úterý 20. 6. 2017

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Skutečnost, že moc různým způsobem korumpuje a že z ní lidem šplouchá na maják, je instinktivně známá. Nyní ovšem vědci dokázali, že moc skutečně funguje jako postižení.  Podle výzkumů Dachera Keltnera, profesora psychologie na univerzitě v Berkeley, to vypadá, že lidé disponující mocí jednají, “jako by utrpěli traumatické poranění mozku”. V praxi to znamená, že si přestávají uvědomovat možná rizika, stávají se impulzivnější a přestávají být schopni podívat se na svět cizíma očima.

Server The Atlantic uvádí, že k podobným závěrům došel i neurovědec Sukhvinder Obhi z Ontaria, který na rozdíl od Keltnera nezkoumal vnější chování, ale přímo reakce mozku. Podle něj moc poškozuje schopnost “zrcadlení” - což je základní předpoklad empatie, schopnosti vcítit se do ostatních lidí. Zrcadlení je podvědomá činnost, kdy lidé (nebo jiní živočichové) nevědomky napodobují chování svého okolí. Usmívají se, když se usmívají ostatní, jejich svaly se instinktivně zatínají, když sledují úsilí někoho jiného.

Reklama
Reklama

Díky schopnosti zrcadlit “prožíváme” třeba sportovní zápasy nebo sledujeme vzestupy a pády hrdinů na jevišti či filmovém plátně - naše těla vlastně spoluprožívají akci lidí, které sledujeme, a to nám umožňuje chápat emoce, jež cítí. Pokud s otevřenou pusou sledujete filmovou chůzi po laně a začínáte se napětím lehce potit, právě “zrcadlíte” na plný výkon. Právě tahle schopnost však podle vědců se ziskem moci zažívá měřitelný útlum.

Vědci samozřejmě neprováděli experimenty na Baracku Obamovi, ale na studentech, kteří si před nimi měli nejdříve vzpomenout na situace, kdy byli pověřeni nějakou funkcí nebo měli jinak věci pod kontrolou. Vždy se jednalo pouze o moc dočasnou a z pokusů vyplývalo, že schopnost zrcadlení je také pouze dočasně potlačená, jakoby utlumená. Je samozřejmě otázkou, co se stane, když mocí disponujete dlouho, téměř permanentně. V takovém případě prý může dojít “k funkčním změnám na mozku” - jinými slovy k trvalým následkům.

Vědci demonstrovali důsledky mimo jiné docela legračním způsobem. Jedna studie z roku 2006 po zkoumaných objektech žádala, aby si na čelo napsali písmeno E tak, aby je ostatní mohli přečíst. Šlo o to, jestli dotyční písmeno napíší tak, aby bylo čitelné z jejich pohledu, nebo zrcadlově obráceně, aby ho mohli číst ostatní. Výsledek tušíte: “mocnější” objekty výzkumu měly tendenci psát písmeno správně ze své vlastní perspektivy. A The Atlantic při této příležitosti vzpomíná na George W Bushe, který legendárně při zahajovacím ceremoniálu olympijských her v roce 2008 držel podobně “obráceně” americkou vlajku.

Moc vlastně způsobuje paradox. Když o ni usilujete, je právě schopnost empatie docela významným předpokladem. Umění odezírat, po čem lidé touží a jak přemýšlí, je pro politika nebo kohokoliv jiného, kdo stoupá někam výše po společenském žebříčku, základní zbraní. Ale po dosažení cíle se právě tohle nadání kamsi vytrácí a mozek se mění. Tak, jak to mnozí bezmocní instinktivně tuší.

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Klasické islamofobní rčení praví, že ne každý muslim je terorista, všichni teroristé jsou ale muslimové. Nikdy to samozřejmě nebyla pravda, sebevražedné atentáty například v moderní době “objevili” Tamilští tygři na Srí Lance, Evropa se v 70. a 80. letech zmítala v osidlech vlastního extrémistického terorismu (IRA, ETA, Rudé brigády) - a dnes třeba barmští buddhisté vědí, jak rozpoutat teror proti tamní muslimské menšině. V Británii se po nedělním atentátu proti muslimské komunitě v Londýně bohužel zdá, že terorismus umí proniknout i mezi “obyčejné” bílé Evropany. Útoku se dopustil zcela nemuslimský Angličan Darren Osborne z Cardiffu a při zatýkání si liboval, že “odvedl svůj díl práce” a že “touží pozabíjet všechny muslimy”.

