Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu

#TrumpToo! Proti americkému prezidentovi promluvilo už devatenáct žen

Donald Trump • Autor: REUTERS
Donald Trump • Autor: REUTERS

Lavina pod značkou #MeToo, odkrývající nové a nové případy sexuálního obtěžování, je podle poslední obálky časopisu Time událostí roku. Vše, co jsme zatím viděli, ale může být teprve začátek.

U soudu v New Yorku se začal minulý týden řešit jeden z případů, kdy je z obtěžování nařčen přímo americký prezident. Ještě není jisté, zda soud tento deset let starý případ přijme. U Donalda Trumpa nicméně zjevně jde o slabé místo, takže kolem celé věci se už roztáčí vysoká politická hra.

Obvinění proti Trumpovi vznesla někdejší soutěžící v jeho televizní soutěži The Aprentice – Američanka Summer Zervos. Prezidenta viní, že ji v roce 2007 bez souhlasu líbal, osahával a nutil k intimnostem. A také z toho, že ji označil za lhářku poté, co o incidentu loni před volbami veřejně promluvila.

Její advokátka se střetla v úterý 5. prosince s právními zástupci Trumpa u newyorského soudu, ale nešlo zatím přímo o řešení případu, nýbrž o to, zda a jak bude justice žalobu vůbec řešit. Proces s hlavou státu je v USA v těchto případech komplikovanou právní věcí. Soudkyně prozatím uzavřela jednání s tím, že rozhodne později – a zatím se neví kdy.

Případ se v USA intenzivně řeší, dobře je popsán například na webu rozhlasové stanice NPR, kde visí i žaloba s popisem toho, co měl Trump před deseti lety provádět. A nejde o jediné obvinění tohoto druhu. Na Trumpovy praktiky si v minulosti veřejně stěžovalo dalších 18 žen.

Časopis Atlantic shromáždil podrobný přehled, o co v každém z těchto případů jde. V článku jsou shrnuta obvinění i to, co k nim říká Trump nebo jeho tým. A také to, jak se jednotlivé případy od zveřejnění vyvinuly. V přehledu se nejčastěji opakují příběhy dalších žen z televizní soutěže The Aprentice a zpovědi uchazeček o titul Miss. Trumpovi svého času patřila soutěž Miss Universe a o jeho inspekcích v šatně nebo vtípcích o tom, že by měl dívky otestovat v posteli, se psalo už dříve (viz například loňská reportáž v magazínu Rolling Stone).

Většina žen podle Atlantiku o svých příbězích mluvila naposledy loni a poté se odmlčela. Trump všechna obvinění odmítá. Nejvíc jich vyplulo na povrch loni před volbami, což Trump a jeho tým považují za důkaz, že šlo o politicky motivovanou snahu ho kompromitovat. Na přímou otázku, zda je tedy oficiální pozice Bílého domu taková, že všechny tyto ženy lžou, odpověděla Trumpova mluvčí v říjnu, že ano – a že už to prezident dal dříve jasně najevo.

Že se však zřejmě cosi mění, ukazuje čerstvá zpráva: Nikki Haley, americká velvyslankyně při OSN, prohlásila, že ženy, které Trumpa obvinily, by měly být vyslyšeny. Ostatně v současné atmosféře je těžší dávné bagatelizovat. Poté, co hnutí #MeToo nabralo letos v USA na síle, se do problémů dostali i další politici. Sousloví #MeToo se vžilo jako značka pro výpovědi žen (a některých mužů), které si svoje traumata se sexuálním nátlakem dříve nechávaly pro sebe, ale nyní po boku čím dál většího počtu podobných zpovědí začínají mluvit. (Podrobně jsme o #MeToo psali například zde).

Kvůli starým hříchům tohoto typu se k rezignaci rozhodli dva američtí senátoři, naposledy demokrat z Minnesoty Al Franken. Pod ještě větší tlak se tak dostává hojně probíraný podezřelý, republikánský kandidát na senátora Roy Moore, jehož se Trump opakovaně zastal.

Od republikánů tak přicházejí námitky, že demokraté se chovají pokrytecky - a že donutili svého senátora k rezignaci jen proto, aby mohli republikánům ukázat mravní převahu. S Trumpem v Bílém domě a sérií obvinění na jeho adresu ale tato taktika zjevně funguje. Loňský uchazeč o prezidentský post Bernie Sanders se již nechal slyšet, že o rezignaci by měl přemýšlet i Donald Trump.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].