středa 25. 4. 2018

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Autorka menu na tuto okolnost teroristických útoků posledních let upozorňuje opakovaně, kupříkladu tak učinila loni v únoru. Jde o to, že jejich pachatelé – ať už se hlásí k islamistům, nebo ne - mají často značně problematický a komplikovaný vztah k ženám. Což může mít nejrůznější podoby.

Strůjce teroristického útoku v Oklahoma City Timothy McVeigh podle lidí, kteří ho znali, velmi trpěl tím, že nikdy neměl přítelkyni a cítil se ženami odmítán. Ostře antifeministický a pohrdavý k ženám byl ve svém manifestu Nor Anders Breivik, který na ostrově Utoya a v Oslu zavraždil 77 lidí. Omar Mateen, který postřílel padesát lidí v nočním klubu v americkém Orlandu, bil a týral svoji manželku, stejně jako útočník z promenády v Nice a vrah čtyřiaosmdesáti lidí Mohamed Lahouaiej Bouhlel.

Reklama
Reklama

Řada útočníků si frustraci vylévala na internetu. Střelec z quebecké mešity Alexandr Bissonnette, který tam loni zabil šest lidí, působil jako aktivní antifeministický troll. Elliot Rodger, který před čtyřmi lety v Kalifornii zabil sedm lidí, před útokem zveřejnil video, v němž se vyznává z nenávisti k ženám (za to, že ho odmítaly) a slibuje jim odplatu. A do této kategorie podle dostupných informací patří také pětadvacetiletý Alek Minassian, jež v pondělí najel dodávkou do lidí na chodníku v kanadském Torontu a zabil u toho deset lidí.

Několik hodin před útokem pověsil na svůj facebookový profil vzkaz působící bez znalosti věci dost krypticky. Minassian tam o sobě mluví jako o „vojínovi“, oznamuje začátek „povstání incelů“ a vyzývá k oslavě zmiňovaného autora nenávistného videa Elliota Rodgera, jehož nazývá „prvotřídním džentlmenem“.

https://www.youtube.com/watch?v=RXhf23650F8

„Incel“ je zkráceně „involuntarily celibate“, tedy nedobrovolně v celibátu, a označují se tak muži, které spojuje fakt, že o ně ženy nemají zájem (alespoň to sami tvrdí) a jsou sexuálně frustrovaní. Hnutí existuje především on-line, v debatách na sítích se ovšem často objevují výzvy a výhrůžky znásilněním (v nejextrémnější podobě schvalování či oslavy násilí) - a to nejen směrem k ženám, ale také k mužům, které „incels“ vidí jako úspěšnější. I Minassianův čin je tak některými členy této komunity oslavován.

Sociální sít Reddit už kvůli násilnému obsahu zrušila několik skupin, kde se incels sdružovali, naposled v úterý. Podle BBC měly skupiny na Redditu více než 40 tisíc členů. Jak zmiňuje list The New York Times, hnutí vyklíčilo v prostředí mužů věřících v mužskou nadřazenost, konkrétně pak mezi tzv. pick-up artists, muži, kteří „svádějí“ ženy (někteří si to spíše představují) za použití speciálních, často manipulativních metod.

Někteří z nich ovšem zjišťují, že tyto techniky nefungují, zahořknou a obracejí zlost proti ženám, které jim odpírají to, co považují za svoje základní právo – sex. Organizace sledující projevy nenávisti zařadily šovinisty šířící nenávist k ženám a schvalující či oslavující násilí na nich páchané mezi významné skupiny v on-line ekosystému.

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Severská krimi o dánském vynálezci a dospěla ke konci. Peter Madsen byl odsouzen za vraždu švédské novinářky Kim Wall. Důkazy podle soudu ukázaly, že čin, který provedl na své ponorce, byl připraven dopředu, byl brutální, měl sexuální motiv, a navíc toho Madsen nelituje. Ačkoliv ho usvědčily jen nepřímé důkazy, byly natolik přesvědčivé, že to stačilo na nejvyšší trest. Pokud se tedy Madsen neodvolá, dostane doživotí s nejpřísnější ostrahou. To v Dánsku znamená v průměru 16 let vězení, žaloba nicméně navrhla opatření, díky kterému by zůstal vězení tak dlouho, dokud bude považován za nebezpečného.

„Jedná se o cynické, plánované sexuální zneužití a vraždu náhodně vybrané ženy, která v souvislosti se svou novinářskou prací vstoupila na palubu ponorky,“ konstatovala soudkyně.  „Pachatel rozřezal tělo, aby se pokusil zakrýt důkazy,“ řekla Anette Burkoe.

Reklama
Reklama

Peter Madsen byl svým způsobem dánskou celebritou. Proslavilo ho zkonstruování přibližně čtyřicetitunového a 18 metrů dlouhého plavidla UC3 Nautilus. Vytvořil tak největší amatérsky postavenou ponorku na světě. Prosadit se chtěl i v kosmu. Soud, který vše změnil, začal 8. března, a stálo v něm proti němu zhruba 30 svědků. Ti probírali jeho minulost a sexuální život, technické detaily ponorky, forenzní důkazy, které se našly na těle, i příběhy lidí, kteří znali Madsena osobně.

