čtvrtek 15. 9. 2016

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Video: Co říká mistr světa ve scrabblu a co mu pomohlo k vítězství:

https://www.youtube.com/watch?v=VZo7r3U_mjA

Reklama
Reklama

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Od března do Evropy připlouvá velmi málo žadatelů o azyl. EU za tuto dobu oddechu vděčí především dohodě s Tureckem, kterou vyjednala a prosadila kancléřka Merkel. Zůstává však nejisté, zda dohoda přetrvá i letošní říjen. V posledním týdnu se objevily známky její slábnoucí účinnosti – k řeckým břehům připlulo více 1000 migrantů, násobně více než během letních týdnů.

Důvody nejsou zatím úplně jasné. Přispívá k tomu možná nebývale nízká cena za služby převaděčů (500 dolarů místo loňských 1500 dolarů). Ale větší roli nejspíš hraje, že v praxi nefunguje jeden z klíčových bodů turecko-evropské dohody - a mezi syrskými uprchlíky a jinými migranty se to rozkřiklo. Smlouva totiž předpokládá, že každý, kdo dopluje do Řecka, bude tamními úřady vrácen do Turecka, a dostane se na konec seznamu čekatelů na azyl. Místo každého takto vráceného Syřana pak bude jiný Syřan (do naplnění stanoveného limitu) legální a bezpečnou cestou dopraven letadlem do EU, kde dostane azyl.

Reklama
Reklama

Má to odradit od pokusu riskovat život na moři. Ovšem řecké úřady s tím související administrativu zatím nezvládají a vrací minimum Syřanů. Deník The New York Times v dnešním vydání cituje syrského uprchlíka Mohammada Ibrahima (44), který se v noci po setkání s novinářkou chystá na plavbu směrem k řeckým ostrovům. „Ta dohoda je platná jen na papíře. V praxi nás zpět do Turecka neposílají, a proto je čas jít.“

Evropsko-turecká dohoda podle mnoha odborníků spěje ke svému konci. Do října chtějí Turci dosáhnout zrušení víz pro své občany při cestách do EU, což byla jejich hlavní motivace k podepsání migrační dohody. EU odmítá víza zrušit, dokud Turecko nezmění své antiteroristické zákony, které neodpovídají evropským právním standardům. Cestu z tohoto patu nyní není vidět.

The New York Times však upozorňují, že evropští diplomaté nyní často navštěvují Ankaru a snaží se tuto pro EU zásadní dohodu udržet. Faktem je, že její krach byl předvídán už několikrát – a zatím vždy a navzdory všem nedokonalostem vydržela. Druhým faktem je, že z dohody zatím profituje hlavně EU a Turecko své závazky plní. Turecká nespokojenost z toho, že výměnou prakticky nic nedostává, ačkoli v zemi žijí skoro čtyři miliony Syřanů, je tak z jejich perspektivy dobře pochopitelná.