Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Živoucí fosílie jako čínská pochoutka. Velemloci jsou téměř vyjedeni z přírody

Food festival v Číně - velemloci jako pochoutka • Autor: AFP, Profimedia
Food festival v Číně - velemloci jako pochoutka • Autor: AFP, Profimedia

Přírodovědci se vydali na průzkum řek a potoků Číny, kde žijí velemloci, a - zjistili, že největší planetární obojživelníci už tu nejspíš nežijí. A pokud ano, je jich jen hrstka. Zvíře, které se v nezměněné podobě pohybuje po Zemi 170 milionů let, z divoké přírody zmizelo. Velemloci, na které se můžete jít podívat do pražské zoologické zahrady, jsou z divoké přírody vyjedení. Lidmi.

Neznamená to tedy, že tihle tvorové - které BBC označuje za živé fosílie - vymřeli. Ba naopak, žijí jich miliony na farmách, odkud putují na porážku a pak do luxusních restaurací. Pozřít velemloka bylo v Číně kdysi tabu, ale osud velemlokům nepřál a čínské (i celosvětové) chutě se otočily. Velemlok je dnes považován za pochoutku a jejich odlov pro farmy stojí za jejich vymřením - spolu se ztrátou míst k životu vinou znečištění nebo staveb.

Se zvláštní situací, kdy je unikátní zvíře je kriticky ohrožené v přírodě a zároveň extrémně početné v zajetí, se čínské úřady snaží bojovat tím, že podporují vypouštění chovaných zvířat do přírody. Ale i to je komplikované. Není jeden velemlok, nýbrž pět, možná už osm poddruhů velemloka. Plošné vypouštění bez ohledu na tyto genetické rozdíly tak může velemlokovi jako druhu ve výsledku ještě víc uškodit.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].