Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Těhotenství ztěžuje schopnost zpívat

Autor: Profimedia, UPI
Autor: Profimedia, UPI

Zpívání během těhotenství. Tak zní titulek takřka geniální recenze pěveckého vystoupení Beyoncé na ceremoniálu Grammy. Ojedinělý text už v tom, že jej pro The New York Times nenapsal hudební kritik, ale Catherine Sainte Louis, redaktorka, která se věnuje zdravotní rubrice.

Těhotenství totiž ženám ztěžuje nejenom schopnost zpívat, ale často i mluvit. „Je to nefér, ale bývá to jen dočasné,“ potvrzuje Anthony Jahn, lékař Metropolitní opery. Rostoucí plod tlačí na plíce a bránici, zároveň zvýšená hladina estrogenu a jiných hormonů způsobuje, že hlasivky otékají a vibrují jiným způsobem. Zpěvačka musí vynakládat mnohem více úsilí: těhotné ženy musí na výdech více tlačit, aby hlasivky patřičně rozezněly a dosáhly požadovaného zvuku.

Musí také změnit způsob dýchání. Nádech hluboko do břicha bývá pro zpěv nejvhodnější, ale to u těhotných není možné, spoléhají se na hrudník, což je méně efektivní, namáhavé a vede to k rychlejší únavě. Když se o tom, že Beyoncé bude vystupovat na Grammy těhotná s dvojčaty, dozvěděla jiná velká zpěvačka Celine Dion, řekla jen: „Whoa. Je to bojovník. Jestli to někdo zvládne, pak ona.“

Fascinující medicínský popis zohledňuje i další faktory těhotenství, které mají vliv na hlas - jako reflux. Podobně je to s hormony, které jinak v týdnech mezi menstruacemi kolísají a ovlivňují rozsah. Nehledě na skutečnost, že hlubší hlas často přichází s přechodem.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].