pátek 4. 11. 2016

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Ke stále rostoucím možnostem využití robotů - které se budou zvyšovat tak dlouho, až nakonec přijde podle kritiků to poslední, totiž vyhubení lidstva - můžeme připočíst jeden nečekaný: zapalování si jedné od druhé.

Výzkumníci amerického Wyssova institutu (součást Harvardovy univerzity) sestrojili robota, který trochu připomíná obávanou zbraň první světové války, rotační kulomet. A vskutku - robot má deset “úst”, která se otáčejí a přesně do nich pasují cigarety, které stroj vdechuje. V jeho útrobách pak je několik čipů, které se snaží chovat jako lidské plicní buňky.

Smyslem stroje je pomoc při hledání léčby chronické obstrukční plicní nemoci - kterou trpí především kuřáci, ale i lidé pracující v prašném nebo zakouřeném prostředí. Jeden z čipů zdravou plicní buňku a její reakci na cigaretový kouř. Druhá pak napodobuje buňku již postiženou chorobou. A robot tak pomáhá odpovědět na otázku, jaký je přesně mechanismus zánětlivé reakce v buňkách, který budí nemocné ze spaní kašlem, plní jim kapesníky hlenem - a nakonec je zabije.

Což je další báječný krok v lidském poznání. Ale to není všechno. Protože v době před kouřícím robotem se většina zkoumání odbývala na pokusných krysách. Čipy místo krys mají řadu výhod: lépe se do nich dívá, dokonce simulují reakci lidských buněk lépe než pokusná zvířata. Hlodavci dýchají jinak než lidé a jinak tedy reagují na cigaretový kouř.

Především ale nový stroj zachránil stovky generací před životem v zakouřených laboratorních akváriích. Takže krysy možná nový vynález vítají ještě víc než pokašlávající kuřáci.

Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Jak vyšlo najevo, lidé celého světa se připojují k internetu víc a častěji z přenosných zařízení (takže hlavně telefonů) než z počítačů nebo notebooků. Budoucnost internetu (tedy ta blízká) patří obrazovkám chytrých telefonů.

A jak také vyšlo najevo, budoucnost obrazovek chytrých telefonů patří Googlu a jeho operačnímu systému Android. Ze sta lidí na planetě jej v kapse nosí osmdesát osm. To je dosavadní rekord. Jeho dominance není překvapivá, androidí telefony umí být levné i drahé, velké i malé, ošklivé a hezké. Jejich jedinou konkurencí - Microsoft má opravdu jen zlomek lidí a Blackberry se nedávno z obchodů odporoučelo -  jsou telefony od Applu, které umí být jen hezké, velké i malé a drahé.

Tak drahé, že Apple si pořád bere víc než polovinu z celkového zisku z prodeje telefonů na planetě, i když podíl jeho telefonů klesá (teď je jich zhruba osmina), zatímco Android trhá rekordy a roste. Apple má i v téhle situaci řadu výhod: jeho fanoušci jsou věrní. Mít Apple je prestižní záležitost. A majitelé Applu jsou ochotnější za software platit. Takže přes klesající podíl se pořád vyplatí psát programy pro oba operační systémy. Což je pro každého výrobce naprosto klíčové.

Doba, kdy budou uživatelé iPhonů zažívat to samé, co dnes zažívají lidé s microsoftím telefonem (“aha, tohle je docela šikovné, ale na tomhle to nejde”), je tedy ještě daleko. Ale možná ne v nedohlednu.