Soudní lékařka potvrdila, že tolik řezných ran nemohlo vzniknout až po té, co bylo tělo ve vodě: 14 ran se našlo v blízkosti genitálií, další byly velmi symetrické, což napovídá tomu, že vznikly vědomě. Rozruch vyvolalo i svědectví několika stážistů a dobrovolníků, kteří s Madsenem pracovali. Ačkoliv konstruktér prohlásil, že k jeho notebooku měl přístup kdokoli, všichni naopak potvrdili, že na počítač k němu nikdo nemohl.  A právě počítač byl jedním z klíčových bodů přelíčení, neboť na jeho disku byly nalezeny tzv. snuff filmy.

Mužů, kteří s ním pracovali, se prý běžně dotazoval, co si myslí o dark webu – části internetu, kde jsou krom jiného k mání právě i násilné snuff filmy. Mluvil s nimi také o dokonalé vraždě, žen na pracovišti se zase většinou ptal na sex a snažil se je svést. Jedna ze stážistek uvedla, že práci s Madsenem musela po několika měsících ukončit a přejít do péče terapeuta.

Do péče terapeuta se možná přihlásilo i několik lidí, kteří byli u soudu v době, kdy se pouštěla ona videa nalezená na Madsenově počítači - s tituly jako Pryč s její hlavou nebo Vražda v Mexiku.  Několik novinářů při projekci dokonce opustilo síň. Ukázalo se také, že ještě pouhý den před vraždou vyhledával na internetu termíny jako poprava, mučení a stětí.  Národní bezpečnostní služba zabývající se ochranou internetu také jistila, že Madsen za brutální filmy platil po 35 dolarech a že snímky vyhledával aktivně: nemohl se tedy vymlouvat, že mu někdo hacknul počítač.

Peter Madsen u soudu
Peter Madsen u soudu • Autor: AFP, Profimedia

„Už od chvíle, co soud zjistil, že si Madsen zval na datum vraždy vícero žen, bylo jasné, že neodejde jako svobodný muž. A zejména ve chvíli, kdy jsme se dozvěděli, jaká videa si pouštěl ještě krátce před vraždou,“ napsal dánský Politiken.

Pondělní tečkou před rozsudkem byla svědectví o mentálním stavu Petera Madsena, který mimochodem sám prohlásil, že už od dětství chtěl být obětí v dětském pornofilmu. Předvolaná psycholožka potvrdila, že konstruktér postrádá empatii, svých činů nelituje a vykazuje emoce pouze tehdy, když přijde řeč na jeho osobu nebo na jeho manželku, která se s ním právě v tu dobu rozváděla. Podle psychologů ho rovněž vzrušovalo násilí, což potvrdili téměř všichni svědci – některým z nich ostatně sám tvrdil, že je „milý psychopat“.

Příběh Kim Wall, jejíž tělo bylo nalezeno poblíž přístavu nedaleko Kodaně, šokoval nejen severskou zemi, kde vraždy nejsou na denním pořádku. Morbidní příběh začal loni v srpnu, kdy byla novinářka na volné noze, která psala například pro britský Guardian, nahlášena jako nezvěstná. V tu dobu tvrdil Peter Madsen, se kterým byla spatřena naposledy na jeho ponorce, že ji vyložil v Kodani a pak už o ní neslyšel.

Dánští policisté se však za Madsenem vydali podruhé, když bylo poblíž Kodaně nalezeno torzo bez hlavy a končetin. Bylo zajištěno železem, aby nevyplulo na hladinu. Pitva později potvrdila, že jde o tělo nezvěstné reportérky, která chtěla psát nejen o Madsenově ponorce, ale i o jeho soukromém vesmírném projektu.

Madsen tehdy začal měnit výpovědi. Tvrdil nejprve, že novinářka na palubě ponorky skutečně zemřela, ale že to způsobil těžký poklop od ponorky. To však bylo vyvráceno ve chvíli, kdy pátrací tým našel i končetiny a hlavu. Její pitva následně potvrdila, že na lebce nebyly známky traumatu a že novinářka takto nezemřela.

To byla chvíle, kdy si Madsen vymyslel novou historku: že zemřela v podpalubí, kam unikl nebezpečný plyn v době, kdy on odpočíval v bezpečí nahoře na palubě. Ale že o oddělení končetin a hlavy nic neví, stejně jako o bodných ranách mimo jiné i v rozkroku.  Stejně jako o spermatu, které bylo nalezeno na spodním prádle novinářky. Kim Wall podle svého tvrzení uspořádal řádný pohřeb v moři: na nic jiného nebyl čas, protože plyn záhadně poškodil nejen její tělo, ale i samu ponorku, která se toho dne potopila.

Před soudem také zazněl text SMS, kterou Madsen krátce po činu poslal své manželce: „Vyrazil jsem na krátké dobrodružství s Nautilem, všechno je v pořádku. Pluji v nočním světle, nepotápím se. Obejmi za mě kočky.“

https://www.youtube.com/watch?v=S4za8HExLwI