Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Zapomenuté antibiotikum může zachránit svět od útoku rezistentních bakterií

Rezistentní bakterie • Autor: National Institute of Allergy and Infectious Diseases/NIH
Rezistentní bakterie • Autor: National Institute of Allergy and Infectious Diseases/NIH

Že čím dál víc bakterií začíná být rezistentních na dostupná antibiotika, je pravda vykukující na občany už nějaký čas i ze stránek lehkých zábavných magazínů. Každý měl čas si na ni zvyknout a tak trochu ji přestat brát vážně s důvěrou, že vědci nás přece nenechají umírat po statisících na angínu a něco prostě vynaleznou. A vědci, podle nichž je rezistence na antibiotika bez diskuse zásadní hrozbou, se opravdu snaží.  V nejnovějším čísle žurnálu Cell Chemical Biology je zpráva, že jsou něčemu velkému na stopě.

Jak informaci z vědeckého periodika převyprávěl týdeník Newsweek, naděje výzkumnického světa vzbuzuje antibiotikum octapeptin, u něhož testy na zvířatech odhalily velké úspěchy v potírání rezistentních bakterií. „Octapeptin byl objeven v 70. letech minulého století, ale nikdy se u něj neinvestovalo do dalšího vývoje, protože tehdy byl nových antibiotik nadbytek,“ cituje Newsweek šéfa australského Institutu pro molekulární a biologický výzkum rezistentních bakterií Matta Coopera.

Najít včas nové funkční antibiotikum je kruciální věc za situace, kdy už teď zabíjejí rezistentní bakterie „banálními“¨, dosud bez potíží antibioticky léčitelnými chorobami 23 tisíc lidí ročně jen v USA (jinde, například v Česku, nejsou statistiky na toto téma běžně k dispozici). V současné době se jako poslední instance v zápasu s odolnými bakteriemi používá antibiotikum colistin. A lék octapeptin je podle Coopera této látce strukturálně podobný.

Až na to, že podle dosavadních testů vykazuje v boji s infekcemi větší úspěšnost a zdá se – důvody vědci blíže neuvádějí -, že by mohl být méně toxický pro lidské tělo. Nicméně jak varuje Newsweek, jsme na počátku, teprve u testů na zvířatech, a jásat, že jsme s antibiotiky za vodou, je proto předčasné.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].