Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Výrok dne: Na webu komunistů převažují alternativní zdroje

Nejvíce komunisté odkazovali na Parlamentní listy. • Autor: Milan Jaroš
Nejvíce komunisté odkazovali na Parlamentní listy. • Autor: Milan Jaroš

V rozhovoru pro ČRo se moderátor Vladimír Kroc zeptal předsedy KSČM Vojtěcha Filipa, jak je to se záložkou s alternativními a proruskými informacemi, kterou má KSČM na svém oficiálním webu. Vojtěch Filip reagoval: „Ne, tak já si nemyslím, že převažuje. Jako na těch alternativních stránkách.“

Parlamentní listy vedou

Zaujalo nás to a rozhodli jsme se podívat na KSČM a její zdroje podrobněji. Prošli jsme všechny články v záložce “alternativní informace” (konkrétně od 2. srpna 2016, kdy tato rubrika vznikla) a spočítali zdroje, ze kterých mediální úsek ÚV KSČM texty přebíralo. Zde je tabulka těchto zdrojů:

if("undefined"==typeof window.datawrapper)window.datawrapper={};window.datawrapper["NXebz"]={},window.datawrapper["NXebz"].embedDeltas={"100":781,"200":695,"300":643,"400":600,"500":600,"600":600,"700":574,"800":574,"900":574,"1000":574},window.datawrapper["NXebz"].iframe=document.getElementById("datawrapper-chart-NXebz"),window.datawrapper["NXebz"].iframe.style.height=window.datawrapper["NXebz"].embedDeltas[Math.min(1e3,Math.max(100*Math.floor(window.datawrapper["NXebz"].iframe.offsetWidth/100),100))]+"px",window.addEventListener("message",function(a){if("undefined"!=typeof a.data["datawrapper-height"])for(var b in a.data["datawrapper-height"])if("NXebz"==b)window.datawrapper["NXebz"].iframe.style.height=a.data["datawrapper-height"][b]+"px"});

Jak vidíme, nejvíce komunisté odkazovali na Parlamentní listy. S odstupem druhý skončil web Střípky ze světa, který je výlučným zdrojem v této rubrice od 21. října 2016. Třetí místo pak má česká verze webu Sputnik.

Dezinfomační, proruské? Co říkají čísla?

Které z těchto zdrojů můžeme označit za dezinformační? Tomuto tématu se věnuje například think-tank Evropské hodnoty, který vytvořil základní přehled těchto webů a vydal na toto téma studii. Evropské hodnoty píší: “Zejména obyvatelé České republiky, kteří jsou aktivní na sociálních sítích, ale i ostatní jsou denně vystavováni různé míře vlivu v podobě rozsáhlé nabídky tzv. alternativních zdrojů informací, které poskytují zaujaté zpravodajství a mnohdy naprosto opouštějí základy seriózní novinářské praxe. Výsledkem jsou často až neuvěřitelné verze domácích i mezinárodních událostí a mnohonásobně překroucená realita, ze které obvykle jako jediný stabilní a racionální aktér vychází Ruská federace v čele s prezidentem Vladimirem Putinem.” Manipulace se podle studie často skrývá v technikách, jako je svalování viny, relativizace, nálepkování, apel na strach.

Kromě Evropských hodnot se můžeme v kategorizaci zdrojů opřít také o slovenský web Konšpirátori, který radí, na jaké weby není kvůli jejich pochybným cílům a pověsti dobré dávat svou inzerci. I zde najdeme seznamy zdrojů, které nejsou z hlediska manipulace “čisté”.

Podívejme se tedy na zdroje z rubriky “alternativní informace”, z hlediska toho, zda informují o krizi Západu, jeho agresivitě, respektive vytvářejí o Rusku pozitivní obraz, případně jsou jink manipulativní. První Parlamentní listy zahrnují do kategorie manipulativních nebo dezinformačních jak Konšpirátori, tak Evropské hodnoty, které v jejich obsahu našly manipultivní techniky a proruskou rétoriku.

Druhý nejčastější zdroj - Střípky ze světa - se nevyskytuje na seznamech ani Evropských Hodnot, ani Konšpirátorů nebo jiných podobně zaměřených iniciativách. Tento web o sobě neposkytuje moc informací, v záhlaví stojí: Ze zahraničních médií u nových knih, nezávislých i “politicky korektních”, o čem se doma mlčí nebo mlží. KSČM odkazuje na rubriku Našli jsme za vás, která nabízí pravidelný informační přehled. Objevují se zde zprávy o Rusku a Ukrajině, o vztahu západu a Ruska, o americké agresi, také jsou zde sdílené články o blízkovýchodní krizi (Sýrie, Lýbie) a o krizi Evropské unie, případně texty kritizující politiku současného Německa. Ve sloupci s doporučenými zdroji najdeme odkazy na takové zdroje, jako je Alex Jones' Infowars, ruský Worldcrisis a další. Web Střípky ze světa tedy neprodukuje vlastní obsah, ale sdílí články, které jsou často buďto ruské, nebo převzaté z “alternativních” médií - navíc společně dávají obraz světa ukazující Rusko v pozitivnějším a západní elity v negativnějším světle. Proto tento web podle nás spadá do kategorie dezinformačních webů.

Komunisté na svém webu odkazují nejčastěji na Parlamentní listy.

Třetí místo, jak již bylo zmíněno, patří Sputniku. Ten otevřeně přiznává proruskou orientaci a ruské financování, takže není překvapivé, že také ukazuje svět z pohledu pro Rusko příznivého. Evropské hodnoty ho přímo zařazují mezi tvůrce dezinformací a manipulací.

KSČM na svém webu sdílela množství dalších webů, které lze označit za dezinformační - např Aeronet, New World Order Opposition, CzechFreePress, Zvědavec, Nová republika atd. Na druhou stranu se objevují i zdroje mainstreamové, vydané tradičními novinářskými domy - například servery Aktuálně, Ihned, České noviny. Pokud však porovnáme počet manipulativních (proruských, dezinformačních) zdrojů, na které odkazuje, s klasickými zdroji, jasně převažují ty manipulativní (zhruba 1400 výskytů ku 100 výskytům).

Vojtěch Filip tedy v rozhovoru neměl pravdu, když tvrdil, že proruské a manipulativní weby mezi “doporučenou četbou” nepřevažují. Komunisté na svém webu odkazují nejčastěji na Parlamentní listy, na kterých sice pravidelně publikuje své články i řada českých poslanců, nicméně odborníky jsou považované za manipulativní a řada zpráv má dezinformační charakter. Za zcela protizápadní a dezinformační pak lze považovat třetí nejčastěji odkazovaný web, kterým je česká mutace Sputnik News.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].