pátek 3. 11. 2017

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Uprostřed Cheopsovy pyramidy něco je. Něco dosud neznámého - velký prostor nad galerií vedoucí k takzvané královské komnatě, tedy samotnému srdci pyramidy, kde byly uložené faraonovy ostatky. Podle egyptologů je to největší pyramidologický objev od devatenáctého století. Tehdejší průzkumníci vnitřní strukturu pyramidy zmapovali detailně, a mělo se za to, že úplně. Ale nebyla to pravda.

Prostor objevili vědci pomocí zachytávání muonů - částic, které vznikají, když kosmické záření narazí na vrchní vrstvu atmosféry a prší pak na zemský povrch. Fungují podobně jako rentgen. A s jejich pomocí prostor se tedy dá prostor popsat jako plno - prázdno. Z toho důvodu toho ovšem o nově objeveném prázdnu v nitru pyramidy také mnoho nevíme. Jen to, že je zhruba stejně velké jako zmíněná velká galerie (padesát metrů dlouhá, osm metrů vysoká a metr široká). Co je v něm, není jasné; stejně jako k čemu sloužilo.

03TB-PYRAMID3-1509574188531-master675
Autor: ScanPyramids mission

Podle vědců mohla mít nějaký účel, tedy v ní mohlo být něco uloženo - nebo má jen čistě stavební smysl, odlehčuje hmotu nad galerií. Vědci nemají v plánu tu vrtat ani kopat, ale pokud jim to egyptské úřady dovolí, chtějí dovnitř pyramidy vypustit malý dron, který by nově objevený prostor zmapoval. Před několika lety se s pomocí robota, který naopak připomínal hada, podařilo spatřit hieroglyfy, které předtím 4500 let nikdo neviděl.

Jak už to tak u egyptologických objevů bývá, vědci spolu s nimi přinášejí poučení: i když si myslíme, že o světě víme všechno, nevíme ani, co je v pyramidách, které tu stojí 5000 let. Nevíme ani, proč tu stojí a jak byly postaveny - jen díky Hérodotovi máme informaci, že sto tisíc mužů, kteří je stavěli, se živilo hlavně ředkvičkami, cibulí a pórkem.

A kardinální otázka nakonec: co za pět tisíc let zůstane na planetě po nás?

https://www.youtube.com/watch?v=uT5YxgBpC_M

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Jestliže ukrajinští protikorupční vyšetřovatelé cítí potřebu chytit velkou rybu, v nedávných dnech ji uspokojili. Respektive chytili spíš takovou velmi sebevědomou štiku, ale cennost trofeje umocňuje fakt, že za štikou se skrývá ohromný sumec. Protikorupční jednotka NABU zadržela Oleksandra Avakova, syna ministra vnitra Arsena Avakova. Jednoho z nejmocnějších mužů země – a to nikoliv titulárně, ale skutečně.

Vyšetřovatelé jej viní ze zpronevěry, plýtvání a obohacování se pomocí zneužití pravomocí, za což mu hrozí až 12 let vězení. Z vazby byl už propuštěn, ale musel odevzdat cestovní pas a dostal sledovací náramek. Jeho otec na Oleksandrovu obranu obvinil NABU, že hrají do ruských karet, ba dokonce jsou součástí ruské hybridní války, neboť zadržení destabilizuje zemi a oslabuje ty, “kteří pevně stojí za reformou a zlepšením státních institucí, obzvláště policie”.

NABU viní Oleksandra Avakova z toho, že v letech 2014 a 2015 sloužil jako prostředník ve vládním nákupu vojenských batohů, které byly předražené. Stát je koupil od firmy vlastněné kamarádem Avakova mladšího. Škodu vyčíslili vyšetřovatelé na v přepočtu víc než deset milionů korun.

Politicky celý případ samozřejmě citlivý je. Ministr Avakov a prezident Porošenko sice jsou spojenci, ale už dlouho si nerozumějí - a neporozumění přerostlo až v nepřátelství. Kauza, v níž ministrův syn vydělává na podvodech s vojenským vybavením pro své vrstevníky, kteří na východě země umírají, zatímco Avakov ml. je emblematickým příslušníkem kyjevské zlaté mládeže, ministra v souboji s prezidentem oslabuje. Tím ale oslabuje i křehká většina, kterou v současném parlamentu oba muži drží.

 A teď ještě jednou sám ministra vnitra Arsen Avakov. Toho kritici obviňují, že ztrácí kontrolu nad bezpečnostní situací. Tento týden byla v Kyjevě zavražděna Amina Okujeva, čečenská bojovnice na ukrajinské straně a manželka Adama Okujeva, muže viněného z plánování atentátu na ruského prezidenta Putina.

 Okujeva byla zastřelena, Okujev postřelen při přestřelce v hlavním městě. Podezření padá především na ruské tajné služby. Ale to se nejspíš nikdy nedozvíme - a to není poraženectví, nýbrž empirie. Vražda novináře Pavla Šeremeta, s nímž explodovalo před více než rokem auto, je pořád neobjasněná. Stejně jako stejný atentát na plukovníka ukrajinské tajné služby. Nedávno nastražená bomba pak zabila dva lidi a zranila ukrajinského politika Ihora Mosijčuka. Útok na manžele Okujevovy je další z řady, která se netenčí.