čtvrtek 7. 12. 2017

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Na Maltě bylo náhle zatčeno deset lidí v souvislosti s říjnovým bombovým atentátem na tamní investigativní novinářku Daphne Caruanu Galizii. Policejní aktivita vypukla pár dní poté, co skupina poslanců Evropského parlamentu – která vyslyšela žádost novinářčiny rodiny, kolegů a přátel a přijela na Maltu zahájit v případu své vlastní stínové vyšetřování – obvinila tamní vládu ze spoluviny.

Euroskeptické Čechy by měl případ obzvlášť zajímat nejen proto, že paní Galizia byla ve svém autě roztrhána výbuchem pardubického semtexu. Pozoruhodná je v souvislosti s rozkrýváním vraždy především úlevná radost mnoha Malťanů z faktu, že „suverenita a samostatnost“ této malé a nenápadné země není po vstupu do EU naštěstí tak stoprocentní, jak by si to tamní mocní přáli.

Reklama
Reklama

Daphne Caruana Galizia si získala mezinárodní proslulost kvůli nebojácnosti a preciznosti, s jakou rozkrývala kriminální a korupční aktivity ve své zemi - a také roli řady maltských politiků v nich. Loni a letos také na svém blogu podrobně reportovala o řadě maltských osobností, jejichž konta v daňových rájích byla odhalena při publikaci tzv. Panama Papers.

Vražda této novinářky letos 16.října proto vzbudila pozornost na celém kontinentu a přiměla Evropský parlament vydat oficiální „vážné znepokojení nad upadající úrovní právního státu, demokracie, policejní a justiční nezávislosti a nad tamním porušováním základních občanských práv a svobod včetně svobody tisku v posledních letech na Maltě“.

Minulý pátek přijela na Maltu zmíněná skupina poslanců z Bruselu a hned úvodem svého zorientování v situaci narazili na zeď mlčení: odpovědní politici a úředníci s nimi odmítli mluvit, takže skupina zveřejnila „mimořádně silnou pochybnost“, zda vůbec lidé z vysokých míst maltské administrativy mají zájem vraždu Caruany Galizie vyšetřit. Někteří evropští lídři pak přišli s návrhem uvalit na maltskou vládu za její přístup k případu sankce.

„Podvodníci se roztáhli všude, kam se podíváš. Situace je zoufalá.“

Tweetni to

Dva dny poté, teď v pondělí, náhle policie uspořádala v ulicích hlavního města Valletty impozantní razie vedené desítkami těžce vyzbrojených komand doprovázených vojáky rovněž v plné zbroji a podporovaných ze vzduchu letkou helikoptér. Premiér Joseph Muscat (o zapletení jeho ženy do Panama Papers napsala Galizia text, který vyvolal letos v červnu vládní krizi) pak dopoledne v televizi ohlásil prvních osm zatčení, ale o podezřelých za mřížemi odmítl říct cokoli bližšího.

Příbuzní zavražděné novinářky místo radosti nad možným dopadením pachatelů vyzvali k rezignaci maltského policejního šéfa, ministra spravedlnosti a premiéra. „Nezajímá nás kriminální obvinění sloužící pouze k tomu, aby se lidé z vlády, kteří měli jasný užitek ze smrti naší matky, teď mohli tvářit, jako že spravedlnosti bylo učiněno zadost,“ napsal na Facebooku její syn Matthew. „Lidé, kteří se odjakživa snažili naši matku umlčet, se teď přece nemohou pasovat na ty, kteří prosadili spravedlnost.“

Poslední zápis, který Daphne Galizia přidala na svůj blog, říká: „Podvodníci se roztáhli všude, kam se podíváš. Situace je zoufalá.“ V zemi, jako je současné Česko, kde sílí volání politiků po „suverenitě a samostatnosti“ a kde zároveň šéf sněmovny veřejně říká, že policejní vyšetřování mocných lidí nemusí být „dobré pro tuto zemi“, je maltská zpráva každopádně inspirativním čtením.

