Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Katalánské referendum se blíží. Policie pořádá razie na volební urny

Autor: Globe Media /  Reuters
Autor: Globe Media / Reuters

Média jsou plná hrdinného tažení Katalánců za svobodou, v praxi snahy o neústavní referendum o odtržení od Španělska. Kataláncům rozhodně nelze upřít talent pro vizuálně poutavé demonstrace, jak ukazuje třeba tato série fotografií.

Situace kolem referenda je zapeklitá. Ale vynechme pro jednou mudrování nad smyslem či nesmyslem boje za samostatnost územních celků v rámci Evropské unie a podívejme se, o co by vlastně Španělsko přišlo, kdyby se Katalánsko opravdu odtrhlo. Všechno za nás dobře shrnuje server Politico - a ano, pro zbytek sympatické země by to byla pořádná herda do zad.

Katalánsko představuje pouze šest procent území Španělska a 16 procent jeho populace, ale zároveň se umí postarat o zhruba 20 procent španělského HDP a čtvrtinu španělského exportu. V Katalánsku se investuje více polovina peněz proudících do španělských start-upů, sepíše se tu čtvrtina všech španělských vědeckých studií a vybere se přes 20 procent španělských daní. Do Katalánska zavítá téměř čtvrtina turistů mířících do Španělska a žije a pracuje tu více než pětina cizinců usazených v zemi. A abychom nezapomněli, pro současnou vládu Mariana Rajoye tu hlasovalo pěkných 5,8 procenta voličů…

Katalánci totiž mají pocit, že jsou vykořisťovaným územím a že je zbytek země (snad s výjimkou Baskicka) tíží jako koule u nohy. Na druhé straně, území už má skutečně rozsáhlé pravomoci včetně vlastní policie, vlastního jazyka, vlastního školství, vlastní vlády a parlamentu, dokonce vlastních zastupitelských úřadů v zahraničí.

Na celý propletenec se ještě podíváme, máslo na hlavě mají v tuto chvíli obě strany, byť katalánští stoupenci nezávislosti jsou - alespoň podle autora menu - tím méně racionálním účastníkem konfliktu. O zábavu rozhodně nebude nouze: španělská Guardia Civil teď za pošklebování katalánských politiků provádí razie a pátrá po dobře ukrytých volebních urnách a hlasovacích lístcích. Všeobecně se má za to, že se dočkáme zatýkání katalánské vlády a části poslanců. Vyvrcholení nastane 1. října.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].