středa 13. 12. 2017

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Jak informuje agentura Bloomberg, Evropský parlament má ve středu na programu další ostře sledované hlasování na ostře sledované téma: kvalita a zdravotní nezávadnost potravin. Tentokrát je na tapetě oblíbený, byť mezi českými vlastenci zároveň kvůli svým islámským konotacím i trochu podezřelý kebab.

Přesněji řečeno, nejde přímo o kebab, ale o fosfáty přidávané do masa, z něhož se pak na stáncích opéká. Fosfátová aditiva zaručují, že maso vypadá šťavnatější, a producenti proto vylobbovali v Bruselu návrh Evropské komise, aby EU zákaz přidávání fosfátů do kebabu zrušila. Proti návrhu zároveň existuje silná opozice sdružená v parlamentních lavicích většinou od středu nalevo. Její stoupenci jsou toho názoru, že pojídání fosfátů představuje zdravotní risk - především co se týče kardiovaskulárních chorob.

Reklama
Reklama

Jak vypočítá Bloomberg, spor o kebaby se tak přidal k řadě předešlých evropských bitev o bezpečnost jídla, jako byl zákaz dovozu hovězího „vyrobeného“ s pomocí růstových hormonů, zákaz čištění mrtvé drůbeže chlórem či odmítavý postoj ke geneticky upraveným potravinám. Při tom všem se Evropa snažila prosazovat zásadu „radši nepovolit, než později litovat“ - což v minulosti vedlo jak k hořkým roztržkám mezi EU a obchodními partnery (třeba s Američany kvůli růstovým hormonům a genetice), tak k hádkám mezi jednotlivými členy Unie.

Proti návrhu komise povolit fosfáty v kebabu se už postavil výbor Evropského parlamentu pro životní prostředí se stanoviskem, že jakákoli eventuální změna v současném zákazu by měla přijít až poté, co se k věci kompetentním způsobem vyjádří Evropská agentura pro bezpečnost potravin. Aby evropský zákaz platil dál, musí se za stanovisko výboru postavit nejméně 376 z celkem 751 poslanců parlamentu.

Jak přitom připomíná na závěr své zprávy Bloomberg, výjimky v odmítání jídla s fosfáty Evropa zná už dnes: mohou se s nimi připravovat jisté druhy párků, maso pro burgery a speciální, šedou solí solená finská vánoční šunka.

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů, více informací.

V americkém státě Alabama, který patří mezi republikánské pevnosti, zvítězil po více než dvaceti letech demokrat. Vítězstvím Douga Jonese nad Royem Moorem se republikánská většina v senátu scvrkla na jedno křeslo, což Donaldu Trumpovi významně zkomplikuje vládnutí, píše v redakčním komentáři list The New York Times.

Fakt, že si voliči v Alabamě v senátních volbách vybrali Douga Jonese, je důvodem k oslavě, pokračuje deník: Je to triumf uměřenosti a selského rozumu ve státě, který působil dojmem, že o obojí přišel. Porážka Roye Moora, který je podezřelý ze sexuálního obtěžování náctiletých dívek a zároveň známým zastáncem bigotní politiky, je prý dobrou zprávou pro celou zemi.

Timesy vyzdvihují kvality demokratického kandidáta, bývalého státního zástupce a vítěze soudního sporu se dvěma členy Ku-klux-klanu, kteří v roce 1963 při bombovém útoku na baptistický kostel ve městě Birmingham usmrtili čtyři dívky. Jonesovi ve volbách do senátu výrazně pomohl i článek deníku Washington Post o Mooreovi, ve kterém ho čtyři ženy obvinily ze sexuálního obtěžování. Právě tato kauza způsobila, že se od něj odvrátila i velká část republikánských voličů.

Jonesovi se naopak podařilo oslovit afroamerické voliče v nejchudším americkém státě. Na stranu demokratického kandidáta se postavily i významné osobnosti – kromě exprezidenta Baracka Obamy ho podpořil třeba i Richard Shelby, úřadující senátor Alabamy za republikánskou stranu.

Moore v boji o senátorské křeslo projevoval rysy charakterizující současného amerického prezidenta Donalda Trumpa: ženy svědčící o sexuálním obtěžování shazoval jako lhářky, útoky proti své osobě označoval za fake news řízené washingtonským establishmentem. Není náhodou, že mu v kampani pomáhal bývalý Trumpův našeptávač Steve Bannon.

Ve volební kampani pak Moore mluvil o původních obyvatelích USA jako o rudoších, o amerických Asiatech jako o žlutých a o gayích jako o zvrhlících. Kromě toho tvrdil, že ve státech Illinois a Indiana platí muslimský zákon šaríja. Navzdory odporu velké části republikánské strany i americké veřejnosti Moora do poslední chvíle podporoval sám prezident Trump. Alabamané ale vybrali kandidáta, který svůj život zasvětil boji proti bigotnosti, ne jejímu šíření, uzavírají New York Times.