Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Denní menu, Politika

Rakušané mohou svým politikům ukázat prostředníček

Heinz-Christian Strache  • Autor: AFP, Profimedia
Heinz-Christian Strache • Autor: AFP, Profimedia

Heinz-Christian Strache, šéf rakouské populistické strany Svobodní a od posledních voleb tamní vicekancléř, je odhodlaný bojovník proti všemu nerakouskému -  vždy připravený postavit se na barikády a hájit tradiční evropské hodnoty.

Jako spolehlivý ochránce před valícími se globálními hrozbami se přinejmenším představuje rakouským voličům. Ale když mu jeho odpůrci (doslova) ukázali rakouský vztyčený prostředník, bylo to moc. Strache je zažaloval, neboť se cítil veřejně uražen. Soudní rozhodnutí je nyní na světě a - Strache neuspěl.

Šlo konkrétně o facebooková videa krajně levicové skupiny Linkswende Jetzt, která po nedávných volbách zahájila iniciativu Fuck Strache. Členové a příznivci skupiny se měli natočit, jak ukazují vicekancléři prostředník, a vyjadřují tím svůj komentář k jeho postojům.

Což možná není kultivované nebo sofistikované, ale je to úplně legitimní - a také legální. Protože jak řekl soud, právo vyjádřit “provokativní a šokující” - nikoliv však nenávistné nebo ke zločinům vyzývající - politické názory je základem svobody vyjádření. Rakušané tak mají od vídeňského soudu potvrzeno, že mohou spílat a nadávat svým politikům, třeba i sprostě.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].