0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Denní menu20. 9. 20183 minuty

Tání ledovců by mohly zpomalit obří bariéry na mořském dně

Ledovec Thwaites; ilustrační foto • Autor: NASA ICE

Pokud se bude povrch planety dál oteplovat - a vše tomu nasvědčuje, pak ledovce pokrývající zemské póly budou postupně odtávat. A úbytkem obrovských mas ledu by se dramaticky zvedla mořská hladina. Nová vědecká studie ale navrhuje překvapivý způsob, jak tání ledovců zpomalit: postavit na mořském dně bariéry z kamení nebo písku. Vědci připouštějí, že by šlo o mimořádně složitou operaci, ale v případě potřeby mohla lidstvu poskytnout nouzový čas na to, aby se na zvýšení hladiny oceánů aspoň trochu připravilo.

„Mluvíme tu o jednoduchých bariérách, více méně haldách písku a kamení na mořském dně,“ řekl deníku Guardian geolog Michael Wolowick, spoluautor studie publikované v odborném časopise Cryosphere journal. Bariéry by podle něho bránily ledovcům v klouzání na otevřené moře, kde pak ledovec taje rychleji, zároveň by fungovaly jako hráz bránící proudění teplé vody pod ledovec. Právě spodní vody, které se dostávají pod led a podemílají jej, jsou podle vědců jednou z možných příčin tání ledovců.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Wolowick a jeho kolegové nápad otestovali na počítačových simulacích, přičemž jako modelový příklad si vybrali obří ledovec Thwaites v Antarktidě. Došli k tomu, že ke stavbě izolovaných sloupců nebo hald na mořském dně, z nichž každá by dosahovala výšky asi 300 metrů, by bylo potřeba mezi 0,1 a 1,5 kubického kilometru materiálu. Pro srovnání: na stavbu Palmových ostrovů v Dubaji bylo zapotřebí 0,3 kubického kilometru písku a kamení. A prokopání Suezského průplavu vyžadovalo odstranění přibližně jednoho kubického kilometru materiálu.

Pokud by ke stavbě těchto „hald“ došlo, šance na zabránění kolapsu ledové masy v západní Antarktidě by byla podle modelů asi 30 procent. A pokud by se na dně zbudovala konstrukčně složitější zeď – což by ovšem v náročných podmínkách ledového oceánu šlo jen velmi těžko – vznikla by 70 procentní šance o polovinu snížit přívod teplé vody.

Kdyby ledovec Thwaites roztál, mohl by se spustit proces, který by zvýšil hladinu oceánů o několik metrů. Vědci v posledních letech věnují průzkumům hlubokých studených vod stále více času. Například nedávno vyslaná průzkumná ponorka Boaty McBoatface zkoumá právě ledovec Thwaites. A podobné lodě by v budoucnosti mohly stavět podmořské zdi v těch nejnáročnějších podmínkách, píše Guardian.

Jak ale upozorňuje vedoucí výzkumu Wolowick, studie jako ta jeho by lidstvo neměly odrazovat od snižování emisí skleníkových plynů, které přispívají k oteplování atmosféry. „Čím více oxidu uhličitého uvolníme, tím menší je šance, že ledovce dlouhodobě vydrží ve své současné podobě,“ uvedl.

Autor: Kroulik, Pavel
Autor: Kroulik, Pavel

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].