Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Denní menu

Výrok dne: Kalouskův Armagedon se nekoná

Miloslav Kalousek, 2015 • Autor: Respekt
Miloslav Kalousek, 2015 • Autor: Respekt

Vláda na svém zasedání 11. září projednala návrh (.zip) zákona o státním rozpočtu pro rok 2018. Ten samý den se činila i TOP 09, respektive její lídr Miroslav Kalousek, který vydal na svém  facebookovém profilu prezentaci s názvem: „Návrh státního rozpočtu na rok 2018: Negativní trendy pokračují.“ Zajímavostí budiž fakt, že se příspěvek zobrazil jako sponzorovaný.

Demagog.cz prezentaci prostudoval a odhalil v ní manipulativní prvky - jak ve vizuálním vyvedení grafů, tak v použitých datech. Podívejme se na přešlap, který je hned na začátku dokumentu, graf celkových výdajů v rozpočtu. Podle TOP 09 vypadá vývoj výdajů státního rozpočtu následovně:

Zdroj: prezentace TOP 09 (.pdf, s. 2)

Z grafu vytvořeného TOP 09 bychom na první pohled řekli, že přichází výdajová apokalypsa. Schodek oproti vládě, ve které seděl Kalousek, je do očí bijící. Jenže jaká je skutečnost? Tenhle graf je vskutku fascinující hned z několika důvodů. Za prvé, jde o kompilaci výdajů skutečných (z let 2012 - 2016) a výdajů schválených (2017–2018). Tyto dva údaje se však od sebe mohou v každém roce výrazně lišit, proto je nelze úplně srovnávat.

Za druhé, zachycené údaje jsou zobrazené na „podseknuté“ vertikální ose, která nezačíná nulou: rozdíly mezi lety se tedy zdají být větší, než ve skutečnosti jsou. Což trik, který každému dataři způsobuje tiky. Vytvořili jsme proto nový graf, který zachycuje údaje pouze schválených (srovnatelných) výdajů státního rozpočtu - a to od roku 2006 až po poslední projednaný rozpočet pro rok 2018.

Zdroj dat: MF ČR,návrh rozpočtu 2018; vlastní zpracování.  Pozn.: Zobrazujeme graf v šedé barvě, která není spojená s žádnou politickou stranou: návrhy rozpočtu, ze kterých vycházíme, v některých případech tvořila předchozí vláda (nebo koaliční partner), proto nechceme přisuzovat zodpovědnost konkrétní straně.

Z našeho grafu je patrné, že vládní výdaje rostly i za pravicových vlád, a to až do roku 2011. V roce 2012 se jejich výše de facto nezměnila. Vezmeme-li v úvahu rozdíly mezi jednotlivými lety, pak největšího rozdílu ve výdajích dosáhly vlády Mirka Topolánka mezi lety 2006–2007 a 2007–2008. Právě během druhého zmíněného období byl ministrem financí sám Miroslav Kalousek.V

tomto ohledu tedy nelze jednoznačně tvrdit, že by během mandátu levicové vlády došlo k tak výraznému nárůstu celkových výdajů. Připočteme-li fakt, že HDP České republiky v posledních letech roste, není příliš překvapivé, že se zvyšuje i objem prostředků ve státním rozpočtu. A rozhodně nedochází k velkému nárůstu, jak ukazuje graf z produkce TOP 09. Armagedon se nekoná.

 V komentáři na webu Demagog.cz najdete další příklady kreativní práce analytiků z TOP 09 - třeba jak to vypadá v návrhu rozpočtu s investicemi a kolik peněz půjde na vědu, výzkum a vývoj.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].