0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Denní menu13. 12. 20162 minuty

Výrok dne: Když hospodský vpustí podnapilou osobu

pivo (ilustrační foto) • Autor: Archiv

Poslaneckou sněmovnou po velkých debatách prošel zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek. Jeho hlavní součástí, která také byla nejvášnivěji probírána, je zákaz kouření v restauracích a hospodách. Nejde ovšem jen o kouření. Během projednávání i po něm se řada politiků pohoršovala nad tím, že schválená verze nově zavádí stav, že hospodskému může být až na dva roky zavřen lokál, pustí-li do svého podniku podnapilou osobu.

Třeba Ivo Valenta: “Vždyť jim za to, že do jejich podniku vejde člověk, který má popito, hrozí až zákaz činnosti!" Nebo Alexandra Udženija (ODS): “V rámci tohoto zákona byla dokonce schválená povinnost vyhodit z hospody osobu, která vykazuje známky opilosti. A když to hospodský neudělá, tak může dostat zákaz výkonu činnosti až na dva roky.” Místopředseda zdravotního výboru Bohuslav Svoboda (ODS) zase upozorňoval na to, že on ani hospodský nepoznají osobu zjevně opilou - a bývalý ministr zdravotnictví Heger (TOP 09) objasňoval, že lidé rozumně přiopilí by neměli být šikanováni. 

Reklama

To zní skutečně hrozivě. Problém je, že to není pravda. Nově schválený zákon nemění současnou praxi, dokonce se snižují případné sankce za některé přestupky.  Co konkrétně tedy nově přijatý zákon v této oblasti vlastně mění? Nejen to zjistíte na webu Demagog.cz.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].