Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Rusko utahuje šrouby: sociologická organizace Levada se stala zahraničním agentem

Dmitrij Medveděv • Autor: MSC / Mueller
Dmitrij Medveděv • Autor: MSC / Mueller

Několik dnů před volbami do Státní dumy ruské ministerstvo spravedlnosti označilo výzkumnou sociologickou organizaci Levada za tzv. zahraničního agenta. Tuto nálepku dává ruská vláda nevládním organizacím, které jsou financovány i částečně ze zahraničí. Podle zákona se musí organizace označené za zahraničního agenta takto uvádět ve všech publikacích a nesmí se jakkoliv angažovat ve volebním procesu.

S tímto statusem tak bude pro jedinou nezávislou sociologickou organizaci v Rusku náročné pokračovat v činnosti. Podle jejího ředitele Lva Gudkova je vzhledem k míře strachu v zemi navíc nemožné očekávat, že by lidé chtěli jakkoliv spolupracovat se subjektem, který má „status agenta“. Uvádí to na svém webu Rádio Svobodná Evropa.

Levada nedávno vydala průzkum, ve kterém hovoří o poklesu veřejné podpory strany Jednotné Rusko, jejímž předsedou byl prezident Vladimír Putin. Volební preference strany poklesly z pětašedesáti na padesát procent. Pro srovnání uvádí Svobodná Evropa výsledky průzkumu organizace Public Opinion Foundation: ta tvrdí, že Jednotné Rusko by v příštím funkčním období rádo vidělo v parlamentu pětasedmdesát procent dotázaných. Tato organizace je vlastněna státem a zodpovídá se ministerstvu práce a sociálních věcí.

„Chtějí omezit studie zabývající se volbami a předejít dalším publikacím o poklesu preferencí vedoucí strany Jednotné Rusko,“ komentuje to Grigory Melkonyants z organizace Golos election-monitoring, která byla také označena za zahraničního agenta v roce 2013. Sám šéf Levady Gudkov v této souvislosti se současnou situací říká, že v Rusku hrozí návrat k totalitarismu. „Prakticky to znamená uvalení politické cenzury a omezení svobodných voleb. Jde o typické chování represivního režimu,“ řekl BBC.

Jednotné Rusko, jeho předsedou je nyní Dmitrij Medveděv, v současnosti v Dumě zaujímá 238 křesel a má nadpoloviční většinu. Poslední volby do Státní dumy v roce 2011 vyvolaly řadu protestů kvůli podezření z falšování výsledků.

Zákon o zahraničních agentech z roku 2012 má podle ruských autorit zabránit zahraničním vlivům ovlivnit vnitřní politiku země. Na seznamu zahraničních agentů je podle agentury TASS 141 nevládních organizací.  Průzkumy Levady sice nemají v Rusku masový vliv, ale jsou uznávané ruskými i zahraničními specialisty a jsou považovány za objektivní obrázek ruského veřejného mínění.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].