Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

WSJ: Evropané, nepanikařte. Berte Trumpa jako impuls k sebereflexi

Ilustrační foto • Autor: Globe Media /  Reuters
Ilustrační foto • Autor: Globe Media / Reuters

The Wall Street Journal píše, že Evropa si Trumpovo vítězství může přebrat jako impuls k jisté sebereflexi. “Evropská unie uvítala Trumpovo zvolení skřípáním zubů na typicky chaotickém ‚krizovém summitu‘ o víkendu v Bruselu. Lidi, vzpamatujte se,” píše americký deník, který Donaldu Trumpovi rozhodně nefandil.

Samozřejmě, že mají Evropané důvod k obavám. Trump má zjevnou slabost pro Putina. Trumpův spojenec Newt Gingrich pochybuje o tom, jestli je nutné bránit pobaltské země, jež popsal jako předměstí Petěrburku. Osud obchodní dohody TTIP je - mírně řečeno - pochybný (její asijská obdoba už je u ledu).

Až na to, že si Evropa za ledacos může sama. Slíbená dvě procenta HDP na obranu utrácejí jenom Polsko, Řecko, Estonsko a Velká Británie. Německo je se svou nablýskanou ekonomikou schopné poslat do války skvělých deset útočných helikoptér, osmdesát stíhaček a jednu ponorku. Pokud jde o obchodní smlouvy, mohly být dávno uzavřeny, nebýt toho, že je francouzští a němečtí politici již na jaře prohlašovali za mrtvé. Evropa se málem nebyla schopna dohodnout ani s Kanadou, nejpodobnější a nejvlídnější zemí, jakou si lze představit.

Takže berme Trumpa spíše jako příležitost urovnat si myšlenky v hlavě. Americký deník upozorňuje, že hned první instinktivní reakce – tedy nápad začít paralelně k NATO budovat nezávislou evropskou armádu prosazovaný italskou šéfkou evropské zahraniční politiky Federicou Mogherini a německou ministryní obrany Ursulou von der Leyen - je krok vedle.

“Jednou možná EU nějak sflikuje dohromady životaschopnou sjednocenou armádu, ale v tuto chvíli je taková náhražka NATO čirou fantazií. Předchozí pokusy selhaly a není důvod se domnívat, že ten současný dokáže víc než poskytnout americký izolacionistům záminku, aby se z NATO stáhli,” píše The Wall Street Journal.

Stejně tak by si Evropané měli rozmyslet, jestli chtějí skutečně použít hrozbu obchodních bariér jako trest Britům za to, že si dovolili hlasovat v referendu proti Bruselu: “Evropané rádi poučují Američany o jejich politických rozhodnutích, i když se zdá, že je Američané musí nakonec vždy zachraňovat. Možná by se teď místo panikaření mohli s Trumpem nejdříve setkat.”

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].