Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Společnost

Reuters: Novu chce Penta a čínská skupina CEFC

Penta má velké plány • Autor: Milan Jaroš
Penta má velké plány • Autor: Milan Jaroš

Zvěsti o prodeji televize Nova nabírají na intenzitě. Agentura Reuters ve středu napsala, že jí tři zdroje potvrdily zájem československé investiční skupiny Penta a čínské CEFC. Penta a Číňané podle Reuters spojili síly, aby koupili nejen Novu, ale celou mediální firmu CME, která působí v šesti zemích střední Evropy. Jeden ze zdrojů uvedl, že Číňané mají hrát v tandemu hlavní roli a že mají také dodat většinu potřebných financí v objemu kolem půl miliardy eur.

CEFC je jedinou čínskou firmou, která po loňském sbližování Miloše Zemana s čínským prezidentem dotáhla narychlo aspoň něco z avizovaných investic v Česku. Největší obchod udělala právě s Pentou – Číňané od Penty koupili kancelářskou budovu Florentinum. Dále ovládli fotbalovou Slavii, pivovary Lobkowicz a strojírny Žďas -  a pokud jde o média, krátce drželi i podíl ve firmě Empressa Media spravující TV Barrandov. Penta prezentuje média jako jedno ze šesti odvětví, kterým se věnuje. V Česku jí patří vydavatelství Vltava Labe Media, na Slovensku vydává deník SME nebo týdeník Trend.

V Česku již vyšlo několik článků na téma, že televizi Nova by rád získal také Petr Kellner se svojí skupinou PPF, psalo se rovněž o Andreji Babišovi nebo o skupině J&T. Koupě Novy by bezpochyby byla pro investory zainteresované na vývoji v Česku zajímavou investicí – v rámci CME je Česko a Rumunsko nejziskovější divizí, navíc pro zdejší investory je důležité i to, jaký má nejsledovanější televize vliv. Nikdo ze zmiňovaných zájemců se však nikdy k tomuto obchodu nevyjádřil. „Zajíc pořád běhá po poli,“ řekl Respektu ke zprávě Reuters jeden z údajných aktérů vyjednávání s tím, že k celé věci není co vysvětlovat.

Nova a CME patří americkému mediálnímu impériu Time Warner. Není jasné, jak moc chtějí Američané prodávat. Je možné, že obchod se vleče kvůli tomu, že sám Time Warner je nyní objektem převzetí ze strany další velké americké firmy AT&T. Tento obchod – jednu z největších fúzí v dějinách amerického byznysu – však blokují americké úřady.

Podle oficiální verze jde o obavy, že se v jedněch rukou koncentruje příliš velká ekonomická síla, což by mělo neblahý dopad na trh, třeba na ceny placených kanálů. Podle neoficiální verze jde ale spíš o to, že v rámci spojené firmy by byla třeba i stanice CNN - a Donald Trump nechce, aby proti sobě měl tak silný mediální dům.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].