0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Denní menu22. 3. 20183 minuty

Rakousko: Boj za zákaz kouření se stal protestem proti kontroverzní koalici

Reinhold Völkel: Café Griensteidl, 1896 • Autor: wien.gv.at

Sigmund Freud se údajně nechal slyšet, že doutník je někdy prostě jenom doutník, ale v jeho (po většinu života) domovském Rakousku aktuálně není kouření prostě jenom kouření.

Země se až donedávna připravovala na moment, kdy tu - jako v jedné z posledních v Unii - vejde v platnost jeho absolutní zákaz v restauracích a kavárnách. Od 1. května měla skončit éra, kdy si návštěvník Vídně mohl odnést z návštěvy kavárny zakouřené oblečení a spolu s tím nasátou “vídeňskou kavárenskou kulturu”, která je od roku 2011 součástí světového kulturního dědictví, zapsaného na seznamu UNESCO. Rozhodnutí padlo v roce 2015 a předcházela mu debata, kterou velmi dobře známe i z Česka: na jedné straně svoboda podnikání, svoboda sebepoškozování - a k tomu specifická kultura (jen u nás hospodská). Na druhé straně argumenty o zdraví nekuřáků i kuřáků a poklesu konzumace tabákových výrobků. Jak už bylo řečeno, zvítězila druhá strana.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Po nástupu nové koalice, kterou v prosinci složil lidovec Sebastian Kurz s populistickými Svobodnými, je s tím však konec. Součástí koaliční dohody je zrušení plánovaného zákazu, které si vymohli právě Svobodní. Sám Kurz je mimochodem nekuřák, zákaz by si přál - a s ním i řada jeho spolustraníků, což také veřejně říkají.  Ale politika jsou kompromisy a Kurz se hájí tím, že kouření vyměnil se Svobodnými za vstřícnou politiku k evropským sousedům. Pokud je pravda, zní jako docela dobrý obchod - a také to něco prozrazuje o tom, jak vážně populisté své předvolební horlení myslí.

Někteří Rakušané jsou ovšem proti takovému kšeftu a za svým zákazem si stojí. Petice vedená zklamanými lékaři a založená v půlce února nasbírala za měsíc víc než půl milionu podpisů. Zákaz kouření je vždycky politikum, je to ostatně otázka veřejného zdraví, ale v Rakousku se stal politikem zvláštního druhu, neboť zrušeného zákazu rychle využila sociálně-demokratická opozice. Řada signatářů si jistě upřímně přeje kavárny bez kouře, ale fakt, že největší podporu má petice v místech, kde měli lidovci a Svobodní nejhorší volební výsledek, svědčí o tom, že jde o druh protestu proti kontroverzní koalici.

Protest je to ovšem marný. Sebastian Kurz trvá na tom, že dohody se mají dodržovat - a tu svou dohodu se Svobodnými také dodrží. Koalice už zamítla opoziční návrh na vypsání referenda a právě ve čtvrtek rakouský parlament zrušil část zákona nařizující úplný zákaz kouření v restauracích. Nadále si možné zapálit si ve vyhrazených oddělených prostorech.  Kdo bude mít zájem podpořit kulturní dědicví, může mít zakouřené svršky dál.


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].