pátek 7. 4. 2017

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Jihoafrický ústavní soud utnul pokus tamní vlády, jak zastavit vnitrostátní obchod s nosorožčími rohy. O ohavném ilegálním byznysu, který hrozí sprovodit ze světa celý jeden živočišný druh, tento časopis nedávno psal. Obchodovat s rohovinou v rámci JAR je tedy - se všemi zákonnými povoleními - stále možné, zákaz mezinárodního obchodu nadále platí.

Soudní rozhodnutí mnoho ochránců ohrožených lichokopytníků rozezlilo. Nejsou ale jediným hlasem v debatě, která není tak jasná, jak by se na první pohled mohlo zdát. Jasné je, že nelegální lov rohů a zabíjení nosorožců je zlo. Ale jak tohle zlo zastavit?

Reklama
Reklama

Zastánci zakazovacího přístupu tvrdí, že dokud bude existovat poptávka, bude existovat i nabídka v podobě pytláckých džípů a pušek. Poptávka je absurdní a iracionální: důvěra v tradiční východoasijskou medicínu, která nosorožčím rohům připisuje blahodárné účinky. Což je prokazatelně hloupost.

Jedinou šancí, jak ji zastavit, je přestat s rohy obchodovat, a nečinit tak z ní žádanou komoditu - na rozdíl od slonoviny není rohovina ani esteticky lákavá, je to spíš přerostlý špinavý nehet. Už uřezané rohy pak demonstrativně pálit a snažit se (především) východoasijské zákazníky přesvědčit, že nákup rohu není šance na uzdravení či doklad statusu, ale buranství a zločin.

Krimi,pašeráctví. Celníci spolu s PČR a Českou inspekcí životního prostředí zajistili 24 nelegálně…
Skončí to, až zmizí lidé, kteří jsou ochotní platit. (Šéf Zoo Dvůr Králové Přemysl Rabas u zabavených rohů) • Autor: MFDNES + LN, Profimedia

Mezi ně propagátory této cesty patří většina ochránců i zoologů, například Přemysl Rabas, šéf královédvorské zoo, která schraňuje největší nosorožčí populaci v Česku. A pak je tu druhý pohled, jehož zastánci po soudním rozhodnutí slaví. Ti tvrdí, že lidská touha po přerostlých špinavých nehtech obestřených pověrou je k nepřekonání - a jedinou šancí, jak se s ní vyrovnat, je dostat “produkci” rohoviny pod kontrolu. Tedy rohovinu na nosorožcích pěstovat a dodávat ji na trh legálně a ohleduplně.

Nosorožcům je možné roh zaživa odříznout, je to bezbolestné; nosorožec ztrátou své pýchy nijak netrpí a nepřipadá si méněcenný. Jediná komplikace je nutnost nosorožce uspat, což je u tak velkého zvířete vždy riskantní zákrok. Roh pak za dva roky zase doroste. Dlužno dodat, že hlavními proponenty tohoto názoru jsou chovatelé nosorožců - pro něž je pěstování rohů potenciálně velmi výnosný podnik.

Reklama
Reklama
Reklama
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením se k odběru souhlasíte se zpracováním osobních údajů, více informací.

První americké rakety dopadly na Sýrii, šest let po začátku tamní občanské války. Útok nařídil v noci prezident Donald Trump jako americkou odpověď na nedávný útok chemickými zbraněmi, který podle většiny pozorovatelů - a v tomhle případě především podle americké diplomacie - spáchala syrská armáda prezidenta Bašára Asada.

Americké rakety zničily leteckou základnu Šajrát, kde byly podle amerického ministerstva obrany skladované chemické zbraně. Spojenci USA - včetně Turecka - útok vesměs přivítali, Rusko jej odsoudilo a podle prezidenta Putina vážně poškodil rusko-americké vztahy. Ruská armáda dostala od svých amerických protějšků varování předem.

Žádní ruští vojáci tak při útoku nezahynuli, podle syrských zdrojů stál útok život čtyři příslušníky syrských sil. Podle libanonské televizní stanice Majadín předali Rusové podle všeho varování svým syrským partnerům, protože syrská armáda evakuovala ze zasažené základny téměř všechna bojová letadla. Rusko podporuje prezidenta Asada dlouhodobě, má v Sýrii jednotky na zemi i ve vzduchu a aktivně se účastní bojů proti protivládním povstalcům.

Podle americké administrativy to není začátek delší vojenské kampaně, ale “vyslání zprávy”. Americkou politiku je tak dost složité číst. Před týdnem velvyslankyně v OSN Nikki Haley oznámila, že Spojené státy už nechtějí odstranit Bašára Asada z pozice prezidenta, což byla velká otočka oproti strategii prezidenta Obamy.

Nyní prezident Trump vyslal zprávu pomocí 59 raket a zároveň prohlásil, že s Asadem “se něco musí stát”. Je samozřejmě možné, že chemický útok plánovanou změnu americké strategie v Sýrii vrátil zpět - a Spojené státy výrazně přitvrdí.

Reklama
Reklama