Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Zvyšte si intelektuální příkon. Čtěte záměrně

Knihy (Ilustrační foto) • Autor: HN, Lukáš Bíba
Knihy (Ilustrační foto) • Autor: HN, Lukáš Bíba

Jste to, co čtete, aneb nadějná zpráva o možnosti, jak snadno proměnit svůj pohled na svět a dosáhnout vyrovnaného štěstí. Samozřejmě, jako vždycky v podobných případech, je tu jedno ale.

„Přečetl jsem o tom hodně knížek,“ odpověděl prý zakladatel úspěšného kosmického projektu SpaceX  Elon Musk na otázku, kde vlastně bez předchozího dlouholetého studia a vědecké průpravy získal znalosti o vesmírných technologiích. Spisovatel Zat Rana o tuhle anekdotu v nejnovějším Quartzu opřel vědeckými studiemi fedrované sdělení, že četba vám může dát mnoho. Záleží na tom, co čtete a jak.

Jazyk je základním nástrojem komunikace, s jehož pomocí si dáváme dohromady naše znalosti o světě a jehož prostřednictvím tvoříme naše vnímání reality. Část tohoto procesu se děje verbálně, diskusemi, nasloucháním a podobně, ale aspoň v rozvinutém světě tvoří zdaleka největší část informace, které do sebe lidé nasoukají sami - především četbou. Tento informační příkon pak ovlivňuje náš výkon;  to, co z nás vychází. Naše uvažování, naše rozhodování a naši interakci s ostatními. Kdo s touhle definicí souhlasí, tomu nezbývá než se teď na chvíli zamyslet, jestli má svůj „příkon“ naštelovaný dobře, anebo zda by s ním neměl něco udělat, aby vědomě a záměrně pozměnil směr, kterým se ubírá jeho mysl. Je jasné, že příkon, o kterém je tu řeč, nemá co dělat s kvantitou. Naprosto zásadní je naopak kvalita hlavních zdrojů „příkonu“.

Jednoduchá rada Zata Rany narazí určitě i u čtenářů Denního menu na přepracovaný povzdech: Kde já bych vzal v tom návalu práce a povinností čas na nějakou četbu! Při bližším pohledu ale tahle slova u naprosté většiny z nás neobstojí. I na menu se možná někteří z těch, co teď čtou tyto řádky, proklikali náhodou, během činnosti, které by se dalo říkat zabíjení času. A přitom oficiálně se to jmenuje čtení - stejně jako je čtením denní projíždění facebookových diskusí a nakukování do webových zpráv. Jediný rozdíl je, že tohle čtení není záměrné, je to spíš těkání, které ovšem často nepozorovaně a negativně ovlivňuje, jak se díváme kolem sebe, jak si vykládáme život.

Čtení by se mělo dělat záměrně, pozorně.  A pokud máte opravdu pocit, že na něco takového nemáte čas, možná je na čase, abyste se na svůj „příkon“ a „výkon“ podívali opravdu pořádně, píše Rana.  Protože to, jak přemýšlíte, patří k nejdůležitějším dovednostem vaší existence. Ovlivňuje všechno, čeho se dotknete, kam se podíváte, co vidíte. A je na vás, jak obohatíte svůj „příkon“. Kvalita vaší mysli je ve vašich rukou.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].