pátek 2. 3. 2018

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Heinz-Christian Strache, šéf rakouské populistické strany Svobodní a od posledních voleb tamní vicekancléř, je odhodlaný bojovník proti všemu nerakouskému -  vždy připravený postavit se na barikády a hájit tradiční evropské hodnoty.

Jako spolehlivý ochránce před valícími se globálními hrozbami se přinejmenším představuje rakouským voličům. Ale když mu jeho odpůrci (doslova) ukázali rakouský vztyčený prostředník, bylo to moc. Strache je zažaloval, neboť se cítil veřejně uražen. Soudní rozhodnutí je nyní na světě a - Strache neuspěl.

Šlo konkrétně o facebooková videa krajně levicové skupiny Linkswende Jetzt, která po nedávných volbách zahájila iniciativu Fuck Strache. Členové a příznivci skupiny se měli natočit, jak ukazují vicekancléři prostředník, a vyjadřují tím svůj komentář k jeho postojům.

Což možná není kultivované nebo sofistikované, ale je to úplně legitimní - a také legální. Protože jak řekl soud, právo vyjádřit “provokativní a šokující” - nikoliv však nenávistné nebo ke zločinům vyzývající - politické názory je základem svobody vyjádření. Rakušané tak mají od vídeňského soudu potvrzeno, že mohou spílat a nadávat svým politikům, třeba i sprostě.

Fuck Strache

Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek přednesl každoroční zprávu o stavu země. Na rozdíl od minulých let však k zákonodárcům nepromluvil z Kremlu, ale z obrovské výstavní síně Manéž – a hned od začátku bylo jasné, proč.

Za Putinovými zády bylo monstrózní plátno, na kterém ruský prezident promítal videa, jež měla ukázat nejnovější ruské jaderné zbraně. Putin, který za sedmnáct dní obhajuje svůj mandát, se k nadcházejícím volbám nijak nevyjádřil. Přesto byla jeho řeč určena primárně domácím posluchačům: ty se ruský prezident snažil ujistit, že jim zařídí nejenom ekonomickou prosperitu, ale i respekt celého světa. A jak jinak než skrze vojenskou sílu. „I na Putina toto ale byla obzvláště agresivní rétorika a je nutné to chápat jako součást jeho kampaně - Putin mluvil hlavně k domácímu publiku,“ potvrzuje historik Michael Kimmage.

https://www.youtube.com/watch?v=zo6XZYvYdFU

Polovinu celkem dvouhodinové řeči Putin věnoval představení řady nejnovějších jaderných zbraní, které má mít Rusko k dispozici. Nejvíce pozornosti poutají výroky, že Rusko disponuje jadernými raketami, které by teoreticky byly schopné překonat americké obranné systémy. Jak píší New York Times, ruská tvrzení není možné ověřit, pravděpodobně však úmyslně míří na oblast, kde mají USA skutečně dlouhodobě slabiny. Americké obranné systémy mají problémy s odhalením střel s nižší trajektorií - a Putin na několika videích představil střelu na jaderný pohon s takřka neomezeným doletem a neodhadnutelnou dráhou letu.

Americký Pentagon na to nicméně zareagoval vyjádřením, že ve svých plánech i s těmito zbraněmi počítá - a stejně tak někteří experti tvrdí, že i kdyby Rusko těmito zbraněmi disponovalo, situaci to nijak zásadně nezmění: „I konvenční střely, které Rusko již prokazatelně má, by byly schopné proniknout americkou obranou… Nové zbraně jsou jako ferrari: vypadá to skvěle, ale stejně dobře vám poslouží i toyotta," prohlásil Vipin Narang, bezpečnostní expert z amerického MIT. Amerika a Rusko se drží v šachu svou schopností případný útok okamžitě opětovat – a na této skutečnosti prý ani nejnovější ruské zbraně nic nemění.

Putinovu řeč - v nímž mluvil také o podvodních mezikontinentálních dronech, raketách nezachytitelných radary, laserovém děle nebo mezikontinentální nadzvukové střele - je tak vskutku nutné vnímat jako vzkaz dovnitř Ruska. Prezident mluvil i o ekonomice a sliboval zvýšení důchodů či zdvojnásobení výdajů do zdravotnictví -  avšak vzhledem k problémům, v kterých se ruská ekonomika zmítá, tyto sliby vyzněly poněkud naprázdno (opoznámkovaný přepis celé řeči včetně vysvětlivek nepravd či zavádějících tvrzení přináší Rádio Svobodná Evropa).

„Všechna ta působivá videa a řeči o zbraních pouze odpoutávají pozornost od faktu, že je dnes ruská ekonomika v jedné z největších krizí za celých osmnáct let Putinovy vlády“, říká Boris Zilberman z organizace Congressional Relations. Putin si je nicméně dobře vědom toho, že narativ Ruska jako vojenské supervelmoci v zemi pořád silně rezonuje: „Lidé chtějí vědět, že jsme stále supervelmoc,“ dodává Alexej Makarkin z ruského think-tanku Center for Political Technologies.

https://www.youtube.com/watch?v=UnPtIXvvtts&t=94s