Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Zatmění Slunce objíždějí už přes čtvrt století, teď ho mají na zahradě

Kiribati, 2009
Kiribati, 2009

Většina lidí má štěstí, když uvidí zatmění Slunce aspoň jednou v životě. Sharon a Billy Hahsovi ale neponechávají v tomto ohledu nic náhodě. Jsou svoji už 48 let a zatmění Slunce viděli jedenáctkrát. Objíždějí kvůli němu svět od roku 1991.

Jak je vidět na seznamu, který Billy Hahs sepsal pro krátký šot BBC, zatmění Slunce už viděli v Chile, Thajsku, Venezuele, Turecku, Zambii, Jihoafrické republice, Libyi, na ostrovech Kiribati a na Velikonočních ostrovech, v Austrálii a na Špicberkách. Z tří dalších cest se vrátili s prázdnou kvůli špatnému počasí.

Toto pondělí nebudou muset cestovat daleko. V úzkém pásu země, který zůstane v úplném stínu, totiž čirou náhodou leží i dvoupatrový bílý dům, který patří rodině už po šest generací. „Přijede celá rodina a všichni konečně sami uvidí to, o čem jsme celá ta léta vyprávěli,“ těší se Sharon Hahs.

Její tipy pro méně zkušené pozorovatele?  Nekoukat přímo do Slunce, dokud zatmění není úplné; nenechat se strhnout focením a dávat pozor i na to, co se děje kolem. Kupříkladu v Zambii byli svědky zvláštního jevu, kdy dobytek na farmě šel před zatměním spát.

„A když je po všem,“ vypráví Sharon Hahs, „pokaždé se někdo zeptá, kdy bude další zatmění.“ Pro Evropany tedy nejdřív ve Španělsku v roce 2026, další místa jsou názorně vidět na této mapě.

Zatím poslední úplné solární zatmění mohli lidé napříč celými Spojenými státy pozorovat před 99 lety a média  tak již několik týdnů referují o výjimečnosti této příležitosti. „Bude to nejkrásnější věc, kterou jste ve svém životě viděli,“ řekl člen Americké astronomické společnosti Michael Zeiler, který  absolvoval tisícikilometrovou cestu z Nového Mexika do Wyomingu.

Zatmění sice bude k vidění po celé zemi, možnost pozorovat, jak Měsíc na necelé tři minuty zcela zakryje Slunce, budou však mít pouze lidé v onom úzkém pásu procházejícím od severozápadu k jihovýchodu USA. Od Oregonu přes převážně venkovské státy Idaho, Wyoming a Nebraska bude úplné zatmění postupovat do Kansasu, Missouri, Tennessee a Georgie až po Jižní Karolínu na východním pobřeží.

Zvláště první jmenované státy, které nejsou příliš zvyklé na turisty, se chystají na jejich nápor, popisuje ČTK. Hotely hlásí naplněné pokoje, úřady se chystají na kolony na silnicích a připravují mimořádné nasazení policistů či zdravotníků. Správci místních lesů varují, že vzhledem k suchému a teplému počasí posledních dnů hrozí velké nebezpečí požárů.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].