Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Ukrajina vykázala Saakašviliho do Polska

 Spojenectví skončila a ze Saakašviliho se stal protivník.  • Autor: REUTERS
Spojenectví skončila a ze Saakašviliho se stal protivník. • Autor: REUTERS

Ukrajinsko-gruzínský politik Michail Saakašvili už je zase ve světě. Respektive mimo Ukrajinu: tamní policie jej v Kyjevě zatkla a posadila na letadlo do Varšavy. Polsko Saakašviliho na své území přijalo – což nebylo tak jisté. Saakašvili je sice gruzínský exprezident, ale gruzínské občanství nemá, přišel o ně při žádosti o ukrajinské občanství, aby se mohl stát gubernátorem Oděsy a spojencem ukrajinského prezidenta Petra Porošenka (a aby unikl trestnímu stíhání za zneužití pravomoci, které mu v Gruzii hrozí).

Ale poté, co se s Petrem Porošenkem rozhádal, označil ho za korupčníka, a vlastně tak trochu Putinova spojence, přišel i o to ukrajinské (oficiálně kvůli formálním nedostatkům v již uznané žádosti o občanství). Je teď člověkem bez státu, ale Polsko jej přijalo díky Saakašviliho manželce, která má nizozemské občanství.

Že směřoval do Polska, je od Porošenka jistým způsobem vstřícné gesto. Saakašvili také mohl letět do Tbilisi. Ale věcně to dává smysl: z Polska totiž Saakašvili na Ukrajinu v září minulého roku naposledy přijel. Už bez občanství pěšky překonal hranici, přičemž několik desítek jeho stoupenců u toho přepralo celníky, kteří Saakašvilimu ve vstupu bránili.

Od září až do pondělka Saakašvili proti Porošenkovi mohutně agitoval v rámci své strany Hnutí nových sil. Organizoval říjnové obsazení náměstí před parlamentem, byl několikrát dramaticky zatčen (a následně propuštěn), ovšem jeho význam tak spektakulární není. Jeho hnutí je sice vidět, ale podpoře obyvatel v průzkumech se netěší. Když byl Saakašvili tentokrát zatčen a vyhoštěn, žádná velká demonstrace na jeho podporu se nekonala. Gruzínský reformátor je každopádně nyní ve Varšavě  - co plánuje dál, není zřejmé.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].