pátek 26. 1. 2018

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Do předvolební kampaně v Itálii (tamní parlamentní volby se budou konat čtvrtého března) možná zasáhne umění. Konkrétně umění Paola Sorrentina, režiséra proslulého filmem Velká nádhera, který chystá snímek Loro (Oni). Jeho hlavním hrdinou je totiž bývalý premiér Silvio Berlusconi (hraje ho kdo jiný než Toni Servillo, důležitá součást Sorrentinovy poetiky) a tématem pak expremiérův výstřední svět večírků, sexuálních orgií, to všechno na hraně zákona i za ní.

Berlusconi vládl Itálii hned třikrát, z funkce odešel naposledy v roce 2011, o dva roky později dostala jeho kariéra těžkou ránu: byl odsouzen za daňové podvody a potrestán veřejně prospěšnými pracemi. V té době mu bylo 76 let a zdálo se, že doba mediálního magnáta a velmi svérázného politika končí. Nikoliv. V blížících se volbách pravicový blok kolem jeho strany Forza Italia může podle průzkumů dosáhnout až na 39 procent hlasů a bude mít v povolebních jednání podstatné slovo, i když nesestaví většinu. Sám Berlusconi kvůli soudnímu zákazu spojenému s trestem z roku 2013 také premiérem nebude - ale to neznamená, že se opět nevrátil.

Reklama
Reklama

Sorrentinův film, který takřka určitě nebude oslavný, to asi úplně nezmění, i kdyby šel do kin ještě před hlasováním – což distributor, Universal Pictures, nechce říct. Jak připomíná server Politico, bude to spíš naopak. Berlusconiho všichni v Itálii dobře znají a ve filmu Loro se (nejspíš) nic nového nedozvědí. Kdo Berlusconiho nesnáší, ten se v tom jen utvrdí. A komu je sympatický, tomu Sorrentinův rozmáchlý vizuální styl stvrdí berlusconiovský mýtus.

Tedy obraz poživačníka, lháře, podvodníka, dobrého společníka a člověka, který má tisíc chyb, ale není zahořklý ani mstivý, takže když se to všechno sečte, stojí na straně správných hodnot. V době #MeToo to činí z Itálie velký unikát. Zda dobrý, nebo špatný, to páteční menu nechá na posouzení čtenáře -  a především italských voličů.

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů, více informací.

Donald Trump v pátek vystoupil na ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu. Dlouho očekávaný projev muže považovaného za hrobaře globalizace měl za cíl uklidnit světovou finanční a politickou elitu. Trump si ostatně pro vystoupení připravil půdu předem, když v rozhovoru pro americká média překvapivě oznámil, že se možná vrátí k původně odmítané účasti Spojených států v projektu zóny volného obchodu, Transpacifickém partnerství (TPP).

Projekt se týkal dvanácti zemí v oblasti Tichého oceánu, nezahrnoval Čínu a byl jedním z klíčových geopolitických počinů Trumpova předchůdce Baracka Obamy. Většina zemí se po Trumpově stažení rozhodla, že bude v jednání pokračovat i bez Spojených států. “Mám pro vás velkou story,“ oznámil už ve čtvrtek Trump novinářům. “Půjdu do TPP, pokud se nám podaří vyjednat lepší podmínky.“ Konkrétnější však americký prezident zatím nebyl.

Reklama
Reklama

Samo vystoupení na Světovém ekonomickém fóru pak bylo dvojznačné. Trump potvrdil, že bude vždy klást Ameriku na první místo - “to ale neznamená, že Amerika chce být sama”. Zároveň tvrdě kritizoval “predátorské” obchodní praktiky: prohlásil, že Amerika nebude tolerovat neférové jednání, a hovořil o “masivních krádežích intelektuálního vlastnictví”. Pochválil si také vlastní ekonomické úspěchy, v praxi růst ve výši 2,7% - Trumpovým deklarovaným cílem byla tři procenta.

Reakce na vystoupení jsou smíšené.  BBC tvrdí, že “očekávaní byla vysoká a reakce publika nakonec zaražená, protože účastníci očekávali smířlivější tón”. Server také připomíná, že projev přišel jenom několik dní poté, co Spojené státy uvalily 50% dovozní přirážku na importované pračky a solární panely, což je opatření namířené především proti Číně a Jižní Koreji.

The Guardian tvrdí, že někteří “normálně úctyhodní představitelé byznysu, médií a akademického světa na prezidentův projev reagovali syčením”. Deník - podobně jako BBC -  negativní reakci vysvětluje mimo jiné také tím, že Trump si neodpustil další tvrdý útok proti médiím. The Financial Times mají za to, že projev účastníky fóra zklamal. “Čekali jsme něco velkolepého, to ale nesplnil,” citují nejmenovaného účastníka setkání světové elity.

Trump dává i nadále jasně najevo, že před nadnárodně organizovaným volným obchodem dává přednost dvoustranným dohodám mezi jednotlivými státy. Týdeník The Economist si ještě zašel na debatu, která následovala po projevu, při němž se Trump pečlivě držel předem připraveného textu. Na ní byl prý k vidění skutečný Trump -  “vychloubačný, toužící po chvále a náchylný k tomu říkat neuvěřitelné věci”.

Na otázku, co v životě ho nejlépe připravilo na prezidentský úřad, odpověděl, že “byl vždy velmi úspěšný ve vydělávání peněz”. Potom prý poděkoval členům svého kabinetu, “svému generálovi” a “svým různým dalším generálům”. Což prý - jak popisuje britský týdeník - “znělo jako něco, co říkávali latinskoameričtí prezidenti v 70. letech”.

https://www.youtube.com/watch?v=GZIhF1ptliU