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

U jednoho ze současných nadějných medikamentů pro léčbu rakoviny plic objevili výzkumníci nečekané „vedlejší účinky“. Jde o lék Opdivo, který má při delším podávání naprosto zázračný efekt na zdraví pacientů nakažených virem HIV. Podle zprávy vědců uveřejněné teď v časopise Annals of Oncology, o níž běžným čtenářům referovala agentura Bloomberg, by mohlo jít o naprostý průlom ve třicetileté snaze vyléčit lidi s AIDS.

Na celou věc přišli lékaři v Paříži, když při léčbě onkologického pacienta Opdivem současně vyšlo najevo, že mizí jeho AIDS s níž žije od roku 1995. Lépe řečeno - že dochází ke „drastickému a setrvalému úbytku“ buněk, ve kterých se virus HIV skrývá, aby přečkal a obelstil všechny dosavadní způsoby léčby.

Reklama
Reklama

Nákaza virem způsobujícím nemoc AIDS byla kdysi výrokem smrti. Příchod antiretrovirálních léků ji proměnil v chronický stav, který nešlo vyléčit, ale držet na uzdě. Farmaka nedovolují nakaženým buňkám se rozmnožovat, ale protože některé z těchto buněk přejdou do zvláštního „strnulého“ modu, v němž neprodukují žádný vir, dosavadní léčba je neumí objevit a skoncovat s nimi. A když pacient přestane brát medikamenty, HIV během dvou týdnů začne z úkrytu proudit do těla. Novinka z Paříže je v tom, že u pacienta vystaveného léčbě Opdivem klesla během 120 dní úroveň jeho nakažených buněk ne sice na nulu, ale „dramaticky“ pod jejich běžnou dlouholetou úroveň.

„I když jde zatím o studii jediného případu, jde o úžasný výsledek.“

Tweetni to

Reakce pařížského pacienta na čtyřměsíční kůru s Opdivem je úplně prvním úspěšným zničením „zásobáren“ viru HIV v těle a otvírá naději, že tento protirakovinový lék by mohl vyplnit jeden z lékařských snů: úplné vyléčení pacientů s AIDS. „I když jde zatím o studii jediného případu, jde o úžasný výsledek,“ cituje Bloomberg prohlášení někdejšího člena redakční rady Annals of Oncology a profesora protirakovinového Institutu Gustave Roussyho Fabrice Andrého. Pod vlivem takového nadšení se ostatně ostatně vědci rozhodli pařížský případ publikovat, byť jde zatím o ojedinělou záležitost, což je v publikacích velmi neobvyklá věc. Tým se je křehkosti nálezu vědom a nabádá čtenáře ke střízlivosti: v podobném případu s Opdivem a ještě v jednom, kde onkologický pacient s HIV užíval protirakovinový lék Yervoy, k žádnému mizení buněčných „zásobáren“ s HIV nedošlo. „Jde o jediné pozorování jediného pacienta. Nic přesvědčivého, ani průkazného,“ glosovala proto zprávu šéfka retrovirální laboratoře v Institutu biomedicínských věd Janice Clements s otevřenou skepsí.

Podle řady expertů ale zatím neprůkazný pařížský zázrak jistou nadějnou logiku má. Opdivo patří do nové generace medikamentů, které se snaží léčit rakovinu tím, že povzbuzují imunitní systém pacienta, aby se s ní vypořádal sám. Protože tak to totiž imunitní systém zdravého člověka s každým vymknutým bujením v těle dělá - najde poškozené buňky a zlikviduje je. Pokud ale silný stres nebo jiné faktory imunitní systém poškodí, rakovinové buňky jej dokáží ošálit a z běžného procesu poruchy se stane smrtonosný nádor. Virus HIV rovněž napadá a poškozuje imunitní systém, takže blokátory jako Opdivo by na něj teoreticky mohly také fungovat.

Pařížský pacient, končí agentura Bloomberg svůj report, byl diagnostikován na rakovinu plic v roce 2015. Opdivo mu bylo nasazeno poté, co se u něj po operaci a následné chemoterapii objevila recidiva. Jeho rakovina se stále šíří, i když pomalu.