strany po prohraných krajských volbách ozývaly hlasy, že by se strana měla o své odstupující krajské lídry nějak systematicky postarat. Minimálně kvůli tomu, aby se nerozutekli do byznysu. Zůstalo ale jenom u nápadu. „Zájem o to, co budu dál dělat, ze strany vedení byl. Ale bylo to přes osobní vazby,“ říká bývalý hejtman Vysočiny Miloš Vystrčil. Prý dostal vážnou nabídku vysoké funkce na jednom z ministerstev. V dilematu, jestli se stát mocným mužem v Praze, nebo zůstat v opoziční lavici v krajském zastupitelstvu, nakonec zvítězila druhá varianta. Bývalý první muž kraje tak sice má menší vliv, ale výhodou podle něj je, že může detailně sledovat práci svého soupeře a chystat odvetu v dalších volbách. „Přijde mi to jako poctivější cesta,“ říká Vystrčil s tím, že ho celostátní politika navíc odpuzuje nesmiřitelným bojem dvou největších stran. „Tady v kraji jsou vztahy přes všechno soupeření přece jenom věcnější,“ myslí si. Nové zaměstnání si sehnal na vznikající univerzitě v Jihlavě, kde tento někdejší učitel vede cvičení z matematiky a stará se o akreditaci nového předmětu s názvem veřejná správa.

Podobně jsou na tom i ostatní bývalí hejtmani. O další vysoký politický post teď usilují jenom Evžen Tošenovský (Moravskoslezský kraj) a Petr Zimmerman (Plzeňský kraj). Oba dva kandidují do Evropského parlamentu.

„Každý z politiků se o sebe musí umět postarat sám.“ (Ministr Nečas)Otázka, jak naložit s politiky, kteří odešli z vrcholných postů, se podle politologů vždy znovu řeší ve všech západních demokraciích. „Neexistuje na to nějaký jednotný a daný postup. Nějaká funkce se však pro ně najít musí. Jsou to silné osobnosti s vlivnými kontakty. Když zůstanou ve vzduchoprázdnu, dost často hrozí, že začnou straně škodit,“ tvrdí politolog Jan Kubáček.

(Více v článku Adama Šůry - Hoďte jim lano.)

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte