čtvrtek 26. 10. 2017

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Jste to, co čtete, aneb nadějná zpráva o možnosti, jak snadno proměnit svůj pohled na svět a dosáhnout vyrovnaného štěstí. Samozřejmě, jako vždycky v podobných případech, je tu jedno ale.

„Přečetl jsem o tom hodně knížek,“ odpověděl prý zakladatel úspěšného kosmického projektu SpaceX  Elon Musk na otázku, kde vlastně bez předchozího dlouholetého studia a vědecké průpravy získal znalosti o vesmírných technologiích. Spisovatel Zat Rana o tuhle anekdotu v nejnovějším Quartzu opřel vědeckými studiemi fedrované sdělení, že četba vám může dát mnoho. Záleží na tom, co čtete a jak.

Jazyk je základním nástrojem komunikace, s jehož pomocí si dáváme dohromady naše znalosti o světě a jehož prostřednictvím tvoříme naše vnímání reality. Část tohoto procesu se děje verbálně, diskusemi, nasloucháním a podobně, ale aspoň v rozvinutém světě tvoří zdaleka největší část informace, které do sebe lidé nasoukají sami - především četbou. Tento informační příkon pak ovlivňuje náš výkon;  to, co z nás vychází. Naše uvažování, naše rozhodování a naši interakci s ostatními. Kdo s touhle definicí souhlasí, tomu nezbývá než se teď na chvíli zamyslet, jestli má svůj „příkon“ naštelovaný dobře, anebo zda by s ním neměl něco udělat, aby vědomě a záměrně pozměnil směr, kterým se ubírá jeho mysl. Je jasné, že příkon, o kterém je tu řeč, nemá co dělat s kvantitou. Naprosto zásadní je naopak kvalita hlavních zdrojů „příkonu“.

Jednoduchá rada Zata Rany narazí určitě i u čtenářů Denního menu na přepracovaný povzdech: Kde já bych vzal v tom návalu práce a povinností čas na nějakou četbu! Při bližším pohledu ale tahle slova u naprosté většiny z nás neobstojí. I na menu se možná někteří z těch, co teď čtou tyto řádky, proklikali náhodou, během činnosti, které by se dalo říkat zabíjení času. A přitom oficiálně se to jmenuje čtení - stejně jako je čtením denní projíždění facebookových diskusí a nakukování do webových zpráv. Jediný rozdíl je, že tohle čtení není záměrné, je to spíš těkání, které ovšem často nepozorovaně a negativně ovlivňuje, jak se díváme kolem sebe, jak si vykládáme život.

Čtení by se mělo dělat záměrně, pozorně.  A pokud máte opravdu pocit, že na něco takového nemáte čas, možná je na čase, abyste se na svůj „příkon“ a „výkon“ podívali opravdu pořádně, píše Rana.  Protože to, jak přemýšlíte, patří k nejdůležitějším dovednostem vaší existence. Ovlivňuje všechno, čeho se dotknete, kam se podíváte, co vidíte. A je na vás, jak obohatíte svůj „příkon“. Kvalita vaší mysli je ve vašich rukou.

Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Proč jsem zkorumpovaný, vysvětlil teď na svém populárním blogu nigerijský spisovatel a právník Ayo Sogunro. Jeho metodou (i když samozřejmě s jinými důvody) by se mohli pokusit o vysvětlení řady svých většinových úchylek i Češi - třeba averze k Evropské unii, strachu z nepřítomných uprchlíků nebo nadšení z Andreje Babiše.

„O Nigerijcích se říká, že jsou zkorumpovaní. Já jsem Nigerijec a vím, proč jsem zkorumpovaný,“ otevírá svou litanii Sogunro. „Jsem zkorumpovaný, protože mám hlad a musím jíst. Protože sebou musím ‚mrsknout‘, když chci vidět nějaké to jídlo. A jsem zkorumpovaný, protože moje sháňka po jídle naráží na velké překážky. Manuální práci neseženu, dokud něco nezaplatím předákům. Získat flek ve státních službách není možné, aniž by člověk řádně nepodmazal. I práci v soukromém sektoru sežene jenom ten, kdo má potřebné ‚známosti‘. Takže jsem zkorumpovaný proto, že mám hlad.

Jsem zkorumpovaný, protože nikdo neví, co bude zítra. Jsem zkorumpovaný, protože moje společnost nemá žádný sociální plán a na nějaký důchod – i když na něj pravidelně odvádím kus výdělku  - se ve stáří nelze spolehnout.  I tak si mi ale úřady kvůli ní ukrojí každý měsíc kus výdělku. Vím, že pracovní zákony v téhle zemi nestojí na mé straně: kdykoli můžu ztratit těžce nabytou práci a jenom blázen by si za takové situace nezajišťoval zadní vrátka. Jsem zkorumpovaný, protože můj denní chleba není jistý. Jsem zkorumpovaný, protože zítra nechci chodit po žebrotě. Jsem zkorumpovaný, protože nechci, aby moje děti byly zkorumpované.

Jsem zkorumpovaný, protože potřebuju auto. Taky potřebuju elektrický generátor a čerpadlo na vodu. Lidstvo zažívá pokrok a jedinec s tím musí držet krok. Navíc si taky chci užívat všeho toho pohodlí, které dnes moderní věda a technologie člověku nabízejí. Jsem zkorumpovaný, protože radši jedu autem, než bych šel kilometry pěšky. Jsem zkorumpovaný, protože máme špatné silnice, které ničí moje auto a já musím mít peníze, aby mi ho v servisu dali zase dohromady. Jsem zkorumpovaný, protože potřebuju nové auto. Jsem zkorumpovaný, protože Bůh vynalezl soukromá letadla.

Jsem zkorumpovaný, protože vláda je zkorumpovaná. A její členové hromadí víc a víc moci a majetku. Stejné je to i s ekonomikou celé země – bohatí bohatnou a chudí chudnou. Jsem zkorumpovaný, protože vláda rozpoutává jedno tažení proti korupci za druhým, místo aby se snažila o sociální zabezpečení a povznesení obyvatel. A přitom ti nejhorlivější bojovníci proti korupci jsou zároveň nejpevnějšími pilíři korupčního systému. Jsem zkorumpovaný, protože nevěřím vládě.

Jsem zkorumpovaný, protože dělat to jinak je nebezpečné. V konečném součtu je pro člověka čest nákladnější než jakékoli důsledky korupce. Protože tady není pro čestného člověka bezpečno. Protože bankovka privátně podstrčená policajtovi je míň riskantní a problematická než čestná návštěva nigerijské policejní stanice. Jsem zkorumpovaný, protože korupce je logická a osobní integrita nerozumná. Jsem zkorumpovaný, protože korupce je normální součástí života. Jsem zkorumpovaný, protože korupce funguje. Jsem zkorumpovaný, protože všichni kolem mě jsou zkorumpovaní.  Ale vy nejste Nigerijci, takže vy tomu nemůžete rozumět.“