pátek 21. 9. 2018

Denní menu

Komentovaný výběr toho nejzajímavějšího ze světových médií od pondělí do soboty.

Paleontologové po mnoha desetiletích rozlouskli spor, o jehož existenci nejspíš většina obyvatel této planety neměla ani tušení, ovšem pro poznání jejích dějin byl velmi důležitý. Věděli jsme, že před zhruba půl miliardou let prosperoval na Zemi tvor pojmenovaný Dickinsonia a připomínající medúzu. Byl součástí skupiny Ediacaran biota, prvních složitých mnohobuněčných organismů na planetě.

Co byl ovšem zač? Lišejník? Houba? Živočich? Evoluční slepá ulička? Prvok? Rostlina? Něco mezi? Tahle otázky prý byla svatým grálem paleontologie. Po nálezu zkameněliny na odlehlém severozápadě Ruska je definitivně jasno. Tato konkrétní zkamenělina byla tak dobře zachovaná, že obsahovala i molekuly cholesterolu. A tuk je znakem živočišného života. Dickinsonia je tedy i nejstarší doposud známý živočich.

Reklama
Reklama

https://www.youtube.com/watch?v=rsvDw7F_Syo

Dickinsonii nalezl ruský vědec Ilja Bobrovský poblíž Bílého moře v Rusku. Zatímco paleontologové normálně studují především strukturu zkamenělin, Bobrovský a jeho tým dokázali získat molekuly z nitra fosilie, která byla nalezena ve zcela nepřístupné části Ruska. „Museli jsme použít vrtulníky, abychom se tam vůbec dostali. Kromě nás tam byli hlavně medvědi a komáři,“ citovala vědce ČT24.

Organismy Ediacaran biota se objevily na Zemi před 600 miliony let, ještě před takzvanou kambrickou explozí. Tehdy, před 540 miliony let, ze zatím nejasných důvodů začal život na Zemi vzkvétat - zřejmě byl důvodem i nárůst atmosférického kyslíku. Tehdy se na Zemi objevily organismy, které byly předchůdci současného života.  Ale možná tehdy jen vznikli živočichové s tvrdou schránkou, a máme tedy pouze důkazy o jejich existenci. Zatímco před explozí měly každopádně Dickinsonie a její příbuzní pré, krátce po ní vymizely.

Inzerce
Sledujte Denní menu na Twitteru
@dennimenu

Přihlaste se k newsletteru a žádné Denní menu vám už neunikne

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Ruští diplomaté se loni sešli s blízkými spolupracovníky Juliana Assange, aby s nimi probrali, jak  internetovému aktivistovi pomoci uprchnout z ekvádorské ambasády v Londýně. Zakladatel serveru WikiLeaks měl být v rámci tajné operace propašován z ambasády v diplomatickém voze a poté převezen do zahraničí. Možnou cílovou stanicí mělo být Rusko, kde by Assangeovi nehrozilo vydání k trestnímu stíhání do USA, informuje britský deník Guardian.

 

Reklama
Reklama

K tajné operaci mělo dojít loni na Štědrý večer, ale obě strany nakonec plán vyhodnotily jako příliš riskantní a upustily od něj, informuje deník.  Assange se na ambasádě skrývá už šest let, její diplomatická nedotknutelnost ho chrání před zatčením britskou policií a vydáním do Švédska, kde je stíhán za znásilnění. Assange se obává, že by ho Švédsko následně vydalo ke stíhání do USA, kde mu hrozí obvinění ze špionáže. Assange totiž na serveru WikiLeaks zveřejňoval mimo jiné tajné dokumenty,  jež se týkaly války v Afghánistánuválky v Iráku či diplomatických úřadů Spojených států ve světě.

Možná účast ruských státních úředníků na záchranné akci pro Juliana Assange vyvolává otázky, do jaké míry je tento whistleblower spojencem Kremlu. Assange je totiž současně jednou z klíčových figur v americkém vyšetřování možného ruského ovlivňování amerických voleb v roce 2016. Zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller, který případ vede, v červenci podal trestní oznámení na skupinu ruských zaměstnanců tajných služeb, kteří během volební kampaně údajně napadli počítačové servery Demokratické strany.

Hvězda
USA obvinily ze špionáže Edwarda Snowdena a požadovaly po Hongkongu, kde se zdržoval, jeho vydání. Snowden však odletěl do Moskvy. • Autor: Globe Media / Reuters

Agenti měli Assangeovi předat e-maily, které měly diskriminovat demokratickou kandidátku Hillary Clinton. Server WikiLeaks podle Muellera zveřejnil přes 50 tisíc dokumentů ukradených ruskými špiony. První balík dokumentů měl Assangeovi přijít 14. července 2016, píše Guardian, ale aktivista přijetí jakýchkoli kradených dokumentů z rukou Rusů popírá.

Detaily plánovaného útěku Juliana Assange z ekvádorského velvyslanectví zveřejněné Guardianem jsou nicméně jen velmi přibližné. Dva zdroje zevnitř ambasády Guardianu řekly, že Assangeův blízký spolupracovník Fidel Narváez, donedávna ekvádorský konzul v Londýně,  byl kontaktní osobou pro komunikaci s Moskvou. Sám Narváez ale jakékoli zapojení do plánů  na útěk popřel.

Připouští sice, že ruskou ambasádu ve čtvrti Kensington letos dvakrát navštívil, ale vždy se jednalo o velkou a veřejnou akci, jíž se účastnily desítky jiných diplomatů z různých zemí. Narváez nicméně dříve pomohl jinému whistleblowerovi v útěku do Ruska. Když v roce 2013 Edward Snowden zveřejnil tajné materiály demaskující fungování americké tajné služby NSA, Narváez mu obstaral dokumenty, na které mohl vycestovat z Hongkongu do Moskvy, kde pak získal azyl.

Útěk Assange z ekvádorské ambasády byl zrušen jen několik dní před uskutečněním. Z Ekvádoru na něj přijel osobně dohlédnout šéf tajných služeb Rommy Vallejo. V únoru na svůj post rezignoval a nyní údajně žije v Nikaragui, kde se skrývá před zatčením. Je totiž vyšetřován za únos.

Nový ekvádorský prezident Lenín Moreno po svém zvolení oznámil, že si přeje, aby Assange ekvádorskou ambasádu opustil. V březnu mu odpojil přístup na internet a omezil návštěvy.