Následuje samozřejmě klasické zděšení. Nikdo nechápe, proč právě tenhle soused, který se vlastně choval celou dobu úplně normálně, maximálně občas křičel na svou přítelkyni (z výpovědí se zdá, že možná trochu častěji než občas). Sestra prohlásila, že “ani nedokáže vyjádřit svou lítost” a dál se z pochopitelných důvodů nechce k ničemu vyjadřovat.

Reklama
Reklama

Matka sedmačtyřicetiletého vraha tvrdí, že “Darren není žádný terorista, jenom člověk, který má problémy” a dodává, že vůbec netuší, jak se z cely věcí vyrovnat. Všichni naznačují, že atentátník se nezajímal o politiku, “ani by neuměl říct, kdo je premiérem”, a že se mu muselo něco pomotat v hlavě. Kámoši, kteří s  ním donedávna chodili na pivo, vypovídají, že je to “pomilováníhodný rapl”.

Jak se srovnat s tím, že někdo začne vraždit zcela nevinné lidi, je samozřejmě problém. Blízcí atentátníka zjevně procházejí fází, kdy mají pocit, že Osborne je nikoliv vrah, ale vlastně oběť. „Dlouho trpěl”, říkají, aniž uvádějí podrobnosti. Normální člověk přece něco takového neudělá, něco se mu muselo přihodit. Tenhle distanc je mimochodem zcela typický (a pochopitelný). Autor menu diskutoval o terorismu s muslimy po útocích v Madridu a Londýně v letech 2004 a 2005 a vždy slyšel, že atentátníci nemohli být muslimové - normální muslim miluje své bližní a něco takového by nikdy neudělal.

Je samozřejmě možné, že u Darrena Osborna náhle propuklo psychické onemocnění, kterého si do té doby nikdo z jeho příbuzných a známých nevšiml. Totéž samozřejmě platí pro všechny ostatní atentátníky. Tady je třeba vyseknout poklonu premiérce Therese May, která se nepostavila na stranu instinktivní obrany příslušníka “vlastního kmene” a rychle prohlásila, že útok “je v každém detailu stejně nechutný jako atentáty, k nimž došlo v předchozích týdnech”. Do mešity dorazil i šéf opozice Jeremy Corbyn a spousta dalších politiků, aby útok proti muslimům odsoudili.

Po muslimských útocích obvykle následuje otázka, jak se stalo, že se pachatel radikalizoval. V případě Darrena Osborna platí totéž. Včetně dotazů, jak je možné, že si jeho okolí ničeho nevšimlo - a pokud všimlo, nic s tím nedělalo. Deník The Telegraph k tomu dodává dosud přehlížená čísla: v Británii se rychle zvyšuje počet lidí podezřelých z “domácího” (tedy nemuslimského) terorismu. Vloni jich policie zadržela 48, zatímco o rok dříve jen deset. V prosinci také úřady oficiálně zařadili skupinu National Action (Národní akce) na seznam teroristických organizací - jedná se o neonacisty. A je tomu téměř přesně rok, co bílý rasista těsně před referendem o Brexitu zavraždil labouristickou poslankyni Jo Cox.

Deník cituje Aarona Wintera z University of East London, který se studiem ultrapravicových extrémistů zabývá. Podle něj “dochází ke zvýšené mobilizaci proti muslimům”, spousta dalších lidí v článku popisuje nárůst protimuslimské agitace na internetu i jednotlivé menší útoky. Motivace pro vražednou nenávist je nicméně snadno k nalezení třeba i na stránkách britského bulvárního tisku.

https://twitter.com/JamesMelville/status/876703780124983296